

LEHTIKUVA
Teemu Keskisarjan kolumni: Reetta Tuiskuvuoren aiheellinen ilmastoahdistus
Metsää pitäisi saada lisää, mutta minne? Sitä pohdiskelee historioitsija Teemu Keskisarja.
Hei, olen Reetta Tuiskuvuori, suomalainen koululainen. Kirjoitan täältä havumetsän huminasta Brysselin ja Strasbourgin asfalttiviidakkoon. Minulla on EU:n mahtajille tärkeä viesti. Se koskee ilmastonmuutosta ja luontokatoa. Olen erittäin ahdistunut ja teidänkin pitäisi olla! Maanosamme kasvien, eläinten ja ihmisten kohtalot keikkuvat vaakalaudalla. Byrokrattinen sumutus tuhoaa elämän edellytykset.
Kerronpa ensin kotimaastani. Se on Euroopan metsäisin kolkka. Suomen pinta-alasta on metsää 75 prosenttia eli kolme neljäsosaa. Metsä kasvaa kaikkialla ja kaikenlaisena. Miljoonia hehtaareja on suojeltuna. Hakkuista puut harvoin vähenevät. Yhden kaadetun tilalle tulee kolme taimea, koska metsänomistajat ja tehtaat eivät hyötyisi paljaista länteistä.
En yhtään yllättynyt NASA:n satelliittikuvista, joissa Suomi loistaa hiilinieluna. Jo isovanhempani oppivat koulussa, että Suomi elää metsästä, metsässä ja onkin pelkkä metsä.
Sekä kaupunkilaiset että maalaiset arvostavat luonnon puhtauden Suomen parhaaksi piirteeksi. Luonnonsuojelu on vanhuksille ja lapsille yhtä rakasta. Pohjolan ekosysteemit ovat herkkiä, lajit ja luontotyypit uhanalaisia. Kasvukeskuksissa jyräävät rakennushankkeet. Upeita vanhoja puita kaatuu erämaissakin. Suomi ei ole monimuotoisuuden ihmemaa. Silti minusta tuntuu, että suomalaiset jos ketkä osaavat metsäluontoa suojella omin neuvoin.
Joitakuita ahdistavat pitkät asumattomat metsätaipaleet. Oma ahdistukseni johtuu siitä, että useimmissa valtioissa metsää on niin vähän.
Alankomaat, Belgia, Tanska, Luxemburg ja Irlanti ovat Suomeen verrattuna melkein metsättömiä. Miksi asukkaat siellä vihaavat tai väheksyvät metsiä? Miksi he eivät istuta puita ja anna tilaa kestävälle kasvulle? Ennen vanhaan puu oli pellon ja laitumen tiellä ja ainut polttoaine, siksi se ehtyi tiheän asutuksen vieressä. Nykyisin metsättömyyteen ei ole pätevää syytä.
Ehkä eurooppalaiset ajattelevat, että tammet, marjakuuset ja pyökit eivät merkitse mitään koko planeetan keuhkoissa. Mielestäni esimerkillä on väliä. Amazonin ja Kongon sademetsiä haaskaavat köyhät viljelijät. Rikkaat EU-kansalaiset kiikuttavat kehitysmaihin ilmastotekoja, vaikka eivät itse metsitä edes takapihojaan. Kuinka te kehtaatte!
Koululainenkin näkee hiilineutraalisuuden savuverhon läpi. EU karkottaa luonnonsuojelun kauas ytimestään. Samalla se kiihdyttää ja ulkoistaa luonnonvarojen ylikulutusta. Kaivokset ja satojen metrien korkuiset tuulivoimalat eivät rumenna metropoleja, joissa asuu “vastuullisia kuluttajia“. Tilastollisen valheen tähden tehtaanpiiput siirtyvät Euroopasta Kiinaan tupruttamaan.
EU pystyy muutokseen, jos tahtoo. Suomalaisilla on paljon opetettavaa metsäkielteisille kansoille. Niiden luontoa elvyttäisi ja ennallistaisi tavoite edes 50 prosentin metsäisyydestä.
Reetta Tuiskuvuoren kirje lienee poliitikoille ja virkamiehille vain suomalaisvalmisteisen vessapaperin arvoinen. Pelastus riippuu uuden sukupolven tiedostamisesta. Ilmastotietoiset nuoret kautta EU:n, liittykää yhteen. Tehkää koululakko. Istukaa kadulla, soramontussa ja parkkipaikalla, kunnes komissaarit suostuvat lähiympäristöä rehdisti vihertämään.
TEEMU KESKISARJA
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan sensurointitapaus katkaisi kamelin selän – PS vie asian hallintoneuvostoon, vaatii Yleltä selvitystä siitä, mitä yhtiössä oikein tapahtuu

Historioitsija Teemu Keskisarja perussuomalaisten ehdokkaaksi Uudellamaalla – ”Tämä oli viimeinen pisara”

Teemu Keskisarja: ”Luonnonsuojelu on Suomessa mahdollista ilman Brysselin byrokratiaa ja metsättömien EU-jäsenmaiden holhousta”

Teemu Keskisarja: Pohdintaa Yleisradion tulevaisuudesta

Maailman ilmatieteen järjestön pääsihteeri Petteri Taalas kehottaa luottamaan Nasan tutkimukseen: ”Suomi on sitonut enemmän hiiltä kuin tuottanut päästöjä”

Teemu Keskisarja: Sananen Tampereen strategiselta vaalitaistelupaikalta

Teemu Keskisarja: Talo, johon on helppo päästä sisään

Teemu Keskisarjan kolumni: Korutonta kertomaa englannin kielen ylivallasta

Puheet luontokadosta ovat vahvasti liioiteltuja – tutkimustieto ei tue median pelottelua
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.














