

Dimitar Dilkoff
Itävalta hyllytti avoimet rajat – Saksassa pimitetty ulkomaalaisten rikostilastoja
Itävalta aloitti tiukemmat rajatarkastukset lauantaina hyllyttäen ”väliaikaisesti” Schengen-sopimuksen turvaamat avoimet rajat. Maan liittokansleri Werner Faymann liittyi niiden eurooppalaisten päättäjien kuoroon, jonka mukaan EU on vaarassa luhistua pakolaiskriisin vuoksi.
Faymannin lisäksi huolensa EU:n kestävyydestä ovat ilmaisseet myös Saksan valtiovarainministeri Wolfgang Schäuble ja maahanmuutosta vastaava EU-komissaari Dimitris Avramopoulos.
– On äärimmäisen huolestuttavaa, että EU:n monimutkainen rakenne on estänyt ripeät ratkaisut tärkeisiin asioihin kuten pakolaisten lumivyöryyn tai talouskriisiin. Joka kerta on vaarana, että EU tekee liian vähän ja liian myöhään, Feynmann totesi.
Itävallan rajavalvontaviranomaiset kertovat, että alkaneen vuoden aikana jo yli kolme tuhatta ihmistä on yrittänyt tulla maahan väärennetyillä henkilöpapereilla.
Saksassa rikostilastoja siivottu maton alle
Saksalaislehti Die Weltin mukaan johtavat politiikot Nordhein-Westfalenissa olivat sopineet vuonna 2014, että pohjoisafrikkalaisten rikoksista vaiettiin tietoisesti. Kölnin kaupunki sijaitsee Nordhein-Westfalenissa. Vaikenemisen taustalla oli huoli siitä, että avoin tiedottaminen kääntäisi kansalaismielipiteet pakolaisia ja maahanmuuttajia vastaan.
– Kölnin tapahtumat saattoivat olla viimeinen naula arkkuun. Jos jotkut maat olivat jo ennalta haluttomia ottamaan vastaan sinkkumiehiä, niin mitähän maat nyt pohtivat, nimettömänä pysyttelevä diplomaatti kertoi Politico-lehdelle.
Avramopoulos myöntää, ettei EU-maiden viime vuonna määräenemmistöpäätöksellä läpi runnottu turvapaikanhakijoiden uudelleensijoitusohjelma ole toiminut. Hänen mukaansa sopimusmaiden tulisi luopua kansallisista intresseistään, että ohjelma voisi toimia.
Avramopoulos ei näe tilanteen helpottavan. Hänen mukaansa turvapaikanhakumenetelmiä voidaan joutua uusimaan.
– Tilanne tulee pahenemaan, Avramopoulos summaa tilannekuvan ytimekkäästi.
Schäublen mielestä EU tarvitsee myös lisää rahaa ulkorajojensa turvaamiseen. Hän ehdottaa EU-maille erillistä bensiiniveroa lisäkulujen kattamiseen. Schäublen mukaan Saksa voi joutua hyllyttämään Schengenin avoimet rajat. Se voisi olla kohtalokas isku koko Schengen-sopimukselle.
Perussuomalaisten johto on torpannut Schäublen veropohdinnat tuoreeltaan. Puoluesihteeri Riikka Slung-Poutsalon mukaan pakolaiskriisin laskua ei saa maksattaa suomalaisella autoilijalla. Puheenjohtaja Timo Soinin mukaan Suomen ei tule missään tapauksessa osallistua hankkeeseen. Tällä tavalla luotaisiin oikopolku EU:n verotusoikeudelle, Soini kertoi Ylen haastattelussa.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksassa vaaditaan jo maahantulijoiden aseellista pysäyttämistä
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.















