
PS-Nuoriso: Suomeen julistettava syntyvyyshätätila
Tilastokeskuksen juuri julkaisemat viime vuoden väestötilastot ovat karua luettavaa. Vuonna 2024 Suomen syntyvyyskehitys saavutti jälleen uusimman pohjalukeman.
Länsimaissa havaittu jyrkkä syntyvyyden lasku on herättänyt huolta talouskehityksestä. Teema ei enää ole vain oikeiston poliittinen teema, sillä maailman johtavat keskuspankkiirit pyrkivät hiljattain valtavirtaistamaan syntyvyyskeskustelua. Vasemmisto on suhtautunut syntyvyyden laskuun verrattain välinpitämättömästi, mutta uuden datan valossa tämä voi kostautua.
Financial Times -lehden artikkelin mukaan konservatiivit ovat jatkaneet lasten hankkimista liberaaleja aktiivisemmin. Tämä voi vaikuttaa poliittisiin valtasuhteisiin tulevaisuudessa. Toisaalta vasemmiston jyrkempi syntyvyyspula alleviivaa maahanmuuton merkitystä harvenevan vasemmistoväestön strategisena valttikorttina.
Financial Times uutisoi tuoreeltaan, että Ison-Britannian syntyvyys on laskenut ennätysalhaiselle tasolle. Samansuuntaisia uutisia on kuultu tänä vuonna myös Yhdysvalloista, Ranskasta, Italiasta ja kymmenistä muista maista.
Viime vuosina huoli syntyvyydestä on mielletty lähinnä konservatiivisen oikeiston teemaksi. Nyt huoli valtavirtaistuu. Keskuspankkiirit Christine Lagarde, Andrew Bailey ja Kazuo Ueda nostivat aiheen näkyvästi esille viime viikolla pitämissään esityksissä Jackson Holessa. Väestön ikääntyminen haittaa länsimaista talouskehitystä.
Erityisesti vasemmisto on halunnut olla miettimättä aihetta kokonaan. Heille huoli syntyvyydestä näyttäytyy lähtökohtaisesti oikeistolaisena teemana. Tälle on tiettyjä ymmärrettäviä syitä. Puheet synnytystalkoista ovat tuoneet mieleen kääntöpuolenaan mm. yksilönvapauden rajoittamisen ja naisten oikeuksien taantumisen. Suurempi määrä ihmisiä tarkoittaisi myös enemmän hiilidioksidipäästöjä ja ylimääräisiä ilmastohaasteita.
Maailmalta kerättyä todistusaineistoa vasten asia ei ole niin yksioikoinen, kirjoittaa datajournalismistaan tunnettu FT:n toimittaja John Burn-Murdoch. On jopa mahdollista, että aiheen luovuttaminen yksinomaan oikeistolle saattaisi heikentää vasemmiston asemaa entisestään.
Ympäristöargumentin mukaan laskeva syntyvyys olisi hyväksi planeetalle. Kokonaispäästöt määräytyvät kuitenkin kahden asian mukaan – ihmismäärän ja yksilökohtaisten päästöjen perusteella. Maailman tilastoja vasten jälkimmäisellä on valtavasti suurempi vaikutus.
Vasemmiston argumenteissa usein unohtuu teknologisen kehityksen rooli. Yhdessä ympäristötietoisten uudistusten kanssa teknologinen kehitys on olennaisesti pienentänyt länsimaisten ihmisten hiilijalanjälkeä viimeisten vuosikymmenten aikana. Esimerkiksi Iso-Britannia, Ranska ja Yhdysvallat ovat onnistuneet vähentämään kokonaispäästöjään, vaikka väestö on kasvanut.
Japanissa puolestaan ydinvoimasta luopuminen Fukushiman ydinvoimalaonnettomuuden jälkeen nosti päästöjä samaan aikaan, kun syntyvyys laski yhä alemmas. Toisin sanoen hiilidioksidipäästöjen kehityskulkuun vaikuttavat pidemmän päälle paljon enemmän innovaatiot ja politiikka kuin demografia.
Innovaatiot ja väestönkehitys kytkeytyvät toisiinsa myös toisella tavalla. Vanhemmilla väestöillä on yleensä vähemmän innovatiivisuutta, ja niiden parissa esiintyy enemmän muutosvastarintaa erilaisille uudistuksille. Tämä voi hidastaa taloutta ja ympäristötietoisuutta tukevia panostuksia.
Yhdysvaltalaisen tutkijaryhmän tuore raportti päätyi samankaltaiseen arvioon: parhaassakin tapauksessa laskevan syntyvyyden vaikutus ilmastoon on mitätön, mutta muissa skenaarioissa se alkaa haittaamaan ilmastotavoitteiden saavuttamista.
Vasemmistolaisen väestöpolitiikan toinen ristiriita liittyy poliittisten voimasuhteiden muutoksiin. Viime aikoina tutkimukset ovat osoittaneet, että syntyvyys suosii oikeistolaisia. Vasemmistolaisten välinpitämättömyys syntyvyyttä kohtaan on siis vaarassa kostautua heille itselleen tulevaisuudessa.
Keskeistä on havainto, ettei syntyvyys laske tasaisesti koko väestössä. Sekä Yhdysvalloissa että Euroopassa konservatiiveiksi identifioituvat aikuiset hankkivat edelleen lähes yhtä paljon lapsia kuin vuosikymmeniä sitten.
Suurin syntyvyyden lasku kohdistuu liberaaliin vasemmistoon. Jatkuessaan tällainen kehitys tarkoittaa, että sukupolvi toisensa jälkeen tulee olemaan entistä oikeistolaisempi. Poliittisten voimasuhteiden muutokset näkyisivät todennäköisesti myös harjoitetussa politiikassa vasemmistolaisten ihanteiden takapakkina, arvioi Burn-Murdoch.
FT:n artikkelissa väestönkehitys ja väestöpolitiikka rajoittuivat pelkkään syntyvyyteen, mikä sivuuttaa täysin maahanmuuttokysymyksen. Toisaalta artikkeli tekee entistä selvemmäksi sen, miten elintärkeä strateginen valttikortti maahanmuutto on vasemmiston kannattajapohjan turvaamisen kannalta.
FT-artikkelin syntyvyyttä kuvaava graafi Väestöliiton Anna Rotkirchin twiitissä:
"The fertility decline is overwhelmingly among those on the progressive left"
— Anna Rotkirch (@AnnaRotkirch) August 29, 2025
Why progressives should care about falling birth rates https://t.co/ZLimMBB88j via @ftpic.twitter.com/6rRlPB6akE
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Tilastokeskuksen juuri julkaisemat viime vuoden väestötilastot ovat karua luettavaa. Vuonna 2024 Suomen syntyvyyskehitys saavutti jälleen uusimman pohjalukeman.
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen summaa nasevaan tyyliinsä Euroopan riippuvuussuhteet.
Perussuomalainen Nuoriso on julkaissut tänään perhepoliittisen pamflettinsa, joka pureutuu Suomen syntyvyyskriisiin sekä sen vaikutuksiin ja juurisyihin. Projektin takana on ollut osaava ryhmä perhepolitiikasta kiinnostuneita nuoria.
Hufvudstadsbladet-lehdelle antamissaan erikoislaatuisissa kommenteissa Helsingin yliopiston kestävän kehityksen professori Kristina Lindström toivoo, ettei Suomessa syntyisi enempää lapsia ilmastosyistä. Professori Lindströmin visioiden mukaan suomalaiset korvattaisiin muiden kansallisuuksien ihmisillä, jotka vaeltaisivat Suomeen maailman ääristä.
Viikon suosituimmat
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.
Vates-säätiö on yksi monista julkisilla varoilla rahoitettavista yhteisöistä, joiden missiona on edistää vammaisten pääsyä työelämään. Konkreettisia tuloksia, kuten lukuja työllistyneiden vammaisten määristä, ei kuitenkaan Vatesin vuosikertomuksesta löydy.