HS: Kuuntelukohu vie Gripenit Brasiliaan?

13.08.2013 |12:39

Helsingin Sanomien mukaan tietovuotaja Edvard Snowdenin tekemä tietovuoto saattaa jopa estää Brasilian hallituksen hävittäjäkaupat Yhdysvaltain kanssa.

Brasilialaiset kansanedustajat ovat vaatineet äänekkäästi suhteiden viilentämistä Yhdysvaltoihin sen jälkeen, kun Snowden paljasti Yhdysvaltain vakoilevan yhdysvaltalaisten verkkoyritysten kautta tavallisten ihmisten verkkoviestintää kaikkialla maailmassa.

Brasilia on käynyt Hornet-kauppoja Yhdysvaltain kanssa. Loppusuoralla on ollut myös ruotsalainen Gripen. Yhdysvaltain ulkoministeri John Kerry vierailee parhaillaan Brasiliassa valmistelemassa presidentti Dilma Roussefin vierailua Valkoiseen taloon. Hävittäjistä ei kuitenkaan puhuta.

– Emme voi puhua nyt hävittäjistä. Ei tällaista sopimusta voi antaa maalle, johon ei luota, Reutersin viranomaislähde sanoi.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
5.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää