

LEHTIKUVA
Arja Juvonen kiittää hallitusta toimenpiteistä, painottaa runsaan korona-testaamisen tärkeyttä – ”Ikäihmisiä on suojeltava kaikin keinoin”
Perussuomalaisten kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan valiokuntavastaava Arja Juvonen kommentoi hallituksen tämänpäiväistä korona-tiedonantoa tiedotteessaan.
Juvonen kiittää hallitusta toimenpiteistä, joita se on vihdoinkin tänään ilmoittanut tekevänsä koronavirusepidemian pysäyttämiseksi ja tartuntahuipun ennaltaehkäisemiseksi.
– Perussuomalaiset esittivät jo viime viikon torstain kyselytunnilla 12.3. 2020 tiukkoja toimenpiteitä kuten poikkeuslakia ja koulujen ja oppilaitosten sulkemista. Olemme puhuneet myös koronatestien tärkeydestä virukseen sairastuneiden löytämisessä ja epidemian ennaltaehkäisyssä. Tiukkojen toimenpiteiden välttämättömyys oli vain ajan kysymys ja se aika tuli nyt. Tämä oli ainoa oikea päätös hallitukselta ja toimenpiteiden toteuttamisessa meidän tulee nyt toimia yhtenäisesti, vahvasti ja määrätietoisesti, Juvonen sanoo.
”Tässä katson THL suuntaan, että oliko testien saatavuudessa ongelmia vai mikä oli syynä testauksen rajoittamiseen. Rajoittamisen sijaan testejä tulee ottaa ja paljon”
Ennaltaehkäisyssä kontaktien ja altistumismahdollisuuksien minimointi on Juvosen mukaan ensisijaista.
– Koronatestien saatavuuden lisääminen on ehdotonta ja yhtenä hallituksen toimista on juurikin koronatestien määrän lisääminen. Tämän tulee tapahtua heti. Myös WHO kehottaa testaamaan kaikki koronavirusepäilyt (Iltalehti 16.3. 2020). Vain siten voimme saada selkeän kuvan siitä, miten koronavirus leviää maassamme. Koronatestien kanssa Suomessa on ollut poikkeuksellisen haastavaa, sillä niiden ottamista on tähän saakka rajoitettu. Se on mahdollistanut sen, että tartuntojen laajuus ei ole meillä tiedossa ja epidemia on tullut keskuuteemme kuin yllättäin huolimatta lukuisista varoitusmerkeistä niin Euroopasta kuin muista Pohjoismaista. Tässä on myös se syy, miksi esimerkiksi Ruotsin tartuntojen määrä on meitä edellä. Heillä on testattu virustartuntoja, mutta meidän keskuudessamme on taasen paljon ihmisiä, joita ei ole testattu ja tilastoitu, mutta jotka kuitenkin kantavat virusta. Tässä katson THL suuntaan, että oliko testien saatavuudessa ongelmia vai mikä oli syynä testauksen rajoittamiseen. Rajoittamisen sijaan testejä tulee ottaa ja paljon, Juvonen sanoo.
– Kansalaisille on myös tiedotettava selkeästi se, kuinka pian mahdollisen koronaviruksen tai muun influenssan jälkeen voi liikkua kodin ulkopuolella välttämättömillä käynneillä esimerkiksi ruokakaupassa tai apteekissa. Tiedonvälitys on äärettömän tärkeää.
Juvonen peräänkuuluttaa nyt suomalaisilta yhteishenkeä: On tärkeää noudattaa hallituksen tekemiä linjauksia ja keskittyä viettämään arkea pienimuotoisesti läheistemme kanssa. Suuret tapahtumat ja kokoontumiset on unohdettava ja lasten ja nuorten on pysyttävä myös kotona, kun koulut suljetaan. Meidän vanhempien tehtävä on huolehtia, että näin tapahtuu.
”Ikäihmisiä on suojeltava kaikin keinoin. Vanhustenhoivalaitoksiin ei saa mennä vierailulle kuin poikkeustilanteissa. Myös omissa kodeissaan asuvien yli 70 vuotiaiden ikäihmisten luona vierailut ja tapaamiset tulee nyt minimoida. ”
– Ikäihmisiä on suojeltava kaikin keinoin. Vanhustenhoivalaitoksiin ei saa mennä vierailulle kuin poikkeustilanteissa. Myös omissa kodeissaan asuvien yli 70 vuotiaiden ikäihmisten luona vierailut ja tapaamiset tulee nyt minimoida. Kontakteja tulee välttää. Pidetään heihin silti yhteyttä puhelimitse ja huolehditaan heille esimerkiksi kaupassakäynti.
– Sosiaali – ja terveydenhuollon sektorin toimivuus on turvattava. HUS:in Infektiolääkäri Asko Järvinen sanoi lauantain Ykkösaamussa, että Suomessa ei tule pulaa hengityskoneista vaan ammattitaitoisista hoitajista niiden käyttäjinä. Nyt on erittäin tärkeää, että kaikki osaaminen otetaan käyttöön terveydenhuollossa ja henkilöstöä myös koulutetaan näihin tilanteisiin.
– Valmiuslain käyttöönotto on järeä ase koronaepidemian ehkäisyssä. Sillä on tarkoitus suojella kansalaisia poikkeusoloissa. Valmiuslaki mahdollistaa ihmisten elämän rajoittamista poikkeuksellisesti muun muassa rajoittamalla ihmisten liikkumista. Suomen kansalaisia on tällä hetkellä ulkomailla ja heidän kotiin paluunsa on viivästynyt. On tärkeää, että hallitus huolehtii tiedonvälityksen myös näille henkilöille ja ohjeistaa heitä toimintatavoista. Suomalaiset olisi saatava kotiin, sillä epävarmuus koettelee varmasti monia, Juvonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten turvallisuus on perussuomalaisille tärkein asia: ”Kehitysapumenot, maahanmuuton kustannukset sekä poliittisten järjestöjen tuet ovat menoja, joista pitää näissä olosuhteissa leikata”

Kun hätä on suurin – jokahenkilön hengityskone pelastaa 100 dollarilla

Minna Reijonen ihmettelee: ”Miksi omaa työterveyshuoltoa käyttävä yrittäjä joutuu maksamaan työntekijöidensä koronatestit itse?”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













