

LEHTIKUVA
Hallitus kuoppaa tärkeitä uudistuksia puuttuvan rahoituksen vuoksi: ”Oikeusvaltiosta on tullut hallituksen säästökohde numero yksi”
Hallituksessa on valmisteltu valtakunnallisen oikeusapu- ja edunvalvontaviraston perustamista tavoitteena selkiyttää valtion hallintoa ja luoda paremmat edellytykset tuottaa yhtenäisempää, laadukkaampaa ja helpommin saavutettavaa palvelua oikeusavun, edunvalvonnan sekä talous- ja velkaneuvonnan asiakkaille. Nyt asiaa koskeva esitys on kuitenkin päätetty jättää antamatta ”puuttuvan rahoituksen vuoksi”.
Perussuomalaiset kansanedustajat, lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri sekä jäsenet Mari Rantanen ja Sebastian Tynkkynen ovat tyrmistyneitä asiasta.
– Kyseessä on erittäin toivottu ja odotettu uudistus, joka nyt kuopataan, koska rahaa ei muka ole. Kummallista, että rahaa kuitenkin riittää esimerkiksi kehitysapuun miljarditolkulla, huokaavat Meri, Rantanen ja Tynkkynen.
Hallituksen olisi syytä tarkastella tärkeysjärjestystään
Hallituksessa on niin ikään valmisteltu esitystä, jolla perustettaisiin uusi virasto, johon koottaisiin esimerkiksi konkurssiasiamiehen toimisto, lapsiasiavaltuutetun toimisto, vanhusasiavaltuutettu ja kuluttajariitalautakunta. Viranomaisten hallinnolliset palvelut järjestettäisiin uudelleen, mikä parantaisi viranomaisten mahdollisuuksia suunnata resurssinsa sisältötyöhön.
Hallituksen mukaan rahaa tähänkään uudistukseen ei kuitenkaan ole, eikä sitä siksi olla toteuttamassa.
– Näiden uudistusten toteuttaminen ei vaatisi mitään tähtitieteellisiä summia, mutta tässä taas nähdään kuinka istuvalle hallitukselle oikeusvaltiosta on tullut säästökohde numero yksi. Oikeusministeriön hallinnonalan määrärahat ovat muutenkin hyvin pienet, ja lakivaliokunta on toistuvasti ilmaissut huolensa rahoituksen niukkuudesta. Hallituksen olisi korkea aika tarkastella tärkeysjärjestystään, selittävät edustajat.
Hallituksen tulisi punnita esityksiään tarkemmin
Hallituksen olisi muutenkin syytä tarkemmin punnita sitä, mitä esityksiä se ylipäätään tuo eduskuntaan ja mitä ei.
– Esimerkiksi esitys uhrin sukupuolen lisäämisestä rangaistuksen koventamisperusteeksi (HE 7/2021 vp) on puolestaan täysin turha, koska uhrin sukupuoleen liittyvät motiivit rikoksen tekemisen taustalla voivat jo nykyään ja siten ilman mitään lakimuutosta koventaa tuomittavaa rangaistusta. Sitten sen kerran kun hallitukselta olisi tulossa jotain järkeviä esityksiä, niin niitä ei sitten tuodakaan eduskuntaan, paheksuvat edustajat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hallituksen esitykset kuluttajariitalautakunta konkurssiasiamies talousneuvonta oikeusap- ja edunvalvontavirasto oikeudenhoidon rahoitus säästökohteet kovennetut rangaistukset oikeusapu edunvalvonta velkaneuvonta tärkeysjärjestys lakivaliokunta vanhusasiavaltuutettu rangaistukset Oikeusvaltio lapsiasiavaltuutettu Oikeusministeriö Leena Meri Mari Rantanen Sebastian Tynkkynen kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiontalous on hankalassa tilanteessa – “Menot tulee laittaa tärkeysjärjestykseen”

Perussuomalaiset: Hallituksen ihmisoikeuspoliittinen selonteko sivuuttaa suomalaisten vaikeudet ja oikeudet

Seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistuksen eduskuntakäsittely alkamassa – Leena Meri: “Tämä on tärkeä uudistus”

Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Hallitus mahdollistaa hoitajamitoituksen kiertämisen – panttaa vanhuksen oikeutta hoivapaikkaan eikä tuo resursseja kotihoitoon
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.