Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

EU käynnistää uudistetun operaation Välimerellä

24.02.2020 |09:49

EU-maiden ulkoministerit sopivat uudesta operaatiosta Välimerellä lakkautetun operaatio Sofian sijaan. Operaation tarkoituksena on valvoa asevientikieltoa Libyaan.

Asevientikieltoa kontrolloidaan merellä ja ilmassa. Operaatiossa hyödynnetään myös satelliittitietoja. Operaatio siirtyy lähemmäksi Libyan ja Egyptin rajaa.

Pitkät neuvottelut

EU:n ulkoasiain korkein virkamies Josep Borrell kertoi päätöksen syntyneen pitkien ja tiiviiden neuvottelujen jälkeen. Itävalta oli jo uhannut kaataa koko operaation. Itävallan mielestä meripartiointi voisi houkuttaa useampia ihmisiä lähtemään merikelvottomilla aluksilla Välimerelle. Unkari tuki Itävallan kantaa.

Borrell otti huomioon Itävallan vastustuksen. Alukset siirretään toisaalle, jos niiden läsnäolo näyttää vilkastuttavan siirtolaisliikennettä.

Vielä ei tiedetä sitä, miten tällaista vetovoimatekijää mitataan ja missä vaiheessa alukset vedettäisiin pois.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää