

LEHTIKUVA
Arabimaat eivät halua palestiinalaispakolaisia omiin maihinsa – veljeskansojen penseys korostaa tilanteen toivottomuutta
Kun terroristijärjestö Hamas hyökkäsi Israeliin 7. lokakuuta tekemään hirveyksiään, jatko oli kuin laintauluun hakattu. Israel kostaa oikeutetusti Hamasin rikokset ja seurauksista kärsivät kaikki Gazan ja Länsirannan asukkaat. Tilanteen toivottomuutta kuvaa sekin, että palestiinalaiset eivät kelpaa pakolaisiksi edes yhteisen rajan taakse veljesmaihin.
Samalla kun tavalliset palestiinalaiset etsivät Hamasin hallitsemassa Gazassa turvaa pommituksilta moni saattaa kysyä, miksi ympäröivät arabimaat eivät suostu ottamaan veljiksi ja sisariksi kutsumiaan pakolaisia turvaan omiin maihinsa.
Egyptillä on yhteinen raja Gazan alueen kanssa ja Jordania puolestaan rajautuu Länsirantaan. Molemmat ovat kieltäytyneet kunniasta. Jordania tosin siksikin, että maassa on jo huomattava palestiinalaisväestö.
Ainoa tie on umpikuja
Associated Press eli uutistoimisto AP muistuttaa Egyptin presidentti Abdel Fattah al-Sisin keskiviikkoisesta lausunnosta, jonka mukaan käynnissä oleva sota ei ole suunnattu vain Hamasia vastaan, vaan ”se on myös yritys ajaa siviiliväestö muuttamaan Egyptiin”.
Egyptin presidentin mukaan palestiinalaisten vaellus Egyptiin voisi tuhota rauhan alueella. Erityisenä huolena on mahdollinen militanttien ryhmien vetäytyminen Egyptiin, josta nämä voisivat jatkaa iskujaan Israeliin. Tämä saattaisi vaarantaa Israelin ja Egyptin 45 vuotta vanhan Camp Davidin rauhansopimuksen.
Egyptin ja Jordanian yhteinen epäluulo pohjaa siihen, että ne uskovat Israelin haluavan karkottaa palestiinalaiset nykyisiltä alueiltaan ja sitä kautta mitätöidä palestiinalaisten vaatimukset itsenäisestä valtiosta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Abdel Fattah al-Sisi Camp Davidin rauhansopimus hirveydet Hamasin hyökkäys Lähi-Idän tilanne haluttomuus ottaa vastaan pakolaisia itsenäinen valtio veljeskansat Egyptin presidentti Länsiranta palestiinalaiset terroristijärjestö Jordania Gaza Egypti väestönsiirto Hamas Israel pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraatit haluavat Hamasin hännystelijät ulos maasta – maahanmuuttoministeri on samaa mieltä

Presidentti Joe Biden: Hamas on joukko pelkureita, joka piiloutuu siviilien taakse

CNN: Hamasin terroristeilla oli kidutusoppaat mukana hyökkäyksessä

Helsingin juutalainen seurakunta tekee rikosilmoituksen Gazan tukimielenosoituksesta – “Kyseessä on räikeä antisemitismi”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.















