Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Helpottunut Päivi Räsänen: tuomio olisi avannut pään tuhansien julkaisujen kiellolle

14.11.2023 |10:32

Ex-sisäministeri, kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) kommentoi huojentuneena Helsingin hovioikeuden vapauttavaa päätöstä tänään.

– Pelkkä, lähes viisi vuotta kestänyt prosessi tutkintoineen, oikeudenkäynteineen, ilman tuomiotakin, on ollut omiaan kaventamaan sanan- ja uskonnonvapautta aiheuttamalla itsesensuuria. Pelkoa siitä, joudunko kenties samanlaiseen prosessiin, jos ilmaisen näkemykseni.

Räsänen muistutti, että kiihottaminen kansanryhmää vastaan -rikoksesta voi koitua jopa kahden vuoden vankeusrangaistus. Hänen tapauksessaan syyttäjä vaati sakkorangaistusta. Tätä vakavammaksi ongelmaksi Räsänen arvioi vaatimuksen sensuurista.

– Tällainen tuomio olisi avannut pään myös vastaavien, tuhansien julkaisujen kiellolle. Uhkan modernista kirjaroviosta.

– Toivon sitä, että syyttäjä tyytyy päätökseen. Hänellä on 60 päivää aikaa harkita sitä, että hakeeko hän valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.

– Jos kävisi niin, että tämä vielä jatkuisi, olen edelleenkin valmis sanan- ja uskonnonvapautta myös korkeimmassa oikeudessa, tarvittaessa jopa Euroopan ihmisoikeustuomiosistuimessa. Tällä hetkellä olen syytteistä vapaa, ja päätös on lainvoimainen. Haluan rohkaista kaikkia käyttämään perusoikeuksiaan. Käyttämään kallisarvoista sanan- ja uskonnonvapautta, jotka meillä on kirjoitettuna perustuslakiimme.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan

15.01.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää