Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elomaa: Sotaveteraaneille kaikki mahdollinen tuki

13.04.2018 |14:04

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä vaatii omassa kehyspaketissaan, että Suomen sotien veteraaneille annetaan kaikille sama tuki. Tämä tarkoittaisi käytännössä sitä, että kaikki Suomen sodissa palvelleet saisivat samat palvelut kuin sotainvalidit tällä hetkellä.

– Sotiemme veteraanit, joita on jäljellä noin 11 000, eivät voi odottaa seuraavaa budjettiriihtä. Jokainen heistä on yhtä arvokas ja antanut meille tämän rakkaan maan, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa (ps) toteaa.

Elomaa huomauttaa, että veteraanien keski-ikä on noin 93 vuotta. Jokainen heistä tarvitsee täyden palvelun, vaikkei olisi sotainvalidi.

– Veteraanimme poistuvat keskuudestamme kiihtyvää tahtia. Tässä ei ole kyse rahasta vaan kunniavelasta, Elomaa huomauttaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
9.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää