

SU
Historioitsija Teemu Keskisarja perussuomalaisten ehdokkaaksi Uudellamaalla – ”Tämä oli viimeinen pisara”
Työmies Matti Putkonen kättelee Teemu Keskisarjan lämpimästi tervetulleeksi perussuomalaisiin. Historioitsija asettuu ehdolle eduskuntavaaleihin Uudellamaalla.
Historioitsija Teemu Keskisarja kertoo Suomen Uutisten videolla päätöksestään asettua vaaleissa ehdolle:
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen tenttaa Keskisarjaa:
Olet historian tuntija, menneisyyden tutkija. Miksi haluat lähteä nyt itse tekemään historiaa?
– Minä viihdyn äärimmäisen hyvin kuolleiden ihmisten keskuudessa – historioitsijan, kirjailijan, tutkijan kammiossa. Mutta joskus on pakko kömpiä ulos ja rynnätä taistojen tielle. Siitä syystä, että Suomea uhkaa perikato – ei enempää eikä vähempää. Yritän sen estää niillä vähäisillä hengen lahjoilla, jotka lankeavat pääni päälle.
– Mutta jos en pysty estämään, niin vähintäänkin eduskunnassa aitiopaikalla kronikoin jälkipolville, miten hemmetissä tässä pääsi näin käymään.
Miksi perussuomalaisten riveissä?
– En tiedä mitään muuta puoluettä, josta säteilee aitoa lämpöä suomenkielistä kulttuuria ja äidinkieltä kohtaan. Enkä tiedä toista puoluetta, joka käytännössä vastustaa isänmaan luonnonvarojen anastamista ylikansallisen moraalipörssin käyttöön,
Keskisarjan mukaan hänet keskeiset vaaliteemansa ovat Suomen kieli ja Suomen mieli. Hän toivoo lisäksi, että jo päättyisi tulevilta sukupolvilta varastaminen.
Tämä oli viimeinen pisara
Iltalehden haastattelussa Keskisarja kertoo päättäneensä tehdä pienen akateemisen itsemurhan ja puhua Suomi-neidolle järkeä ennen kuin tämä hyppää koskeen.
– Viimeinen pisara oli Suomen luonnonvaran ja taloudellisen itsemääräämisoikeuden rippeiden luovutus ylikansalliseen moraalipörssiin ja metsättömien maiden leikkikaluksi. Monia asioita voin katsoa vierestä ja ne eivät minulle kuulu, mutta tuo on elämän ja kuoleman kysymys, Keskisarja täsmentää Iltalehdelle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan kolumni: Reetta Tuiskuvuoren aiheellinen ilmastoahdistus

Teemu Keskisarja: Sananen Tampereen strategiselta vaalitaistelupaikalta

Keskisarja: Elinkeinon vaihtaminen oli 1850-luvulla vaikeampaa kuin tänä päivänä sukupuolen vaihtaminen
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













