

Tällainen oli Wille Rydmanin “myrkyllinen” viesti saksalaistoimittajalle – katso itse, löydätkö siitä mitään kyseenalaista
Suomessa on eilen ja tänään kohistu elinkeinoministeri Wille Rydmanin sähköpostista, jonka hänen avustajansa lähetti saksalaisen Süddeutsche Zeitungin toimittajalle Alex Rühlelle. Suomen Uutiset julkaisee sähköpostikeskustelun kokonaisuudessaan.
Saksalaislehden Pohjoismaiden kirjeenvaihtaja Alex Rühle tiedusteli ensin saksankielisessä viestissään (kts alla) Rydmanilta tämän kantoja tämän entisen naisystävän aiemmin julkaisemiin tekstinpätkiin.
Rydman hahmotteli suomenkielisen vastauksen, pyysi avustajaansa Tuulia Alankoa kääntämään tekstin englanniksi ja lähettämään sen vastauksena toimittajan kysymykseen. Vastauksessaan (kts alla) Rydman kehottaa toimittajaa turvautumaan vähemmän puolueellisiin lähteisiin.
Saksalaistoimittajalle lähetetty viesti:
+++
Lähettäjä: Alanko Tuulia
Lähetetty: tiistai 1. elokuuta 2023 9.55
Vastaanottaja: ‘Rühle, Alex’ <alex.ruehle@sz.de>
Kopio: Rydman Wille <wille.rydman@eduskunta.fi>
Aihe: VS: questions to Wille Rydman
Dear Alex Rühle,
I reply to you on behalf of the minister. Minister Rydman has noticed that you are that journalist who makes news from Finland relying on a translator and on extreme leftist, professor Martin Scheinin: https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000009727843.html
Helsingin Sanomat (HS) and Amanda Blick are already under preliminary investigation by the police because of a disgraceful article published about Mr. Rydman last summer. The case is proceeding to prosecution: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3415a8bf-abd8-433b-9fff-5697c4fe146a
The fact that Helsingin Sanomat let out a person who is already suspected of serious lying, has caused widespread consternation in Finland.
Among others, the leader of Finnish Jews, Yaron Nadbornik, took a stand on HS’s latest story and testified that Mr. Rydman, on the contrary, has been a great help and support to Finnish Jews: https://www.suomenuutiset.fi/juutalaisten-seurakuntien-johtajalta-tukea-wille-rydmanille-jos-hanet-saadaan-nayttamaan-antisemiitilta-niin-ainakaan-se-ei-pida-paikkaansa/
Minister Rydman urges you to get substantially better sources for your news than the current ones, so that they do not repeatedly give a completely wrong image of Finland.
The claims made in your questions do not even correspond to the content of the HS story: the German translations further inflate the claims made in the HS. Rydman has announced that he is considering new legal actions against Helsingin Sanomat.
Sincerely,
Tuulia Alanko
Parliamentary assistant for Minister of Economic Affairs Wille Rydman
tuulia.alanko@eduskunta.fi
09 432 4145 | +358 50 4664219
00102 Eduskunta
Parliament of Finland
+++
Alex Rühlen lähettämä ensimmäinen viesti oli tällainen:
Lähettäjä: Rühle, Alex <alex.ruehle@sz.de>
Lähetetty: maanantai 31. heinäkuuta 2023 12.02
Vastaanottaja: Alanko Tuulia <tuulia.alanko@eduskunta.fi>; Rydman Wille <Wille.Rydman@eduskunta.fi>
Aihe: questions to Wille Rydman
Lieber Wille Rydman, liebe Tuulia Alanko,
ich sitze an einem Text zur finnischen Regierungskrise und erwähne darin auch die Berichterstattung von Helsinigin Sanomat über die Textnachrichten, die Sie 2016 mit Amanda Blick getauscht haben. Ich habe dazu folgende Fragen:
Haben Sie Amanda Blick Textnachrichten geschickt, in denen Sie Maiglöckchen mit Somalis vergleichen?
Haben Sie Amanda Blick Textnachrichten geschickt, in denen Sie Menschen aus dem Nahen Ost als „Wüstenaffen“ bezeichnen?
Haben Sie Amanda Blick eine Textnachricht geschickt, in der Sie schreiben: „Wir Nazis mögen so einen Judenkram nicht wirklich.“
Wenn ja, wie stehen Sie heute zu den Aussagen?
Mit freundlichen Grüßen
Alex Rühle
+++
Vasemmisto satuilee omiaan, maalaa väkivaltaisia kauhukuvia
Hetkeä myöhemmin saksalaistoimittaja viestitti sähköpostilla suomalaiselle tietolähteelleen Susannalle, että Rydmanin vastaus olisi ollut “kuvottava ja myrkyllinen” (engl: “disgusting and poisonous”). Toimittaja ei tarkoittanut tätä viestiään julkisuuteen, mutta kyseinen Susanna toimitti viestin Solja Pistol -nimiselle vasemmistohenkiselle verkkoaktivistille, joka julkaisi sen Twitterissä.
MTV3 kuvaa uutisessaan viestin kiivasta leviämistä: “Sosiaalisen median viestipalvelu X:ssä (entinen Twitter) kiertää @PistolSolja-profiilin jakama kuvakaappaus, jossa Rühle ihmettelee Rydmanilta saamaansa “vastenmielistä, myrkyllistä ja aggressiivista viestiä”. Kovaa vauhtia levinneellä päivityksellä on ollut vajaan vuorokauden sisällä (tilanne torstaina kello 13) jo pian puoli miljoonaa näyttöä. Sitä on jaettu uudelleen satoja kertoja ja tykkäyksiä on parituhatta.”
Virheellistä viestiä levittävät useat suomalaisen vasemmiston tunnetut viestijät.
Kuluu päivä. Faktat katoavat, kohu yltyy absurdeihin mittasuhteisiin.
Solja Pistol kirjoittaa Twitterissä:
“Minä en valehtele ikinä.
Viesti on aito ja oikea! Alex on nyt kauhuissaan ja pelkää its. ja perheensä turvallisuuden puolesta hysteerisesti, eli sellainen luotto Suomen hallitukseen!!
Pitääkö se sanoa? Hän pelkää että Suomen hallitus tappaa koko perheen! Sellainen hallitus…”
Kun MTV kysyi Rühleltä väitteiden todenperäisyydestä, hän kiisti ne täysin.
“En tunne olevani Wille Rydmanin tai hänen avustajansa [toimesta] uhattuna tai peloissani”, hän kommentoi MTV:lle.
Jälkinäytös
Useammat suomalaismediat ottavat torstaina yhteyttä saksalaistoimittajaan. Käy ilmi, että kohussa ei ole minkäänlaisia aineksia. MTV julkaisee laajan jutun, jossa todetaan ettei Rydmanin viestissä ole mitään myrkyllistä.
Ilmapiiri rauhoittuu.
@PistolSolja-profiili poistaa absurdin viestinsä, jossa hän väittää Suomen hallituksen uhkaavan toimittajan henkeä. Sekoilua tukeneet vasemmistotoimijat nostelevat käsiään pystyyn virheen merkiksi.
Torstaiaamupäivällä Yleisradio pyytää Tuulia Alangolta sähköpostikirjeenvaihtoa ja saa sen. Syystä tai toisesta Yle ei kuitenkaan julkaise viestinvaihtoa – josta selviäisi, että Rydmania koskeva kohu on täysin keinotekoinen.
Kummallisen loppunäytöksen loppusanat lausuu MTV Uutisten päätoimittaja Ilkka Ahtiainen:
“Tämä juttu valaisee osaltaan sitä, kuinka kritiikittömästi ihmiset jakavat twitterissä valheita, joita joku keksii – usein poliittisin motiivein. Huomio kiinnittyy myös siihen, että yksityisviestiä yritetään käyttää poliittisena lyömäaseena.”
Tämä juttu valaisee osaltaan sitä, kuinka kritiikittömästi ihmiset jakavat twitterissä valheita, joita joku keksii – usein poliittisin motiivein. Huomio kiinnittyy myös siihen, että yksityisviestiä yritetään käyttää poliittisena lyömäaseena. #rydman https://t.co/Bi0q9GQ107
— Ilkka Ahtiainen (@IlkkaAhtiainen) August 3, 2023
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sara Seppästä kansanedustajaksi tukenut yrittäjä: “Minun vaalitukeni yksityishenkilönä on saanut ikävän mittasuhteen”
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren emännöimässä Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa vieraina ovat Yhdysvaltoihin perehtyneet dosentti Markku Ruotsila sekä tohtori ja politiikan tutkija Risto E.J. Penttilä. Kolmikko pohdiskelee ohjelman avausjaksossa, mitä Donald Trumpin alkaneella presidenttikaudella maailmassa tulee tapahtumaan sekä mitä seurauksia Suomelle tulee.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.