

LEHTIKUVA
Eduskunta kinasteli Kreikan veloista: ”Vanhanen aloitti tukipolitiikan ja Katainen jatkoi sitä”
Kreikan vaalit nostivat maan velka-asiat jälleen kansanedustajien huulille, kun eduskunnassa puhuttiin talous- ja rahaliiton vakaudesta. Kreikan veloista puhkesi ajankohtainen minidebatti.
Vasemmiston myönteinen Syriza-näkemys
Kokoomuksen Ben Zyskowicz ihmetteli ensin, onko vasemmistoliitto sitä mieltä, että Kreikan velkoja pitää leikata, kun sen kansalaiset ovat eläneet yli varojensa ja velkaantuneet kohtuuttomasti, ja Suomellakin on sieltä yli miljardin edestä saatavia.
Vasemmistoliiton ryhmäjohtaja Annika Lapintie kiitti, että Zyskowicz otti asian esille: hän kehui Syrizaa vaalivoitosta ja sanoi nyt päästävän hoitamaan Kreikan humanistista kriisiä ja purkamaan maan korruptiota, jota kokoomuksen ja SDP:n veljespuolueet eivät ole hallitusaikanaan hoitaneet. Hän muistutti, että Syrizan ohjelmassa vaaditaan juuri veronkiertäjien ja korruption suitsimista.
Lapinniemi väitti, että hyvä pankkiiri huolehtii Suomessakin siitä, että velallinen pysyy maksukykyisenä.
Soinin jyrkkä vastalause
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini piti Lapinmäen näkemystä turhan aurinkoisena ja moittikin sitä.
– Synnin palkka on elatusmaksu. On tehty väärää politiikkaa ja nyt se maksatetaan koko Euroopan rahaliiton jäsenillä, Soini pohjusti.
– Jos katsotaan, miten asiaa on hoidettu – ja miten sitä jatkossa hoidetaan ja aiotaan väärällä tavalla jatkaa: ensin annettiin suoraa lainaa, se ei auttanut. Sen jälkeen perustettiin väliaikainen vakausväline. Sekään ei riittänyt. Sitten perustettiin pysyvä vakausmekanismi. Se ei riitä – ja nyt aletaan pyörittää EKP:n settelipainoa! EKP:sta on tulossa roskapankki, joka syytää rahaa minne sattuu!.
Kenellä on valta EU:ssa?
Sitten Soini pääsi peruskysymysten ääreen: kuka EU:ta lopulta hallitsee ja onko demokratialla siinä mitään sijaa?
– Saksan Angela Merkel on Euroopan vaikutusvaltaisin poliitikko. Hänellä ei ollut mitään sanomista siihen, että Euroopan keskuspankki alkaa painaa rahaa! Saksan ja Hollannin keskuspankin johtajat äänestivät sitä vastaan, Soini muistutti.
– Jokainen tietää, että inflatorinen politiikka on tuhoisaa, emmekä me missään tapauksessa tätä hyväksy. Olemme olleet oikeassa koko ajan ja kysynkin, miksi Suomen edustaja EKP:ssa, Erkki Liikanen (sd.) äänesti rahan painamisen puolesta, kun järkevät Saksan ja Hollannin keskuspankkien johtajat eivät niin tee?
Tukipaketteihin ei
kannata lähteä mukaan
Vasenryhmän Markus Mustajärvi tuki voimiensa Soinia tärkeän asian ottamisesta esille:
– Täällä on kaksi ryhmää, jotka ovat toimineet johdonmukaisesti tässä asiassa: perussuomalaiset ja vasenryhmä, Mustajärvi kehui.
– Kreikassa he, jotka vastustivat tukipaketteja, palkittiin pääministerin salkulla, kun meillä kovimmat vastustajat saivat maksimirangaistuksen. Se ei ole oikein. On selvää, ettei Kreikka suoriudu veloistaan, mutta peli olisi pitänyt vetää poikki jo kauan sitten.
– Aivan oikein, hyvä, Soini kiitti ja kehui hänkin vasenryhmää jämeristä kannoista tässä asiassa.
Perussuomalaisten Pirkko Ruohonen-Lerner muistutti asiasta keskustellun eduskunnassa jo vuonna 2010: pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) aloitti tukipolitiikan ja Jyrki Kataisen (kok.) hallitus jatkoi sitä.
– Ben Zyskowicz (kok.) kannatti Kreikan tukipaketteja sillä perusteella, että tilanne on kuin rivitalossa, jonka yksi asunto palaa: kaikkien etu on rientää sammuttamaan tulipaloa. Nyt kun kaikki rivitalon asunnot ovat tulessa, niin mitkä ovat Zyskowiczin lääkkeet tähän tilanteeseen? Perussuomalaiset ovat olleet realistisia tässä asiassa koko ajan: tukipaketteihin ei kannata lähteä matkaan, Ruohonen-Lerner muistutti.
Maria Tolppanen (ps.) kehui Kreikkaa sinänsä siitä, että maa teki kumouksen vaalien kautta eikä asein – siitähän tässä oli kysymys, hän arvioi. Hän vaati kuitenkin Kreikkaa tilille vastuistaan.
– Suomessakin 20 vuotta sitten velkaantuneet ovat päässeet velkojen sovitteluun. Mutta takaajat eivät ole päässeet. Suomi onkin Kreikan kanssa takaajan asemassa. Seitsemästä miljardista minä olen huolissani, Tolppanen korosti.
EU rikkoo omia sääntöjään
– Miksi tässä tilanteessa ollaan? Siksi, että EU rikkoo omia sääntöjään. Perussopimuksen pykälät 123 ja 125 yksiselitteisesti kieltävät ottamasta toisen maan velkoja vastattavakseen. Tästä on kysymys ja tässä on rikottu peruskirjaa – ja tämän takia tässä suossa ollaan. Minulla on kanttia antaa tunnustus edustaja Mustajärvelle ja Yrttiaholle: he tiesivät tämän, he äänestivät tätä vastaan. Heidät potkittiin ryhmästä pois – ja nyt koko ryhmä on muka sitä mieltä mitä he vastustivat. Se ihmetyttää minua suuresti, Soini ihmetteli.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Te tapoitte juuri troikan”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













