

SU
Halla-aho: olemassaolostaan kamppaileva kepu on maatalouden alasajon pääarkkitehti
Vuosisadan pahimmassa kannatuskriisissä tempoileva keskusta syyttää perussuomalaisia siitä, että nämä vastustaisivat koko maan asuttuna pitämistä. Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) vastaa keskustan varapuheenjohtajan Katri Kulmunin väitteisiin videokolumnissaan.
Halla-aho ei syytöksiä niele. Hänen mukaansa keskusta käy kamppailua olemassaolostaan: ”Keskusta ei ole maaseudun asialla eikä maanviljelijän asialla. Se on ainoastaan omalla valtapoliittisella asiallaan. Se esiintyy pelastajana, vaikka todellisuudessa keskusta on maaseudun autioittamisen ja kotimaisen maatalouden alasajon pääarkkitehti niin kotimaassa kuin Euroopassakin.”
Katso video:
Youtube, 4 min 35 sek.
Videon teksti kokonaisuudessaan:
”Arvoisa maaseudun asukas!
Keskustapuolue sai selkäsaunan taannoisissa eduskuntavaaleissa. Se yrittää nyt revanssia eurovaaleissa ja hyökkää siksi perussuomalaisia vastaan. Keskusta haluaa myös kääntää huomion pois siitä, että se on lähtenyt aisankannattajaksi punavihreään, ilmastokiimaiseen hallitukseen, joka ei lupaa mitään hyvää ainakaan yrittäjille tai maanviljelijöille.
Keskustan varapuheenjohtaja Katri Kulmuni kertoi muutama päivä sitten tiedotteessaan, että perussuomalaiset vastustaisivat koko Suomen asuttuna pitämistä, koska suhtaudumme nihkeästi EU:n aluetukiin.
Kepu pettää aina, myös äänestäjänsä ja maaseudun. Suomi on EU:n nettomaksaja. Tämä tarkoittaa, että Suomi maksaa joka vuosi EU:n budjettiin satoja miljoonia euroja enemmän kuin saa EU:lta erilaisia tukia. Todellisuudessa Suomi ei siis saa Euroopan unionilta sentinpuolikasta. Saamme takaisin osan niistä rahoista, jotka olemme ensin maksaneet unionille.
Suomeksi: Suomi maksaa itse omat aluetukensa ja maataloustukensa, ja sen lisäksi Suomi maksaa muiden maiden aluetukia ja maataloustukia.
Britannia on EU:n toiseksi suurin nettomaksaja. Kun Britannia lähtee, rahoitusaukko voidaan paikata vain korottamalla jäljellejäävien jäsenmaiden maksuosuuksia. Yllätys yllätys, keskusta kannattaa EU:n budjetin paisuttamista, vaikka rahoittajien määrä pienenee. Arvaapa, kuka maksaa!
Maatalous- ja aluetuet ovat EU:n suurimpia yksittäisiä menoeriä. EU:n kuluja ei voida karsia, jos näihin menoihin ei kajota. Jos EU:n kuluja ei karsita, Suomen maksuosuus kasvaa. Suomen kaltaisten nettomaksajien kannalta paras ratkaisu on ottaa maataloustuet ja suurin osa aluetuista kokonaan pois unionilta ja takaisin kansalliseen päätösvaltaan.
Varapuheenjohtaja Kulmunin mukaan ”keskusta on ainoa puolue, jolla on tahtoa ja taitoa turvata harvaan asutun Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasema ja aluekehitysrahoituksen taso”. Käsi sydämellä, arvoisat itä- ja pohjoissuomalaiset: Meneekö teillä tällä hetkellä mielestänne hyvin? Keskusta on käyttänyt taitojaan pääministeripuolueena viimeiset neljä vuotta.
Euroopan parlamentissa keskusta kuuluu ALDE-nimiseen liberaaliryhmään. ALDE on kaikkein liittovaltiohenkisin ryhmä parlamentissa. Se kannattaa markkinaliberalismia ja maataloustukien lopettamista. Ääni keskustalle on ääni ALDElle.
Keskusta käy kamppailua olemassaolostaan. Keskusta ei ole maaseudun asialla eikä maanviljelijän asialla. Se on ainoastaan omalla valtapoliittisella asiallaan. Se esiintyy pelastajana, vaikka todellisuudessa keskusta on maaseudun autioittamisen ja kotimaisen maatalouden alasajon pääarkkitehti niin kotimaassa kuin Euroopassakin.
Sen sijaan perussuomalaiset ovat koko Suomen ja suomalaisen elintarviketuotannon asialla. Käy äänestämässä. Vaalipäivä on 26.5.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS:n maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Maatalous jätettiin taas yksin – maaseudun alasajo kiihtyy

Kulmunin laskusotkun selvittely etenee – TEM suosittelee jatkotoimenpiteitä Tekirin ja Jääskeläisen suhteen

PS-Naiset: Jopa keskustapuolue hylkäämässä maaseudun – ruoantuotanto ja huoltovarmuus kriisissä

Reijonen vaatii vastausta kirjalliseen kysymykseensä EU:n aluerahoista: Miksi ministeriö ei noudata lakia?
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Espanjan talous nojaa EU-tukien ja halpatyövoiman varaan – SDP haluaa samaa Suomeen
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on nostanut Espanjan sosialistihallituksen Suomen vasemmiston esikuvaksi. Pohjoismaiset demarit Tanskassa ja Ruotsissa hän sivuuttaa. Tanska ja Ruotsi vaativat menokuria ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, Espanja ei kumpaakaan.
















