Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Italian porvarihallitus ei kuvia kumarra – pankkien ökyvoitot teholeikkuriin

17.08.2023 |10:02

Italiaiset pankit ovat tehneet mahtivoittoja EKP:n korkoloton seurauksena. Giorgia Melonin johtama porvarihallitus ei kuvia kumarra ja haluaa palauttaa rahat kansalle. Vanha valta ei tempausta purematta niele ja ylisuurten voittojen leikkaus saattaakin jäädä aiottua pienemmäksi.

Italian oikeistohallitus ilmoitti viime viikon alussa verottavansa pankkeja ansiottomista ”ylivoitoista”. Italialaispankkien voitot kuluvan vuoden ensimmäiseltä puoliskolta ovat olleet poikkeuksellisen suuria.

Voitot ovat syntyneet pankkien otto- ja antolainauksen korkoerosta. Tämä taasen on seurausta EKP:n sakeana jatkuneista ohjauskorkojen nostoista.

Italian suurimman pankin Intesa Sanpaolon voitto kasvoi alkuvuonna 80 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Unicredit – maan toiseksi suurin pankki – kasvatti voittoaan peräti 91,5 prosenttia. Kummankin voitto oli vajaan 4,5 miljardin euron hujakoilla.

Rahat takaisin kansalle

Vero määriteltiin aluksi 40 prosentiksi korkokatteen noususta viimeisen kahden vuoden ajalta. Italian perinteiset pääomapiirit tuohtuivat hallituksen päätöksestä ja syyttivät sitä ”pelaamisesta omaan maaliin”.

Myöhemmin valtiovarainministeriö ilmoittikin, että vero tulee olemaan korkeintaan 0,1 prosenttia pankin varoista ja näin taataan pankkien sekä valtion ”taloudellinen vakaus”.

Valtio aikoo käyttää mahdolliset varat veronalennuksiin ja esimerkiksi ensiasuntoaan ostavien tukemiseen. Italian parlamentilla on nyt 60 päivää aikaa leipoa veroesitys lakien muotoon.

Pankkien ylisuurien voittojen windfall-vero on käytössä Tšekeissä, Unkarissa, Espanjassa, Liettuassa ja tavallaan Virossakin. Ruotsissa on ollut kiivasta keskustelua pankkien kohtuuttomista tuloksista, mutta Suomessa tsuhnan huutava hiljaisuus on suorastaan piinallista.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
5.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää