

Harvard-opiskelijan omituinen video toi potkut – uhitteli niille, jotka sanovat ”All Lives Matter”
YHDYSVALLAT | Huippuyliopisto Harvardissa opiskelevan Claira Janoverin lennokas TikTok-video tuotti hänelle pikapotkut. Väkivaltaisuuksien riivaamassa Yhdysvalloissa ei katsottu hyvällä Janoverin videota, jossa hän pohdiskeli kielikuvan tasolla niiden puukottamista, jotka sanovat ”All Lives Matter” (suom: kaikilla elämillä on väliä”).
Jenkkiyliopistojen uusmarxilaisissa piireissä on tapana pitää ”All Lives Matter”-kommenttia rasistisena. Syy tähän on jokseenkin epäselvä, mutta tausta-ajatuksena lienee se, että All Lives Matter vie tilaa paljonrummutetulta Black Lives Matter -iskulauseelta (suom: ”Mustien elämällä on väliä”).
Ensimmäisellä videolla Janover toteaa retorisesti kärjistäen, että hän puukottaa niitä valkoisia, joilla on otsaa sanoa ”all lives matter”. Ja kun puukotettu on kuolemassa, hän näyttää omaa pikkuhaavaansa ja sanoo: ”myös minun haavallani on myös merkitystä”.
https://twitter.com/Bubblebathgirl/status/1278000057145491456
Janover selitti viestiään myöhemmin vitsiksi, mutta vahinko oli jo tapahtunut.
Deloitte-konsulttiyhtiö antoi Janoverille potkut. Asiasta kertovat muun muassa New York Post ja Fox News.
Seuraavaksi hän julkaisi tunteikkaita videoita, jossa muun muassa syyteltiin Trumpin kannattajia tapahtuneesta.
Harvard grad Claira Janover says she's lost Deloitte job over TikTok 'stab threat' https://t.co/8KfFX4lha9 pic.twitter.com/2X8gw6M0bt
— New York Post (@nypost) July 1, 2020
Mitä yliopistoissa tapahtuu?
Suomen Uutiset kirjoitti eilen Cambridgen yliopiston kummallisista valinnoista. Cambridgen yliopisto puolustaa tutkijaa joka julistaa, ettei valkoisten ihmishengillä ole väliä. Yliopisto on aikaisemmin katkaissut välinsä oikeistolaisiin toimijoihin. Lue lisää täältä >
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väkivallasta fantasioinut vasemmistoliiton toiminnanjohtaja eroaa tehtävistään

Saksan vasemmisto pohti strategiakokouksessaan rikkaiden ampumista: ”Pakkotyöleiri riittää!”

Suosittu Päivän Byrokraatti -blogi lopettaa – syynä vihervasemmiston vaino

Yhdysvaltalainen Fox News nousi kesällä koko television suurimmaksi kanavaksi
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










