Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Viikon 29/2026 luetuin

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa

13.07.2026 |12:28

Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Teheranin kaupungin omistama sanomalehti julkaisi lauantaina jutun ja tekoälyllä luodun grafiikan, jossa Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Israelin pääministeri Benjamin Netanyahu kuvattiin oransseissa vankihaalareissa. Kohteiden otsalle oli piirretty tähtäinristikko ja iskulause ”Kosto on varma”.

Samassa Hamshahrin grafiikassa esitettiin yhteensä 13 amerikkalaista, israelilaista ja eurooppalaista poliittista sekä sotilaallista hahmoa vastuullisina Iranin entisen korkeimman johtajan ajatolla Ali Khamenein tappamisesta 28. helmikuuta.

Eurooppalaiset mukana kuvassa

Trumpin ja Netanyahun rinnalla kuvassa esiintyivät Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio, puolustusministeri Pete Hegseth, CENTCOMin komentaja Brad Cooper ja Yhdysvaltain Israelin-suurlähettiläs Mike Huckabee. Myös puolustusministeri Israel Katz, ulkoministeri Gideon Saar ja Israelin puolustusvoimien esikuntapäällikkö Eyal Zamir olivat päässeet grafiikkaan mukaan.

Kuvasta löytyvät myös Italian pääministeri Giorgia Meloni, Britannian pääministeri Keir Starmer, Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Saksan liittokansleri Friedrich Merz. Neljän eurooppalaisjohtajan sisällyttäminen kuvaan antaa Nato-maiden sotaponnisteluista täysin erilaisen käsityksen, kuin eurooppalaisia vastuun pakoilusta syyttävä presidentti Trump.

”Kansakunta vaatii kostoa”

Grafiikka ilmestyi pian sen jälkeen, kun Iranin uusi korkein johtaja, ajatolla Mojtaba Khamenei oli antanut ensimmäisen julkisen viestinsä sen jälkeen, kun hänen isänsä hautajaisseremoniat alkoivat. Viestissään hän lupasi kostotoimia niitä vastaan, jotka olivat vastuussa hänen isänsä tappamisesta.

– Me lupaamme kostaa marttyyrijohtajan ja kaikkien näiden kahden sodan marttyyrien veren näille rikollisille ja häpäilemättömille murhaajille, Khamenei sanoi kirjallisessa lausunnossaan, joka muun muassa luettiin Iranin valtiollisessa televisiossa.

Hän kuvasi kostoa ”kansakunnan vaatimukseksi” ja sanoi, että sen on varmasti tapahduttava. Hän lisäsi, että ”pian jokainen vapaa ihminen ympäri maailmaa täyttää osansa tästä jumalallisesta tehtävästä”.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Antikainen: EU:n otettava käyttöön hätäjarru rajoilla – Iranista ei tule vain ”tavallisia pakolaisia”

23.03.2026 |15:29

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
5.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää