Artikkeli kuva

Viikon 19/2025 luetuin

Eikö tulos miellytä? – Suomalainen valtamedia vaikenee edelleen Britannian vaalituloksesta

06.05.2025 |08:29

Ison-Britannian paikallisvaalien tulos on lähes vallankumous, sillä se merkitsee käytännössä perinteisen kaksipuoluejärjestelmän tuhoa. Nigel Faragen Reformipuolue sai vaaleissa murskavoiton, mutta se ei tunnu olevan edelleenkään uutinen Suomessa. Muualla maailmassa kylläkin.

Vuosi sitten brittien paikallisvaalit olivat vielä uutinen myös Suomessa: ”Englannin paikallisvaalit näyttävät suuntaa parlamenttivaaleille”, kirjoitti Helsingin Sanomat toukokuun alussa vuonna 2024. Samalla linjalla oli myös Yle.

Britannian vaalitulos ja Nigel Faragen Reformipuolueen murskavoitto ovat toukokuussa 2025 oikea sekä poliittisesti merkittävä kansainvälinen uutinen, mutta perinteisen suomalaisen valtamedian hiljaisuus soi korvissa.

Google-haku ei löydä suomen sanaa Britannian paikallisvaalien tuloksista vuonna 2025 – Suomen Uutisia lukuun ottamatta. Kyse on varmaankin journalismista, siitähän suomalainen valtamedia on omasta mielestään tunnettu.

Brittien vaalitulos on kansainvälinen uutinen

Järisyttävä poliittisen kentän muutos on tunnustettu uutiseksi muualla länsimaissa. Ruotsissa siitä kirjoittaa muun muassa Dagens Nyheter: ”Farage myötätuulessa brittien paikallisvaaleissa: ”Suurta tyytymättömyyttä”.

”Faragen uusi puolue voitti täytevaalit”, todistaa Aftonbladet. ”Reform UK marssi esiin brittien paikallisvaaleissa”, kertoo Ruotsin radio SR. ”Nigel Faragen katse on suunnattu osoitteeseen 10 Downing Street”, analysoi SVT.

Vaaleista raportoivat myös New York Times, Al Jazeera, Hindustan Times ja vieläpä uutistoimisto Reuters. Käytännössä kaikki merkittävät uutismediat maailmassa. Mutta eivät siis suomalaismediat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05
Suomen uutiset logo

Sananvapauspuolustajat moittivat Suomi-mediaa yksiäänisyydestä ”Missä Ylen ohjelmista ovat ne ihmiset jotka kritisoivat verotusta, sekä näkemystä, että valtion tehtävä on tarjota kaikille kaikkea”

03.05.2025 |16:34
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
Suomen uutiset logo

Riikka Purra blogissaan: Suomen kovaäänisin oppositio on perinteinen media, joka moninkertaistaa vasemmisto-opposition viestin

07.01.2025 |11:14

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset

08.08.2025 |21:56
4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
8.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17
9.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”

12.08.2025 |21:46
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?

14.08.2025 |18:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää