

LEHTIKUVA
Elo: Turvapaikat määräaikaisiksi – palautukset koskemaan myös perheenyhdistämisiä
Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) arvioi viime marraskuussa, että kaksi kolmesta turvapaikanhakijasta tulee Suomeen elintason perässä. Sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nerg arvioi neljä päivää sitten, että viime syksynä tulleista turvapaikanhakijoista 60 prosenttia käännytetään.
Viime vuonna 85 prosenttia irakilaisista hakijoista sai kuitenkin Suomesta myönteisen turvapaikkapäätöksen, kun Ruotsissa luku oli 58 ja Tanskassa 38.
– Suomi päivitti Irakin, Somalian ja Afganistanin turvallisuusarvioitaan viime vuoden lopulla. Syksyllä tulleen siirtolaisaallon hakemuksia ei ole vielä käsitelty, joten on syytä olettaa, että Suomen tiukentunut linja ei näy vielä tilastoissa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Simon Elo.
”Kansan linjaa ei voi jättää huomioimatta”
Asiantuntijoiden mukaan poliittinen ilmapiiri vaikuttaa osaltaan tehtyihin turvapaikkapäätöksiin, mikä näkyy esimerkiksi Tanskan turvapaikkalinjassa.
– Sisäministeriö on tehnyt julkisuudessa selväksi, että kaksi kolmasosaa turvapaikanhakijoista ei ole suojelun tarpeessa. Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan kyselyssä vain 22 prosenttia suomalaisista suhtautui myönteisesti turvapaikanhakijoiden määrän kasvuun, Elo huomauttaa.
– Kansan ja päättäjien esittämää tiukkaa turvapaikkalinjaa ei voi jättää huomioimatta. Suomen turvapaikkalinjan on kiristyttävä tänä vuonna.
Kielteisen päätöksen saaneet säilöön
Ruotsissa tuhannet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet katoavat maan alle.
– Suomessa kaikki kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet täytyisi laittaa säilöön, jotta kukaan ei pysty pakoilemaan karkotusta. Valitusoikeutta turvapaikkapäätöksestä on rajattava vain hallinto-oikeuteen ilman mahdollisuutta valittaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen, Elo esittää.
Pohjoismaat sopimusten häkissä
Elon mielestä turvapaikan on oltava käytännössä määräaikainen ja lähtömaan tilanteen riittävästi vakautuessa palautus koskee myös perheenyhdistämisiä. Suomen on linjauksissa otettava mallia Tanskasta.
– Kaikki Pohjoismaat ovat eri sopimuksien luomassa kultaisessa häkissä, joka mahdollistaa auttamishalumme hyväksikäytön. Yhdistyneiden kansakuntien Geneven pakolaissopimus on arvioitava yhdessä uudelleen, Elo painottaa.
Kuvassa: Turvapaikanhakijoita Helsingin Koskelan vastaanottokeskuksessa. Kuvituskuva.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Packalén turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista: ”Tilastot harhaanjohtavia”

PS: Tampereelle ei haluta 550:tä vastaanottokeskuspaikkaa

Eerola: ”Kaikki somalialaiset käännytettävä”

Eerola: ”Perheenyhdistäminen tehtävä mahdollisimman vaikeaksi – Suomi voisi kerrankin toimia ensimmäisenä”

Mäntylä: Turvapaikanhakijoiden sosiaaliturvan taso laskee – kaikki keinot käytettävä

Halla-aho: Schengen kuolee pois

Presidentti nosti kissan pöydälle: ”On lähdettävä nopeutettujen käännytysten tielle”

Meri: Kuntia uhkaa maahanmuuttajista aiheutuva maksupommi
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Vantaan vetovoima koetuksella: Asukkaat vaihtuvat, asuntojen arvo sulaa
Kotimaan muuttotappio, voimakkaasti muuttunut väestörakenne ja laskevat asuntojen hinnat herättävät kysymyksen siitä, millaiseksi kaupungiksi Vantaa on kehittymässä – ja kenelle se on tulevaisuudessa houkutteleva.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












