

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
EU:ta syytettiin joulun ”cancelloinnista” – komissaari joutui vetämään wokelluksensa takaisin
Euroopan komission tasa-arvokomissaari laaditutti EU-komission viestintää varten sisäisen ohjeen ”inklusiivisesta” kielenkäytöstä, joka ottaa kaikki vähemmistöt huomioon. Poliittisesti korrektin kielenkäytön ohjekirjanen joutui kuitenkin laajan pilkan kohteeksi jopa valtamediassa. Woke-henkisten ohjeiden laatijoita syytettiin muun muassa yrityksestä kieltää joulusta puhuminen.
Euroopan komission julkaisema ”inklusiivisen viestinnän ohje” on tyypillistä wokellusta. Edistyksellisen intersektionaalisuuden hengessä viestintäohje kehottaa välttämään sukupuolittunutta kielenkäyttöä, kuten sanoja liikemies ja palomies. Kotiäidin sijasta pitäisi puhua kotihenkilöstä.
Kenenkään sukupuolta tai seksuaalista suuntautumista ei saa olettaa, ja erilaiset seksuaalivähemmistöt ja ”muunsukupuoliset” (ja heidän pronomininsa) on otettava huomioon joka käänteessä. EU:n viestinnässä ei saa olettaa, että kukaan henkilö olisi heteroseksuaalinen ja sovussa syntymässä saamansa sukupuolen kanssa.
Ei vaimo vaan puoliso
Ministereiden vaimoista ei saa käyttää sanaa vaimo edes silloin, kun ministeri on mies ja hänen vaimonsa on nainen. Sen sijaan pitää puhua ministereiden puolisoista, sillä termi ”puoliso” on hyväksyttyä LGBTIQ-kieltä. Perheistä puhuttaessa pitää aina muistaa ottaa mukaan sateenkaariperheet ja sinkkuperheet.
Puhetta ei saa aloittaa sanomalla ”hyvät naiset ja herrat”, vaan EU-suositusten mukaisesti sanomalla ”rakkaat kollegat”. Naispuolisiin henkilöihin ei kuitenkaan saa työajalla viitata sanoilla ”rakas” tai ”kultaseni”.
Ei stereotypioita sukupuolista tai kansallisuuksista
EU-komission viestintäohje ohjeistaa välttämään haitallisia stereotypioita. Esimerkiksi naisia ei saisi aina kuvissa esittää yhdessä lasten kanssa, koska myös isät ovat huoltajia. Sen sijaan kuvat mustasta lesboparista tai LGBTIQ-sateenkaarilipusta ovat erittäin suositeltavia. Jos kuvassa näytetään käsiä, ne eivät saa olla kaikki valkoisia.
Kansallisuuksista ja etnisistä ryhmistä ei saa tehdä stereotyyppisiä oletuksia. EU-komission ohjeen mukaan ei saa esimerkiksi kirjoittaa, että ”afrikkalaiset maahanmuuttajat kykenevät etsimään vain suoritustason töitä.” Kirjoita mieluummin, että ”rakenteelliset tekijät, kuten yhdenvertaisten mahdollisuuksien puute johtavat siihen, että afrikkalaiset siirtolaiset ovat yliedustettuina suoritustason työtehtävissä.”
Joulusta tai muista kristinuskoon liittyvistä asioista ei saa puhua
Suurinta kohua herätti EU:n viestintäohjeen kohta, jossa kehotettiin olemaan olettamatta, että kaikki ovat kristittyjä. Siksi ei saisi puhua ”joulun ajasta” vaan ”juhla-ajasta”. Esimerkkihenkilöiden niminä ei myöskään saisi käyttää kristinuskoon liittyviä etunimiä, kuten Maria ja John (Johannes), vaan ne pitäisi korvata monikulttuurisemmilla nimillä, kuten Malika ja Julio. Malika on arabiaa ja tarkoittaa kuningatarta.
Maltalaisen tasa-arvokomissaarin ohjeistus joulun ja Neitsyt Marian ”cancelloimisesta” ei saanut suurta kannatusta katolisessa Etelä-Euroopassa. Muun muassa Italian entinen sisäministeri Matteo Salvini pitää ohjeita hullutuksena.
Laajan pilkan kohteeksi joutunut tasa-arvokomissaari Helena Dalli päättikin vetää kohua herättäneen ohjekirjasen takaisin. Hänen mukaansa ohjeista tullaan julkaisemaan ”päivitetty versio” joskus myöhemmin. Nyt julkaistu versio löytyy tästä linkistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Helena Dalli tasa-arvokomissaari LGBTIQ etniset vähemmistöt Woke cancel-kulttuuri vähemmistöt puoliso Viestintä Inklusiivisuus muunsukupuolisuus Matteo Salvini Kristinusko EU-komissio Tasa-arvo Seksuaalivähemmistöt Joulu EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranska ryhtyy tietoisesti kamppailemaan woke-kulttuuria vastaan, joka on ristiriidassa tasavallan ydinajatuksen kanssa, ja on omiaan ruokkimaan rajua vastakkainasettelua

Onko suomalainen kulttuuri parempi kuin afganistanilainen kulttuuri? – Riikka Purra: ”En epäile hetkeäkään sanoa, että ehdottomasti on”

Ei ole todellista: Yle-toimittaja raivostuu silmittömästi Esko Valtaojalle N-sanan käytöstä – sama toimittaja tanssii Pasilan tornissa ja hoilaa itse N-sanoja

Rasmus ry:n hyllytetty toiminnanjohtaja Ossi Mäntylahti: ”En puhuisi enää canceloinnista vaan ideologisesta puhdistuksesta”

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

”Stop WOKE” – Florida kieltää rotuteorian opetuksen kouluissa

Pelastusarmeija sortui wokettamaan – joulupadat tyhjillään USA:ssa

Suur-Lontoon poliisin naisjohtaja eroaa naisviha- ja rasismikohun takia

Helsingin Sanomat johdattelee lukijoitaan uskomaan, ettei woke-ilmiötä ole olemassa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.