

LEHTIKUVA
Brexit-kaaos syvenee: Pääministeri Johnson haluaa uudet parlamenttivaalit
Ison-Britannian parlamentin alahuoneessa koettiin varsin poikkeuksellinen tilanne, kun 21 hallituspuolueen kansanedustajaa äänesti hallitusta vastaan poikkeustilamenettelyyn johtaneeseen äänestykseen. Hallitus hävisi äänestyksen luvuin 328-301. Tämä tarkoittaa sitä, että parlamentti ottaa itselleen hallituksen tehtävän lakiesitysten laatijana.
Parlamentin on tarkoitus pakottaa maan hallitus hakemaan kolmatta lykkäystä Brexit-päivään. Lakiesitystä odotetaan keskiviikoksi. Tällä hetkellä saarivaltakunta eroaa EU:sta lokakuun viimeisenä päivänä.
Lykkäys peruuntuisi kahdessa tapauksessa: jos parlamentti hyväksyy jonkin erosopimuksen tai sopimuksettoman eron 19. lokakuuta mennessä.
Uudet vaalit kiikarissa
Pääministeri Boris Johnson on kyllästynyt EU-eron vitkutteluun. Hänen mukaansa maan olisi helpompi neuvotella parempi erosopimus kuin mitä hänen edeltäjänsä Theresa May neuvotteli, mikäli sopimuksettoman eron uhka pysyy voimassa. Mayn sopimusero äänestettiin parlamentissa kolme kertaa nurin.
Johnson ilmoittikin, että hän aikoo esittää ennenaikaisia parlamenttivaaleja lokakuulle, mikäli parlamentti esittää onnistuneesti lykkäystä EU-eroon. Oppositiojohtaja ja työväenpuolueen puheenjohtaja Jeremy Corbyn sanoi olevansa uusiin vaaleihin, mutta lykkäysesitys tulee ensin hyväksyä.
Ison-Britannian yleisradioyhtiö BBC:n tietoihin perustuen uudet vaalit käytäisiin 15. lokakuuta. EU-johtajien huippukokous alkaa puolestaan 17. lokakuuta.
Kapinalliset ulos puolueesta
Johnson ilmoitti ennen poikkeusmenettelyäänestystä, että tyhjää tai vastaan äänestäneitä odottaa erottaminen puolueesta. Näin he eivät voisi olla konservatiivipuolueen ehdokkaina mahdollisissa lokakuun vaaleissa.
Johnsonin mukaan äänestäjille on tehtävä selväksi puolueen linja Brexitin suhteen. Johnson saattaa laskea vaalivoittoon sen vuoksi, ettei Corbyn ole epävarmojen äänestäjien ykkössuosikki.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Liittovaltiointoilijat viittaavat kintaalla demokratialle ja näyttävät EU:n todelliset kasvot

Eurovaaliehdokas Huhtasaari: EU ei palvele jäsenvaltioitaan, vaan jäsenvaltiot palvelevat paisunutta hallintoa – ”On aika kaataa rahanvaihtajien pöytä”

Halla-aho kansallismielisten puolueiden menestyksestä: EU on epäonnistunut ratkaisemaan ongelmia, jotka koskettavat tavallista ihmistä

Halla-aho: Jäsenmaksut eivät voi kasvaa Brexitin myötä – ”EU:n on leikattava omia menojaan”

EU käärmeissään: Brittihallitus neuvottelee kahdenvälisiä sopimuksia EU-maiden kanssa

Laaja brittikysely: Yli puolet haluavat brexitin toteutuvan
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










