Espanja ajautumassa uusintavaaleihin

18.04.2016 |23:54

Espanjan hallitustunnustelut törmäsivät kiville radikaalivasemmistolaisen Podemoksen tyrmättyä hallitusyhteistyön sosialistien ja Ciudadanos-puolueen kanssa. Podemos järjesti asiasta jäsenäänestyksen. Tulos oli murskaava hylkäys, peräti 88 prosenttia äänestäneistä jäsenistä hylkäsi hallitusyhteistyön. Ellei tilanne selviä, maa ajautuu uusintavaaleihin. 

Podemos on itse ehdottanut vasemmistokoalitiota sosialistien ja kovan linjan vasemmiston kanssa. Tueksi hallitus olisi tarvinnut myös alueellisia puolueita, mukaan lukien Katalonian itsenäisyyttä ajavia edustajia. Sosialistit eivät lämmenneet ajatukselle.

Sosialistit ovat puolestaan torjuneet jyrkästi ajatuksen kahden vanhan perinteisen puolueen koalitiosta maan suurimman puolueen, oikeistolaisen Kansanpuolueen kanssa.

Espanja ajautuu uusintavaaleihin kesäkuussa, mikäli puolueiden asetelmat eivät muutu.

Espanjassa pidettiin parlamenttivaalit 20. joulukuuta. Maata on siitä lähtien luotsannut Kansanpuolueen virkaatekevä pääministeri Mariano Rajoy.

Mielipidemittauksien mukaan Kansanpuolue voi lisätä kannatustaan uusintavaaleissa huolimatta puoluetta ravistelleista korruptioskandaaleista.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
4.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää