

”Stop WOKE” – Florida kieltää rotuteorian opetuksen kouluissa
Floridan osavaltio aikoo kieltää niin kutsutun ”kriittisen rotuteorian” opettamisen kouluissa. ”Rakenteellisen rasismin” käsitteeseen perustuvan teorian katsotaan luovan vihamielistä ilmapiiriä kouluissa ja saavan lapset vihaamaan toisiaan ihonvärin perusteella. Uusi laki antaisi myös yritysten työntekijöille mahdollisuuden kieltäytyä ”monimuotoisuuskoulutuksista”.
Kuvernööri Ron DeSantis julkisti viime viikolla lakiesityksen, joka kieltää niin kutsutun ”kriittisen rotuteorian” opettamisen Floridan kouluissa, kertoo NBC. Laki kattaisi kaikki koulut esikouluista lukioihin asti. Rotuteorian opettamisen lisäksi laki kieltäisi koulupiirejä ja yliopistoja palkkaamasta kriittiseen rotuteoriaan erikoistuneita konsultteja.
Lakiesitys tunnetaan nimellä Stop WOKE (Wrongs against Our Kids and Employees) eli ”pysäyttäkää vääryydet lapsia ja työntekijöitä vastaan”. Lain tarkoitus on siis suojella koululaisia ja yritysten henkilökuntaa kriittisen rotuteorian aiheuttamalta vihamieliseltä ympäristöltä.
– Me nousemme Floridassa vastustamaan sitä valtion hyväksymää rasismia, joka tunnetaan kriittisen rotuteorian nimellä, DeSantis sanoi tiedotteessaan.
– Me emme halua, että Floridan verovaroja käytetään siihen, että lapsia opetetaan vihaamaan meidän maatamme tai toisiaan.
Rakenteellinen rasismi ja orjuus kaiken keskipisteenä
Kriittisen rotuteorian lähtökohtana on se, että yhteiskunnan rakenteissa esiintyy järjestelmällistä, rakenteellista rasismia, joka ylläpitää valkoisten ylivaltaa. Teoriaan kuuluu, että Yhdysvaltain historiaa tarkastellaan orjuuden kautta.
Tätä ideologiaa kuvernööri DeSantis ei siis halua kouluissa opetettavan. Vastaavia hankkeita on meneillään muissakin republikaanien johtamissa osavaltioissa.
Myös suuryritysten työntekijät saavat suojaa
Uusi laki antaisi vanhemmille mahdollisuuden haastaa koulupiiri oikeuteen, mikäli heidän lapsilleen opetetaan kriittistä rotuteoriaa. Lisäksi laki antaisi yritysten työntekijöille mahdollisuuden kieltäytyä ”monimuotoisuuskoulutuksista” ja muista Woke-kulttuurin ilmentymistä yrityksissä.
– Meidän on suojeltava työntekijöiltä siltä vihamieliseltä työympäristöltä, joka syntyy, kun suuryritykset pakottavat työntekijänsä osallistumaan kriittiseen rotuteoriaan perustuviin koulutuksiin, DeSantis sanoo. Esimerkkeinä tällaista harjoittaneista yrityksistä hän mainitsee Googlen, Bank of American ja Raytheonin.
Mahdollinen presidenttiehdokas
Kuvernööri Ron DeSantis otti esille myös Martin Luther Kingin kuuluisan Minulla on unelma -puheen, jossa tämä toivoi, että ihmisiä ei arvioitaisi heidän ihonvärinsä vaan heidän luonteensa perusteella. Kriittisessä rotuteoriassa ihmisiä arvotetaan nimenomaan ihonvärin perusteella.
Ron DeSantisia pidetään mahdollisena republikaanien presidenttiehdokkaana vuoden 2024 vaaleissa, mikäli Donald Trump ei enää lähde ehdolle. Hänet saatetaan nähdä vaaleissa myös Trumpin rinnalla varapresidenttiehdokkaana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Minulla on unelma Raytheon Bank of America monimuotoisuuskoulutus rakenteellinen rasismi Florida Ron DeSantis Woke Kriittinen rotuteoria Rasistiset rakenteet Martin Luther King Donald Trump Rasismi Google
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Onko suomalainen kulttuuri parempi kuin afganistanilainen kulttuuri? – Riikka Purra: ”En epäile hetkeäkään sanoa, että ehdottomasti on”

Uskomaton näytelmä: Yle-toimittaja Renaz Ebrahimi hyökyi absurdilla tavalla Esko Valtaojan kimppuun – lopputuloksena syntyi vakuuttava näyttö siitä, mikä woke-ilmiössä on pielessä

Rasmus ry:n hyllytetty toiminnanjohtaja Ossi Mäntylahti: ”En puhuisi enää canceloinnista vaan ideologisesta puhdistuksesta”

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

EU:ta syytettiin joulun ”cancelloinnista” – komissaari joutui vetämään wokelluksensa takaisin

Pelastusarmeija sortui wokettamaan – joulupadat tyhjillään USA:ssa

Joulun perinteinen Aku Ankka woketuksen uhrina: Disney pahoitteli piirretystä paistavaa ihmisten ja kulttuurien kaltoinkohtelua

Elokuva-ala alkaa jakaa sukupuoletonta Jussi-palkintoa – ”Historiallisen huono päätös”

Helsingin Sanomat johdattelee lukijoitaan uskomaan, ettei woke-ilmiötä ole olemassa
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












