Halla-aho: Suomen hallituksen pitäisi ottaa kantaa Espanjan koviin otteisiin katalaaneja kohtaan

01.10.2017 |14:15

Espanja on ottanut käyttöön kovat otteet Katalonian itsenäisyydestä järjestettyä kansanäänestystä vastaan. Suomen tulisi Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mielestä selkeästi viestittää, ettei tällainen hallitsemistapa kuulu tämän päivän Eurooppaan.

– Oman yksipuolisen ja ”laittoman” itsenäisyysjulistuksensa 100-vuotisjuhlaa viettävä Suomi voisi hallituksensa suulla ottaa selkeästi kantaa siihen, että eurooppalainen valtio pamputtaa ja ampuu ihmisiä, jotka pyrkivät edistämään rauhanomaisesti ja demokraattisesti samaa, legitiimiä tavoitetta – kansallista itsenäisyyttä, Halla-aho ehdotti Facebook-seinällään.

– Onko EU arvojen ja periaatteiden yhteisö, vai onko se kerho, jonka jäsenyys antaa oikeuden tehdä omien rajojensa sisällä mitä hyvänsä?

Halla-ahon mielestä yleismaailmalliset periaatteet ovat relevantimpia kuin paikalliset lait.

– Jos näin ei olisi, miksi Euroopan parlamentti myöntää vuosittain Saharov-palkintoja kolmannen maailman ihmisille, jotka on esimerkiksi tuomittu kivitettäväksi täysin paikallisten lakien mukaisesti?

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia

01.06.2026 |16:19
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat










PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää