

Sotaveteraaniliiton tiedottaja sekoilee Twitterissä – levitti valheellisia syytöksiä perussuomalaisista
Suomen Sotaveteraaniliitto palkkasi marraskuun alussa uuden tiedottajan, joka onkin toden teolla pannut tuulemaan: monet sotaveteraanien nimissä lähetetyt Twitter-viestit ovat saaneet muut käyttäjät ihmettelemään, onko kyseessä jälleen yksi parodiatili.
Perussuomalaisten kansanedustajien tietoon tuli äskettäin marraskuussa twiitattu varsin erikoinen viesti, joka henkii syvää vihaa perussuomalaisia ja Jussi Halla-ahoa kohtaan.
Twiitissä todettiin: ”Kaikki puheet mm. sotaveteraanien ja eläkeläisten puolustamisesta ovat halla-aholaisille yhdentekeviä. Oma kansa ensin -puheet vain äärioikeistolaista propagandaa, jolla pyritään huijaamaan köyhiä.”
”Äärimmäisen loukkaavaa”
Kansanedustaja Jani Mäkelä kertoo luulleensa somessa vastaan tullutta kuvakaappausta ensin valeuutiseksi. Hänen surukseen kuvakaappaus oli aito.
– Pidän tätä äärimmäisen loukkaavana puoluettani kohtaan, joka on kaikissa olosuhteissa ja aina ollut ensimmäisenä puhein ja teoin sotaveteraanien asialla. Samoin ovat kokeneet monet minuun yhteyttä ottaneet kansalaiset, joille veteraanien asia on tärkeä, Mäkelä kommentoi.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pyysikin Twitterissä selvennystä asiaan:
– Voisitteko täsmentää, miksi veteraanijärjestön tiedottaja jakaa tällaisia mielipiteitä? Edustaako tämä tiedottajan kantaa? PS:n eduskuntaryhmä toivoo välitöntä julkista täsmennystä. Ryhmä tekee pyyteetöntä työtä veteraanien hyväksi kuten moni muukin.
Huteria selityksiä
Sotaveteraanien Twitter-tilin alkuperäinen selitys kohutwiitille oli melko hutera: ”Saatteeseen lainattu uutisen sisältöä, kuten muiden sisällöistä twiitatessa käytännössä aina.”
– Emme puoluepolitikoi – twiittaamme/retwiittaamme kaikesta, missä sotaveteraanit mainitaan; oli kyseessä uutinen, tapahtuma, lainsäädäntö, kunnianosoitus, budjettikysymys, mielipidekirjoitus, aiheeseen liittyvä kirja tai vaikka henkilökuva, kirjoittaa sotaveteraanien Twitter-tili.
Tässä tapauksessa twiitattu ”uutinen” sekä sen sisällöstä otettu lainaus oli kuitenkin valittu melko erikoisesti. Kyseessä ei nimittäin ollut uutinen, vaan Sami Leon Eerolan kirjoittama kirja-arvostelu, joka oli julkaistu erilaisia kirja-arvosteluja sisältävällä nettisivustolla. No, olihan siinä toki mainittu sana sotaveteraanit.
Sami Leon Eerola on 25-vuotias folkloristiikan opiskelija, joka on omien sanojensa mukaan erityisen kiinnostunut äärimmäisistä ideologioista, kuten radikaalioikeistolaisuudesta ja jihadismista, joita hän pitää toistensa peilikuvina.
Asenteellista arvostelua
Eerolan kirjoitusta ei voi parhaimmallakaan tahdolla pitää objektiivisena kirja-arvosteluna. Pikemminkin se on henkilökohtaisista antipatioista nousevaa sekavaa vihapuhetta, jonka tiivistelmäksi sopii hyvin kirjoituksen viimeinen kappale:
”Perussuomalaisten hajoamisen historia on jännittävä tietokirja, joka kertoo sen, mitä monet tiesivät jo vuosia: jos antaa rasistille pikkusormen se vie koko käden ja lähettää sen keskitysleirille. Samalla tämä kirja osoittaa, miten jännittävää henkistä sotaa puoluepolitikka jopa täällä Suomessa on. Toivon mukaan nyt persuja hyljeksitään kunnolla ja kaikki halla-aholaiset syrjitään puoluepolitiikan marginaaliin marxisti-leninistien seuraksi.”
On vaikea päätellä, mihin sotaveteraanien tiedottajan lainaama Sami Leon Eerolan käsitys sotaveteraanien ja eläkeläisten huijaamisesta perustuu. Ainakaan noille väitteille ei löydy katetta Lauri Nurmen kirjasta.
Tiedottajalla etnisväritteinen tausta
Kuka sitten on tämä Suomen Sotaveteraaniliiton uusi, räväkkä tiedottaja? Oman LinkedIn-profiilinsa mukaan Ariela Säkkinen on tehokas monilahjakkuus, jolla on kokemusta ihmisoikeustyöstä, maahanmuuttoaiheista ja ruokabloggaamisesta. Hän on aiemmin työskennellyt muun muassa Suomen somalialaisten liiton, Kirkon ulkomaanavun, Suomen Punaisen Ristin ja Pakolaisneuvonta ry:n palveluksessa.
Olisiko käynyt niin, että Säkkiselle on jäänyt ”vanha vaihde päälle”? Monet hänen twiiteistään muistuttavat enemmän monikulttuuripropagandaa kuin asiallista tiedottamista, ja oikeinkirjoitus – logiikasta puhumattakaan – on välillä pahasti hukassa.
Liiton toiminnanjohtaja selittelee
Suomen Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtaja Markku Seppä kommentoi kohua kertomalla, että Twitter on liitolle uusi viestintäkanava. Seppä kirjoittaa laveasti siitä, että liitto haluaa ”puolustaa kaikkia Suomen puolesta taistelleita veteraaneja heidän taustastaan riippumatta”, minkä tietenkin pitäisi olla itsestään selvää.
Lopuksi Seppä väittää, että ”Sotaveteraaniliitto ei osallistu puoluepoliittiseen työhön”, mutta ei ota mitään kantaa tiedottajansa poliittiseen hyökkäykseen perussuomalaisia vastaan.
Haukkuu julkisesti veteraanien puolustajaa
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen ei ole Sepän vastaukseen lainkaan tyytyväinen. Raatikainen on rintamaveteraaniasiain neuvoston jäsen ja ollut itse rauhanturvaamis- ja kriisinhallintatehtävissä yli kymmenen vuotta.
– Pidän kummallisena, jos niinkin arvostettu instanssi kuin Sotaveteraaniliitto lähtee julkisesti haukkumaan puoluetta, joka todellakin on sotaveteraanien asialla, kansanedustaja Raatikainen kommentoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











