
PS-Nuoriso: Suomeen julistettava syntyvyyshätätila
Tilastokeskuksen juuri julkaisemat viime vuoden väestötilastot ovat karua luettavaa. Vuonna 2024 Suomen syntyvyyskehitys saavutti jälleen uusimman pohjalukeman.

Länsimaissa havaittu jyrkkä syntyvyyden lasku on herättänyt huolta talouskehityksestä. Teema ei enää ole vain oikeiston poliittinen teema, sillä maailman johtavat keskuspankkiirit pyrkivät hiljattain valtavirtaistamaan syntyvyyskeskustelua. Vasemmisto on suhtautunut syntyvyyden laskuun verrattain välinpitämättömästi, mutta uuden datan valossa tämä voi kostautua.
Financial Times -lehden artikkelin mukaan konservatiivit ovat jatkaneet lasten hankkimista liberaaleja aktiivisemmin. Tämä voi vaikuttaa poliittisiin valtasuhteisiin tulevaisuudessa. Toisaalta vasemmiston jyrkempi syntyvyyspula alleviivaa maahanmuuton merkitystä harvenevan vasemmistoväestön strategisena valttikorttina.
Financial Times uutisoi tuoreeltaan, että Ison-Britannian syntyvyys on laskenut ennätysalhaiselle tasolle. Samansuuntaisia uutisia on kuultu tänä vuonna myös Yhdysvalloista, Ranskasta, Italiasta ja kymmenistä muista maista.
Viime vuosina huoli syntyvyydestä on mielletty lähinnä konservatiivisen oikeiston teemaksi. Nyt huoli valtavirtaistuu. Keskuspankkiirit Christine Lagarde, Andrew Bailey ja Kazuo Ueda nostivat aiheen näkyvästi esille viime viikolla pitämissään esityksissä Jackson Holessa. Väestön ikääntyminen haittaa länsimaista talouskehitystä.
Erityisesti vasemmisto on halunnut olla miettimättä aihetta kokonaan. Heille huoli syntyvyydestä näyttäytyy lähtökohtaisesti oikeistolaisena teemana. Tälle on tiettyjä ymmärrettäviä syitä. Puheet synnytystalkoista ovat tuoneet mieleen kääntöpuolenaan mm. yksilönvapauden rajoittamisen ja naisten oikeuksien taantumisen. Suurempi määrä ihmisiä tarkoittaisi myös enemmän hiilidioksidipäästöjä ja ylimääräisiä ilmastohaasteita.
Maailmalta kerättyä todistusaineistoa vasten asia ei ole niin yksioikoinen, kirjoittaa datajournalismistaan tunnettu FT:n toimittaja John Burn-Murdoch. On jopa mahdollista, että aiheen luovuttaminen yksinomaan oikeistolle saattaisi heikentää vasemmiston asemaa entisestään.
Ympäristöargumentin mukaan laskeva syntyvyys olisi hyväksi planeetalle. Kokonaispäästöt määräytyvät kuitenkin kahden asian mukaan – ihmismäärän ja yksilökohtaisten päästöjen perusteella. Maailman tilastoja vasten jälkimmäisellä on valtavasti suurempi vaikutus.
Vasemmiston argumenteissa usein unohtuu teknologisen kehityksen rooli. Yhdessä ympäristötietoisten uudistusten kanssa teknologinen kehitys on olennaisesti pienentänyt länsimaisten ihmisten hiilijalanjälkeä viimeisten vuosikymmenten aikana. Esimerkiksi Iso-Britannia, Ranska ja Yhdysvallat ovat onnistuneet vähentämään kokonaispäästöjään, vaikka väestö on kasvanut.
Japanissa puolestaan ydinvoimasta luopuminen Fukushiman ydinvoimalaonnettomuuden jälkeen nosti päästöjä samaan aikaan, kun syntyvyys laski yhä alemmas. Toisin sanoen hiilidioksidipäästöjen kehityskulkuun vaikuttavat pidemmän päälle paljon enemmän innovaatiot ja politiikka kuin demografia.
Innovaatiot ja väestönkehitys kytkeytyvät toisiinsa myös toisella tavalla. Vanhemmilla väestöillä on yleensä vähemmän innovatiivisuutta, ja niiden parissa esiintyy enemmän muutosvastarintaa erilaisille uudistuksille. Tämä voi hidastaa taloutta ja ympäristötietoisuutta tukevia panostuksia.
Yhdysvaltalaisen tutkijaryhmän tuore raportti päätyi samankaltaiseen arvioon: parhaassakin tapauksessa laskevan syntyvyyden vaikutus ilmastoon on mitätön, mutta muissa skenaarioissa se alkaa haittaamaan ilmastotavoitteiden saavuttamista.
Vasemmistolaisen väestöpolitiikan toinen ristiriita liittyy poliittisten voimasuhteiden muutoksiin. Viime aikoina tutkimukset ovat osoittaneet, että syntyvyys suosii oikeistolaisia. Vasemmistolaisten välinpitämättömyys syntyvyyttä kohtaan on siis vaarassa kostautua heille itselleen tulevaisuudessa.
Keskeistä on havainto, ettei syntyvyys laske tasaisesti koko väestössä. Sekä Yhdysvalloissa että Euroopassa konservatiiveiksi identifioituvat aikuiset hankkivat edelleen lähes yhtä paljon lapsia kuin vuosikymmeniä sitten.
Suurin syntyvyyden lasku kohdistuu liberaaliin vasemmistoon. Jatkuessaan tällainen kehitys tarkoittaa, että sukupolvi toisensa jälkeen tulee olemaan entistä oikeistolaisempi. Poliittisten voimasuhteiden muutokset näkyisivät todennäköisesti myös harjoitetussa politiikassa vasemmistolaisten ihanteiden takapakkina, arvioi Burn-Murdoch.
FT:n artikkelissa väestönkehitys ja väestöpolitiikka rajoittuivat pelkkään syntyvyyteen, mikä sivuuttaa täysin maahanmuuttokysymyksen. Toisaalta artikkeli tekee entistä selvemmäksi sen, miten elintärkeä strateginen valttikortti maahanmuutto on vasemmiston kannattajapohjan turvaamisen kannalta.
FT-artikkelin syntyvyyttä kuvaava graafi Väestöliiton Anna Rotkirchin twiitissä:
"The fertility decline is overwhelmingly among those on the progressive left"
— Anna Rotkirch (@AnnaRotkirch) August 29, 2025
Why progressives should care about falling birth rates https://t.co/ZLimMBB88j via @ftpic.twitter.com/6rRlPB6akE
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Tilastokeskuksen juuri julkaisemat viime vuoden väestötilastot ovat karua luettavaa. Vuonna 2024 Suomen syntyvyyskehitys saavutti jälleen uusimman pohjalukeman.

Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen summaa nasevaan tyyliinsä Euroopan riippuvuussuhteet.

Perussuomalainen Nuoriso on julkaissut tänään perhepoliittisen pamflettinsa, joka pureutuu Suomen syntyvyyskriisiin sekä sen vaikutuksiin ja juurisyihin. Projektin takana on ollut osaava ryhmä perhepolitiikasta kiinnostuneita nuoria.

Hufvudstadsbladet-lehdelle antamissaan erikoislaatuisissa kommenteissa Helsingin yliopiston kestävän kehityksen professori Kristina Lindström toivoo, ettei Suomessa syntyisi enempää lapsia ilmastosyistä. Professori Lindströmin visioiden mukaan suomalaiset korvattaisiin muiden kansallisuuksien ihmisillä, jotka vaeltaisivat Suomeen maailman ääristä.

Viikon suosituimmat

Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.