

eba.europa.eu
Euroopan pankkivalvoja toivoo EU-maille roskapankkia – lisäisi roimasti yhteisvastuuta
Euroopan pankkiviranomainen EBA haluaa EU-maille yhteisen roskapankin, johon siirrettäisiin unionin alueen pankkien tuottamattomia luottoja. Ajatuksena on keventää EU-pankkien huonojen luottojen kantaa, jotta pankit voisivat myöntää uusia luottoja kotitalouksille ja yrityksille. Kivenä kengässä on kuitenkin vaikeasti väistettävä yhteisvastuun lisääntyminen. Yhteisvastuun kiertäminen voi palauttaa tilanteen alkuasetelmaan sillä erotuksella, että yksi uusi EU-viranomainen näkisi päivänvalonsa. Asiasta kertoi Reuters.
EU-pankkien taseissa on tuottamattomia luottoja noin tuhannen miljardin edestä. Roskapankki ostaisi näitä luottoja jopa 250 miljardilla eurolla.
Roskapankki tulisi rahoittaa julkisista varoista, EBA neuvoo. Lisäksi EU-roskapankki tulisi pystyttää kiireellisesti. Tuottamattomia luottoja on eurokriisimailla rutkasti. Yksin italialaispankeilla on näitä luottoja 276 miljardin euron edestä, uutistoimisto Reuters kertoo.
Markkinahinta alhaalla
Yksityisten sijoittajien kysyntä EU-maiden roskalainoille on vähäistä. Tämä on painanut markkinahinnan alas, eivätkä pankit ole siksi haluneet myydä tuottamattomia luottojaan. Pankit joutuisivat kirjaamaan tällöin osto- ja myyntihintojen välisen luovutustappion. Tämä puolestaan nakertaisi pankkien pääomaa. Tämä voisi johtaa pankkien uusiin pääomituksiin. Italian kolmanneksi suurimman pankin Monte dei Paschi di Sienan vaikeudet haalia yksityistä pääomaa ovat olleet omiaan säikäyttämään muita pankkeja ja pitämään huonot luotot taseissaan.
Pankit toivovat markkinatilanteen paranemista. EBA viestii, että aika on käymässä vähiin, sillä tuottamattomien luottojen pitäminen pankkien taseissa jarruttaa talouskasvua.
EBA kaavailee EU-roskapankin ostavan huonot luotot pois “todellisen talousarvon” mukaisella hinnalla. Ajatuksena on, että roskapankki pyrkisi myymään tuottamattomat luotot yksityisille sijoittajille kolmessa vuodessa. Toisin sanoen julkisella rahalla ostetaan yli markkinahinnan se riski, ettei roskapankki saisi myytyä roskaluottojaan myöhemminkään paremmalla markkinahinnalla. Roskapankki ei välttämättä pääsisi parantuneessakaan tilanteessa omilleen luottojen korkean ostohinnan vuoksi.
Yhteisvastuuta halutaan kiertää
EBA ei täsmentänyt roskapankin rahoitusmallia. Julkisilla varoilla maksettu pesämuna vaatisi kuitenkin jäsenmaiden hyväksynnän. EBA:n mukaan julkista rahaa ei voida oikein välttää.
– Jonkinlainen valtiotason väliintulo helpottaisi roskapankin käynnistysvaiheessa, EBA:n puheenjohtaja Andrea Enria myönsi.
Euroopan vakausmekanismi EVM:n johtaja Klaus Regling tukee EBA:n avausta. Reglingin mielestä julkista rahaa ei voida välttää.
Enrian ja Reglingin mukaan yhteisvastuu voidaan välttää siinäkin tapauksessa, ettei roskapankki saisi luottoja myytyä eteenpäin. Luottotappiot sysättäisiin takaisin niihin maihin, joiden pankeista ongelmaluotot ostettiin. Tällöin palattaisiin lähtöruutuun: ongelmapankit pitäisi joko ajaa alas tai tulla pelastetuksi pankin kotimaan toimesta. Lasku lähtisi siten myös pankkeihin sijoittaneille.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurojohtajien utopistinen toive: pankkiunioni pelastaa – EuroThinktank: ei tule tapahtumaan

Talouslehden terveiset länsimaisille päättäjille: “Uudistakaa talousmallinne tai populistit tekevät sen”

Princeton-professori eurokriisistä: Kun ranskalainen sanoo “solidaarisuus”, saksalainen ajattelee, että kyseessä on ”ryöstö”

Tohtorikolmikko: Euro on ehkä jo mennyttä
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Joko ylikorostunut tulonjakopolitiikka tuhosi järkevän taloudenpidon Suomessa? – ”Ne, jotka kiivaimmin vaativat verotuksen kiristämistä, ovat niitä, jotka eivät itse maksa veroja”
Ylikorostunut tulojako ensin -ajattelu on osin jo tuhonnut poliittisen debatin Suomessa, ja samalla se estää monia sinällään järkeviä talouspoliittisia toimia, emeritusprofessori Matti Virén kirjoittaa ajatuspaja Suomen Perustan uudessa julkaisussa.

Ammattikoulussa Onlyfans-kuvauksia – Antikainen: Perussuomalaiset vaatii loppua pervoilulle oppilaitoksissa
Tänään on uutisoitu, että Keski-Uudenmaan koulutusyhtymä Keudan tiloissa on kuvattu aikuisviihdettä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että juuri tällaiseen kehitykseen puolue on pyrkinyt kiinnittämään huomiota ja vaatinut toimia sen kitkemiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää