

Euroopan keskuspankin henkilökunta suivaantui markkinaheilahteluihin: Neitsytoliiviöljy takaisin lounaspöytiin!
Euroopan keskuspankki pystyy mallikkaasti käsittelemään liiallisesta rahan tyrkyttämisestä johtuvan kysyntäshokin. Se hoidellaan ohjauskorkoa muuttamalla. Niukkuudesta johtuvien tarjontashokkien hoitelu ei markkinataloudessa sitten lutviudukaan sääntelyllä. Sen huomasivat EKP:n työntekijät järkyttävällä tavalla omassa lounasruokalassaan.
Euroopan keskuspankissa heräsi maalikuussa melkoinen kuohunta, kun työntekijät havaitsivat, että Frankfurtin Eurotowerissa lounassalaattien kanssa tarjoiltu oliiviöljy ei ollutkaan enää parasta extra virgin -luokkaa. Asia käy selväksi Politicolle ilmeisen vaikutusmielessä jaetuissa kuvakaappauksissa.
– Tämä on täysin mieletöntä, parahti eräskin keskuspankin työntekijä viitaten tarjolla olleeseen bulkkioliiviöljyyn.
Pankkiirien kanttiiniin ilmaantunut öljy olikin tusinatavaraa, joka on tehty oliivimassasta. Kyseinen kansanöljy maksaa puolet vähemmän kuin extra-neitsytöljy. Tuotetta on tiettävästi käytetty ylitarjonnan aikana myös polttoaineena biomassakattiloissa.
Tuotteen hinta määräytyy markkinoilla
Työntekijät valittivat johdolle myös siitä, että huolimatta uuden öljyn alempilaatuisuudesta se oli aiempaa kalliimpaa — mikä taasen oli isku EKP:n sitoumukselle pitää oma lounasindeksinsä kurissa.
Kysymys onkin inflaatiota ruokkivasta tarjonnan niukkuudesta, joka taasen johtuu oliivisatojen romahtamisesta. Keskuspankissa tarjolla ollut öljy oli markkinahinnoiteltu sovitusti painon mukaan.
Tarjontashokki ruokkii inflaatiota
EKP on korostanut niiden tarjontapuolen tekijöiden (tarjontashokkien) roolia, jotka ovat sen kontrollin ulkopuolella ja jotka ovat ruokkineet inflaatiota viime vuosina. Nyt todellisuus iski siis suoraan keskuspankin ytimeen.
Hyvä uutinen EKP:n lounastajille on se, että kiitos henkilökunnan sankarillisen toiminnan kylmäpuristettu neitsytoliiviöljy on palautettu ruokalan pöydille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- markkinahinnoittelu lounasindeksi virgin olive oil neitsytoliiviöljy bulkkioliiviöljy lounasruokailu Frankfurt Eurotower tarjontashokki kysyntäshokki ohjauskorko Euroopan keskuspankki Sääntely EKP Inflaatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskenkylä: EU on suurien haasteiden edessä – näkymät eivät ole hyvät

PS-Nuoriso: Soterahat eivät ole valtuutettuja varten – ”Ryhmäraha joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan”

Leväperäisyys kunnissa kustantaa veronmaksajille miljardeja – tekoäly paljastaa isännättömän rahan ongelman

Vahva ja terve valtiontalous on köyhän paras turva – hyvinvointi syntyy työstä

Valtionhallinnon tuottavuusohjelman valmistelu etenee – tavoitteena 243 miljoonan euron säästöt

EU-sääntely vaikeuttaa tullirikosten ennaltaehkäisyä – Tullin tiedonsaantioikeuksia parannettava kansallisen turvallisuuden vuoksi
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Perussuomalaisten ja vasemmistoliiton puheenjohtajat ottivat yhteen velkajarrusta – Riikka Purra: ”Mä en nyt ymmärrä, mistä sä Minja edes puhut”
Kun valtiovarainministeri Riikka Purra ja vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela kohtasivat maanantaina harvinaislaatuisessa paneelikeskustelussa, Purra peräti kiitti Koskelaa tämän valitseman linjan talouspoliittisesta johdonmukaisuudesta. Velkajarrusta keskusteltaessa kipinät lensivät ja tunnelma kuumeni.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












