

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Italialaisten pelot osoittautumassa todeksi: Mafia etuilee rokotusjonoissa
Italian parlamentin mafian vastainen komissio tutkii parhaillaan, ohjailevatko järjestäytyneen rikollisuuden verkostot koronarokotteita omalle lähipiirilleen. Epäilyt koskevat varsinkin eteläistä Italiaa, jossa mafia usein pystyy vaikuttamaan viranomaisten ratkaisuihin.
– Millainen on sellaisen ihmisen omatunto, joka kiilaa rokotusjonossa tietäen, että se saattaa johtaa vanhan ja sairaan henkilön kuolemanvaaraan? kysyi pääministeri Mario Draghi Roomassa pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
ISPI-ajatushautomon mukaan jopa 8 000 elämää olisi voitu pelastaa, jos rokotteet olisi ajoissa ohjattu vanhemmalle väestölle heti tammikuusta lähtien.
Terveydenhuollon henkilökunnassa kasvua
Järjestäytynyt rikollisuus käyttää häikäilemättä hyväkseen voimaansa ja järjestelee rokotusjonoja. Terveydenhuollon piirissä työskentelevien henkilöiden määrä on kasvanut epäilyttävän suureksi Puglian kaltaisilla alueilla Etelä-Italiassa. Hallinnon henkilökunta, erilaiset konsultit ja jopa sairaaloiden rakennustyömaiden ammattilaiset ovat yllättäen löytäneet tiensä rokotuslistojen kärkeen – monenkarvaisten poliitikkojen, asianajajien ja journalistien kera.
Erityisen huolestuttava tilanne on Sisiliassa, jossa pelkästään Palermossa tutkitaan 150 epäiltyä väärinkäytöstä. Corleonen pormestari on jopa joutunut eroamaan, kun hän junaili rokotteen itselleen ja neuvonantajilleen.
Italiassa on rokotettu enemmän alle 60-vuotiaita kuin yli 80-vuotiaita. Maanantaina koronaan kuoli 358 ihmistä, 7 päivän keskiarvo on 469 kuollutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ISPI rokotusjonojen manipulointi Corleone Palermo Sisilia Puglia Etelä-Italia koronarokotukset rokotusjono Covid-19 pandemia rokote koronavirus Mafia järjestäytynyt rikollisuus Väärinkäytökset Mario Draghi Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n rokotefarssi horjuuttaa unionia – ”Brexitissä britit tekivät kaiken oikein”

Rantanen siviilikriisinhallinnan turvallisuudesta: ”Rokotteita annetaan ennemmin ulkomaille kuin suomalaisille”

Purra kehottaa hallitusta hankkimaan ripeästi rokotteita – ”Pitääkö kaikessa olla aina EU:n selän takana?”

Rantanen ja Ronkainen vieraskielisten koronarokottamisesta: ”On härskiä esittää ohituskaistaa maahanmuuttajille”

Wihonen: Suomi tilasi miljoonia koronarokotteita, joita ei voida käyttää – kelpaavat kuitenkin kehitysmaissa
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













