Artikkeli kuva

FB

Itävallan presidentinvaalit kallistuvat Van der Bellenin hyväksi

04.12.2016 |21:00

Itävallan vapauspuolueen Norbert Hofer näyttää jäävän presidentinvaaleissa tappiolle Alexander Van der Belleniä vastaan.

Alustavien tulosten mukaan Van der Bellen olisi saamassa 53,5 prosenttia äänistä Hoferin 46,6 prosenttia vastaan. Ero on yllättävän suuri siihen nähden, että ennen vaaleja tehdyt gallupit ennustivat joko tasatulosta tai Hoferille johtoasemaa.

Presidentinvaalit käytiin alun perin toukokuussa, mutta ne jouduttiin uusimaan epäselvyyksien vuoksi.

Hofer on myöntänyt tappionsa. Hän kertoi olevansa ”loputtoman surullinen” tuloksen johdosta. Hän totesi, että olisi mielellään pitänyt Itävallasta huolta.

Itävallan liittokansleri Christian Kern on onnittellut Van der Belleniä voiton johdosta. Kern on vakuuttunut siitä, että Bellen tulee erinomaisella tavalla edustamaan maata sekä kotimaassa että ulkomailla.

Myös Euroopan parlamentin puhemies Martin Schulz on onnitellut Van der Belleniä. Hänen mukaansa Bellenin voitto merkitsee tappiota anti-eurooppalaiselle vanhakantaiselle populismille.

Itävallan yleisradioyhtiö ORF tviittaa tuloksesta:

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
6.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää