

LEHTIKUVA
Toimitus suosittelee
Bensa maksaa pian yli 2 euroa koko maassa – hintarallille ei näy loppua
Polttoaineiden hinnat jatkavat vääjäämättä nousuaan. Muutaman viikon sisällä bensa voi maksaa yli kaksi euroa litralta Etelä-Suomessakin. Perussuomalaiset vaativat hallitukselta toimia polttoaineiden ja sähkön hinnan alentamiseksi. Se ei käy hallituksen pirtaan.
Raakaöljyn hinta on vuodenvaiheesta lähes kaksinkertaistunut ja se maksaa nyt runsaat 80 dollaria tynnyriltä (159 litraa). Raaka-aineen hintakehitys näkyy tietysti lopputuotteessa eli bensiinin ja dieselin pumppuhinnoissa. Bensan hinnassa tosin veron osuus on karkeasti ottaen 65–70 prosenttia ja dieselissäkin 55 prosenttia.
Bensiini oli polttoaine.net -palvelun mukaan eilen kalleinta tietty Lapissa Utsjoella, jossa 95E10 maksoi 1,970 euroa litralta. Huomattavaa kuitenkin on, että lähelle Lapin lukemia päästiin myös Kuopiossa, Turussa ja jopa Raaseporissakin.
Diesel maksoi eilen Utsjoella 1,850 euroa litra. Päälle pitäisi vielä laskea käyttövoimavero, jota bensiinillä liikkuvista autoista ei makseta. Yli 1,70 euron hintoja pyydettiin vielä Oulun tienoilla sekä Savossa ja lähelle sitä oltiin Riihimäelläkin.
PS vaatii alennuksia polttoaineiden ja sähkön hintoihin
Perussuomalaisten kansanedustaja Veikko Vallin huomautti keskiviikkona eduskunnan kyselytunnilla liikenneministeri Timo Harakalle siitä, että tämä oli sanonut keväällä bensan maksavan saman verran sekä hallituskauden alussa, että lopussa. Toisin on käynyt ja se pakottaa tavallisen kansalaisen valintojen eteen:
– Tämä on kaikki pois muusta ja ihmisten ruokapöydästä. Arvoisa hallitus, mitä te aiotte tehdä tälle tilanteelle? Perussuomalaiset esittää pikaisia toimia polttoaineiden ja sähkön hintojen laskemiseksi. Sopiiko se teille? Vallin kysyi.
Perussuomalaisten esitykseen hintojen alentamisesta ministeri Harakka ei vastannut.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Utsjoki pumppuhinta tynnyrihinta liikennepolttoaineet polttoaineiden hinnankorotukset raakaöljy käyttövoimavero polttoaineverotus sähkön hinta polttoaineiden hinta diesel Bensiini Raasepori Veikko Vallin Kuopio Turku Timo HArakka Oulu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten elämä ja arki kallistuvat entisestään – Leena Meri: “Hallituksen suloinen sumutus ei muuta tosiasioita”

Taas autoilijaa kiusataan: Bensan ja dieselin verotukseen esitetään tuhtia korotusta jo vuonna 2023 – myös uusi työssäkäyntivero uhkaa

Hallitus jatkaa autoilun kustannuksien kasvattamista – pyrkii keräämään autoilijoilta miljardin enemmän neljässä vuodessa

Keskiverto-dieselautoilijan polttoainekulut ovat kasvaneet 810 euroa vuodessa – sähköauto jää yhä useammalle haaveeksi
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.
Uusimmat

Riikka Purra kiertää Itä-Suomea lauantaina

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää