

ORF
Itävallan parlamenttivaaleissa huikea voitto maahanmuuttokriittisyydelle – vihreille täydellinen romahdus
Kun Itävallan vaalien äänistä on laskettu 99,6 prosenttia, on 31-vuotiaan Sebastian Kurzin luotsaama ÖVP-kansanpuolue napannut kiistattoman voiton. Balkanin maahanmuuttoreitin sulkemista ajanut Kurz keräsi puolueelleen 31,6 prosentin äänisaaliin. Lisäystä aiempiin vaaleihin tuli peräti 7,6 prosenttiyksikköä.
Toisesta sijasta käytiin tiukka kisa sosialidemokraattien ja kansallismielisten vapauspuolueen kesken. Sosiaalidemokraatit pinnistivät lopulta toiseksi 26,9 prosentin äänimäärällä. Lisäystä heille kirjattiin 0,1 prosenttiyksikköä. Toiseksi eniten kannatustaan kerännyt vapauspuolue FPÖ tuli kolmanneksi 26 prosentin äänipotilla. Vapauspuolue paransi tulostaan 5,5 prosenttiyksiköllä.
Tiukoilla maahanmuuttolinjauksilla kampanjoineet kansanpuolue ja vapauspuolue saivat kasvattettua ääniosuuttaan yhteensä 13,1 prosenttia.
Luvut ovat tässä vaiheessa vielä arvioita, sillä vaaleissa on jätetty rutkasti ääniä postitse, jotka lasketaan ensi torstaihin mennessä. Julkaistut kannatusluvut pitävät sisällään arvion postiäänten jakautumisesta. Postiääniarvio nostaa sosialistit vapauspuolueen edelle. Ilman postiääniarviota vapauspuolueen kannatus on 27,4 prosenttia ja sosialistien 26,7 prosenttia.
Vihreä romahdus
Sunnuntai ei ollut vihreää kansanjuhlaa, äänestäjät kurittivat edellisestä tuloksesta pois peräti 8,6 prosenttiyksikköä. Ääniä kertyi vain 3,9 prosenttia. Jos tulos ei postiäänien tai tarkistusten jälkeen muutu, vihreät jäävät täpärästi alle neljän prosentin äänikynnyksen eivätkä saa lainkaan edustajia parlamenttiin.
Vihreät saavat siten jännittää lopullista tulostaan pitkälle ensi viikkoon.
Kaksi pienpuoluetta ylitti äänikynnyksen. Liberaalit saalistivat 5,1 prosentin äänimäärän, jossa on 0,2 prosenttiyksikön parannus aiempiin vaaleihin. Vihreät jättänyt Peter Pilzin uusi puolue keräsi nyt 4,3 prosentin potin. Vihreissä ollessaan Pilz asettui käytännössä yksin islamismia vastaan.
Lisäys 15.10.2017 klo 23:40 – lisätty tieto siitä, että kannatusluvut sisältävät arvion postiäänien jakaumasta.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttokysymys hajottaa Itävallan vihreät – uusi maahanmuuttokriittinen lista tähtää syksyn vaaleihin

Laura Huhtasaari tyytyväisenä vaalituloksesta: “Itävalta on löytänyt rohkeuden puolustaa kansallista etua”

Halla-aho Itävallan vaalituloksesta: “Yhdellä asialla” pärjää oikein hyvin, jos se asia on riittävän tärkeä

Isänmaallisuuden aalto lyö läpi Euroopan – EU:lle ja yhteisvaluutalle povataan Tšekin vaaleissa ensi viikonloppuna täystyrmäystä
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.