

Sotaveteraaniliiton tiedottaja sekoilee Twitterissä – levitti valheellisia syytöksiä perussuomalaisista
Suomen Sotaveteraaniliitto palkkasi marraskuun alussa uuden tiedottajan, joka onkin toden teolla pannut tuulemaan: monet sotaveteraanien nimissä lähetetyt Twitter-viestit ovat saaneet muut käyttäjät ihmettelemään, onko kyseessä jälleen yksi parodiatili.
Perussuomalaisten kansanedustajien tietoon tuli äskettäin marraskuussa twiitattu varsin erikoinen viesti, joka henkii syvää vihaa perussuomalaisia ja Jussi Halla-ahoa kohtaan.
Twiitissä todettiin: ”Kaikki puheet mm. sotaveteraanien ja eläkeläisten puolustamisesta ovat halla-aholaisille yhdentekeviä. Oma kansa ensin -puheet vain äärioikeistolaista propagandaa, jolla pyritään huijaamaan köyhiä.”
”Äärimmäisen loukkaavaa”
Kansanedustaja Jani Mäkelä kertoo luulleensa somessa vastaan tullutta kuvakaappausta ensin valeuutiseksi. Hänen surukseen kuvakaappaus oli aito.
– Pidän tätä äärimmäisen loukkaavana puoluettani kohtaan, joka on kaikissa olosuhteissa ja aina ollut ensimmäisenä puhein ja teoin sotaveteraanien asialla. Samoin ovat kokeneet monet minuun yhteyttä ottaneet kansalaiset, joille veteraanien asia on tärkeä, Mäkelä kommentoi.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pyysikin Twitterissä selvennystä asiaan:
– Voisitteko täsmentää, miksi veteraanijärjestön tiedottaja jakaa tällaisia mielipiteitä? Edustaako tämä tiedottajan kantaa? PS:n eduskuntaryhmä toivoo välitöntä julkista täsmennystä. Ryhmä tekee pyyteetöntä työtä veteraanien hyväksi kuten moni muukin.
Huteria selityksiä
Sotaveteraanien Twitter-tilin alkuperäinen selitys kohutwiitille oli melko hutera: ”Saatteeseen lainattu uutisen sisältöä, kuten muiden sisällöistä twiitatessa käytännössä aina.”
– Emme puoluepolitikoi – twiittaamme/retwiittaamme kaikesta, missä sotaveteraanit mainitaan; oli kyseessä uutinen, tapahtuma, lainsäädäntö, kunnianosoitus, budjettikysymys, mielipidekirjoitus, aiheeseen liittyvä kirja tai vaikka henkilökuva, kirjoittaa sotaveteraanien Twitter-tili.
Tässä tapauksessa twiitattu ”uutinen” sekä sen sisällöstä otettu lainaus oli kuitenkin valittu melko erikoisesti. Kyseessä ei nimittäin ollut uutinen, vaan Sami Leon Eerolan kirjoittama kirja-arvostelu, joka oli julkaistu erilaisia kirja-arvosteluja sisältävällä nettisivustolla. No, olihan siinä toki mainittu sana sotaveteraanit.
Sami Leon Eerola on 25-vuotias folkloristiikan opiskelija, joka on omien sanojensa mukaan erityisen kiinnostunut äärimmäisistä ideologioista, kuten radikaalioikeistolaisuudesta ja jihadismista, joita hän pitää toistensa peilikuvina.
Asenteellista arvostelua
Eerolan kirjoitusta ei voi parhaimmallakaan tahdolla pitää objektiivisena kirja-arvosteluna. Pikemminkin se on henkilökohtaisista antipatioista nousevaa sekavaa vihapuhetta, jonka tiivistelmäksi sopii hyvin kirjoituksen viimeinen kappale:
”Perussuomalaisten hajoamisen historia on jännittävä tietokirja, joka kertoo sen, mitä monet tiesivät jo vuosia: jos antaa rasistille pikkusormen se vie koko käden ja lähettää sen keskitysleirille. Samalla tämä kirja osoittaa, miten jännittävää henkistä sotaa puoluepolitikka jopa täällä Suomessa on. Toivon mukaan nyt persuja hyljeksitään kunnolla ja kaikki halla-aholaiset syrjitään puoluepolitiikan marginaaliin marxisti-leninistien seuraksi.”
On vaikea päätellä, mihin sotaveteraanien tiedottajan lainaama Sami Leon Eerolan käsitys sotaveteraanien ja eläkeläisten huijaamisesta perustuu. Ainakaan noille väitteille ei löydy katetta Lauri Nurmen kirjasta.
Tiedottajalla etnisväritteinen tausta
Kuka sitten on tämä Suomen Sotaveteraaniliiton uusi, räväkkä tiedottaja? Oman LinkedIn-profiilinsa mukaan Ariela Säkkinen on tehokas monilahjakkuus, jolla on kokemusta ihmisoikeustyöstä, maahanmuuttoaiheista ja ruokabloggaamisesta. Hän on aiemmin työskennellyt muun muassa Suomen somalialaisten liiton, Kirkon ulkomaanavun, Suomen Punaisen Ristin ja Pakolaisneuvonta ry:n palveluksessa.
Olisiko käynyt niin, että Säkkiselle on jäänyt ”vanha vaihde päälle”? Monet hänen twiiteistään muistuttavat enemmän monikulttuuripropagandaa kuin asiallista tiedottamista, ja oikeinkirjoitus – logiikasta puhumattakaan – on välillä pahasti hukassa.
Liiton toiminnanjohtaja selittelee
Suomen Sotaveteraaniliiton toiminnanjohtaja Markku Seppä kommentoi kohua kertomalla, että Twitter on liitolle uusi viestintäkanava. Seppä kirjoittaa laveasti siitä, että liitto haluaa ”puolustaa kaikkia Suomen puolesta taistelleita veteraaneja heidän taustastaan riippumatta”, minkä tietenkin pitäisi olla itsestään selvää.
Lopuksi Seppä väittää, että ”Sotaveteraaniliitto ei osallistu puoluepoliittiseen työhön”, mutta ei ota mitään kantaa tiedottajansa poliittiseen hyökkäykseen perussuomalaisia vastaan.
Haukkuu julkisesti veteraanien puolustajaa
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen ei ole Sepän vastaukseen lainkaan tyytyväinen. Raatikainen on rintamaveteraaniasiain neuvoston jäsen ja ollut itse rauhanturvaamis- ja kriisinhallintatehtävissä yli kymmenen vuotta.
– Pidän kummallisena, jos niinkin arvostettu instanssi kuin Sotaveteraaniliitto lähtee julkisesti haukkumaan puoluetta, joka todellakin on sotaveteraanien asialla, kansanedustaja Raatikainen kommentoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Antikainen: Putinia rakastava kaksoiskansalainen osoittaa, miksi ministerien kansalaisuusvaatimusten on tiukennuttava
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Iltalehden haastattelun (20.9.) Suomessa asuvasta Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisesta Zinaidasta. Iltalehden mukaan Zinaida kertoi rakastavansa Vladimir Putinia ja äänestäneensä Yhtenäistä Venäjää. Hän kertoi myös haaveilevansa muuttamisesta Pietariin, mutta jääneensä Suomeen sosiaaliturvan vuoksi.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Marinin hallituksen luoma opiskelijamaahanmuuttomonsteri näkyy vielä Rauman leipäjonoissa – järjestelmän purku jo hyvässä vauhdissa
Marinin hallitus loi opiskelijamaahanmuuton ympärille punoutuvan hyväksikäyttäjien verkoston. Kärsimään joutuvat sekä ulkomaiset opiskelijat että suomalaiset veronmaksajat. Perussuomalaisten johdolla valmisteltuja korjaustoimenpiteitä vastustavat keskusta, vasemmisto ja kaikki toiminnalla tienaavat.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














