
EU:n ja Turkin pakolaiskriisiä käsitellyt huippukokous ohi, Sipilä: “Askel eteenpäin”
Pääministeri Juha Sipilän mukaan EU:n ja Turkin huippukokouksessa ollaan päästy askel eteenpäin pakolaiskriisin hoitamisessa.
Turkki vahvisti sitoumuksensa ottaa takaisin kaikki laittomasti Kreikkaan saapuneet ihmiset, jotka eivät tarvitse kansainvälistä suojelua.
EU-maat puolestaan lupaavat ottaa Turkista yhden syyrialaispakolaisen jokaista Kreikasta palautettua syyrialaista kohden. Turkille luvataan myös lisää taloudellista tukea pakolaisista huolehtimiseksi.
Neuvottelujen tuloksista kerrottiin myös Valtioneuvoston tiedotteessa.
– EU:n ja Turkin välisissä keskusteluissa muuttoliikkeen hallitsemiseksi päästiin askel eteenpäin, mikä helpottaa molempien osapuolten taakkaa pakolaiskriisissä. Kreikkaa tuetaan humanitaarisen kriisin helpottamisessa ja ulkorajojen valvonnassa. Maaliskuun Eurooppa-neuvostossa palataan muuttoliikkeeseen kokonaisvaltaisen strategian aikaansaamiseksi, pääministeri Juha Sipilä totesi.
EU-maiden päämiehet sopivat lisäksi seuraavista toimista:
– Vaikean humanitäärisen tilanteen vuoksi Euroopan komissio antaa hätätilanteen tukea maahantulijoille yhteistyössä Kreikan, muiden jäsenvaltioiden sekä järjestöjen kanssa.
– Kreikalle annetaan lisää apua ulkorajavalvontaan, myös entisen Jugoslavian tasavallan Makedonian ja Albanian rajoilla.
– Kreikalle annetaan lisää apua myös järjestelykeskusten toiminnan varmistamiseen niin, että henkilöiden tunnistaminen, rekisteröinti ja turvatarkastukset toteutetaan täysin.
– Turvapaikanhakijoiden sisäisiä siirtoja Kreikasta muihin EU-maihin vauhditetaan. Jäsenvaltioita pyydetään tarjoamaan lisää paikkoja.
– EU-maat toteuttavat nykyiset uudelleensijoittamissitoumukset (kiintiöpakolaisten vastaanotto) ja jatketaan työtä vapaaehtoisen humanitaarisen maahanpääsyn ohjelman perustamiseksi Turkin kanssa.
– Jatketaan läheistä yhteistyötä EU:n ulkopuolisten Länsi-Balkanin maiden kanssa niitä avustaen.
– Lisäksi toteutetaan välittömästi tarvittavat toimenpiteet mahdollisten uusien reittien avautumisen osalta ja tehostetaan ihmissalakuljettajien toiminnan estämistä.
– EU-maat edistävät komission ”takaisin Schengeniin” –etenemissuunnitelmaa niin, että Schengen-alueen normaali toiminta voidaan palauttaa vuoden loppuun mennessä.
Päämiehet sopivat lisäksi lisätoimista Turkin EU-suhteen tiivistämiseksi.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää