

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Italialaisten pelot osoittautumassa todeksi: Mafia etuilee rokotusjonoissa
Italian parlamentin mafian vastainen komissio tutkii parhaillaan, ohjailevatko järjestäytyneen rikollisuuden verkostot koronarokotteita omalle lähipiirilleen. Epäilyt koskevat varsinkin eteläistä Italiaa, jossa mafia usein pystyy vaikuttamaan viranomaisten ratkaisuihin.
– Millainen on sellaisen ihmisen omatunto, joka kiilaa rokotusjonossa tietäen, että se saattaa johtaa vanhan ja sairaan henkilön kuolemanvaaraan? kysyi pääministeri Mario Draghi Roomassa pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
ISPI-ajatushautomon mukaan jopa 8 000 elämää olisi voitu pelastaa, jos rokotteet olisi ajoissa ohjattu vanhemmalle väestölle heti tammikuusta lähtien.
Terveydenhuollon henkilökunnassa kasvua
Järjestäytynyt rikollisuus käyttää häikäilemättä hyväkseen voimaansa ja järjestelee rokotusjonoja. Terveydenhuollon piirissä työskentelevien henkilöiden määrä on kasvanut epäilyttävän suureksi Puglian kaltaisilla alueilla Etelä-Italiassa. Hallinnon henkilökunta, erilaiset konsultit ja jopa sairaaloiden rakennustyömaiden ammattilaiset ovat yllättäen löytäneet tiensä rokotuslistojen kärkeen – monenkarvaisten poliitikkojen, asianajajien ja journalistien kera.
Erityisen huolestuttava tilanne on Sisiliassa, jossa pelkästään Palermossa tutkitaan 150 epäiltyä väärinkäytöstä. Corleonen pormestari on jopa joutunut eroamaan, kun hän junaili rokotteen itselleen ja neuvonantajilleen.
Italiassa on rokotettu enemmän alle 60-vuotiaita kuin yli 80-vuotiaita. Maanantaina koronaan kuoli 358 ihmistä, 7 päivän keskiarvo on 469 kuollutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ISPI rokotusjonojen manipulointi Corleone Palermo Sisilia Puglia Etelä-Italia koronarokotukset rokotusjono Covid-19 pandemia rokote koronavirus Mafia järjestäytynyt rikollisuus Väärinkäytökset Mario Draghi Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n rokotefarssi horjuuttaa unionia – ”Brexitissä britit tekivät kaiken oikein”

Rantanen siviilikriisinhallinnan turvallisuudesta: ”Rokotteita annetaan ennemmin ulkomaille kuin suomalaisille”

Purra kehottaa hallitusta hankkimaan ripeästi rokotteita – ”Pitääkö kaikessa olla aina EU:n selän takana?”

Rantanen ja Ronkainen vieraskielisten koronarokottamisesta: ”On härskiä esittää ohituskaistaa maahanmuuttajille”

Wihonen: Suomi tilasi miljoonia koronarokotteita, joita ei voida käyttää – kelpaavat kuitenkin kehitysmaissa
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Purra: Media komppaa opposition valheita euron bensasta
Purra sivaltaa keskustaa, SDP:tä ja näitä myötäilevää mediaa tietoisesta valheen levittämisestä. Vaikka perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet euron bensaa, tällainen väite toistuu edelleen yhä aggressiivisemmin opposition ja median ulostuloissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












