

LEHTIKUVA
Jaana Strandman: Aurinkovoimaloiden vähimmäisetäisyys lakiin – puistot sijoitettava riittävän kauas asutuksesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandmanin toimenpidealoitteessa ehdotetaan, että lakiin kirjattaisiin aurinkovoimaloille vähimmäisetäisyys vakituisesta asutuksesta - esimerkiksi 300 metriä.
Suomessa aurinkovoimaloiden sijoittamiselle ei ole nykyisin laissa määriteltyjä minimietäisyyksiä. Jokaisen teollisen aurinkovoimalan osalta etäisyydet asutukseen arvioidaan tapauskohtaisesti kaavoituksen, ympäristövaikutusten ja visuaalisten vaikutusten perusteella.
Tämä on kuitenkin osoittautunut asukkaiden kannalta liian väljäksi sääntelyksi, sillä suuriakin aurinkovoimaloita voidaan sijoittaa lähelle asutusta ilman selkeitä rajoituksia.
Parantaa asukkaiden oikeusturvaa
Tyypillisesti suuret aurinkopuistot rakennetaan muutaman kilometrin päähän asutuskeskuksista, mutta pienemmät järjestelmät voivat sijaita huomattavasti lähempänä. Aurinkovoimaloiden määrän odotetaan kasvavan merkittävästi tulevina vuosina, mikä lisää asukkaiden huolia niiden vaikutuksista.
– Esitän hallituksessa toimenpidealoitetta, joka tähtää aurinkovoimaloiden vähimmäisetäisyyden säätämiseen lakiin vakituisen asutuksen osalta. Aloitteen tavoitteena on parantaa asukkaiden oikeusturvaa, ennustettavuutta ja kiinteistöjen omistajien varmuutta aurinkovoimaloiden sijoittamisessa, Jaana Strandman kertoo ja jatkaa:
– Monet asukkaat kokevat aurinkovoimalat maisemallisesti häiritseviksi ja toivovat, että puistot sijoitetaan riittävän kauas – yleensä vähintään 300–500 metrin päähän asuinrakennuksista. Haittoja voi aiheutua esimerkiksi heijastumisesta, melusta, alueen esteettisyyden muutoksesta ja mahdollisista turvallisuusriskien kokemuksista. Lisäksi pelätään, että kiinteistöjen arvo laskee, jos lähiympäristö muuttuu teollisen näköiseksi.
Aurinkoenergia ei ole riittävän tehokasta
Strandmanin toimenpidealoitteessa ehdotetaan, että lakiin kirjattaisiin aurinkovoimaloille vähimmäisetäisyys vakituisesta asutuksesta – esimerkiksi 300 metriä.
– Tämä antaisi kiinteistöjen omistajille selkeän ennakko-odotuksen siitä, voiko heidän välittömään läheisyyteensä rakentaa aurinkovoimalan. Vähimmäisetäisyyden säätäminen tukisi asukkaiden oikeusturvaa ja lisäisi ennustettavuutta alueiden suunnittelussa.
– Aloite korostaa tarvetta tasapainottaa uusiutuvan energian kehittämistä ja asukkaiden hyvinvointia. Aurinkovoimaloiden lisääntyminen on yksi muoto kohti kestävämpää energiantuotantoa. Aurinkoenergia ei kuitenkaan ole yksistään Suomen olosuhteissa riittävän tehokas tai toimintavarma energialähde, Strandman sanoo.
Strandmanin mukaan aloite on herättänyt kiinnostusta, ja sen toivotaan johtavan konkreettisiin lakimuutoksiin, jotka selkeyttävät aurinkovoimaloiden sijoittamista Suomessa.

PS ARKISTO
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maisema asutusalue etäisyys aurinkovoimala Jaana Strandman uusiutuva energia ympäristövaikutukset melu Asukkaat oikeusturva toimenpidealoite Kaavoitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen ilmastotoimien ”romahdus” perustui Marinin hallituksen aikaiseen dataan ja vihreän konsulttifirman arvioon nykyhallituksen toimista

Perussuomalaisten Koskela: Ilmastopolitiikan merkittävin ongelma on hiilivuoto Kiinaan

Pörssisähkön tuotantokatkoset askarruttavat: Energian hankintatavat vaativat puntarointia

Donald Trump haluaa lopettaa tuulivoiman rakentamisen: ”Se on kaikkein kalleinta energiaa ja monta kertaa kalliimpaa kuin puhdas maakaasu”
Uusiutuvan energian osalta on nyt selvää, että tuulivoiman vyöry on ohitse Yhdysvalloissa. Trumpin presidenttikaudella sitä ei rakenneta lisää ainakaan merelle. Halvin energianlähde on maakaasu – siksi siihen panostetaan.

Tynkkynen: Eurooppa on energian suhteen Venäjän armoilla, tavaroissa Kiinan armoilla, syntyvyydessä Afrikan armoilla ja puolustuksessa USA:n armoilla
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen summaa nasevaan tyyliinsä Euroopan riippuvuussuhteet.

Purra ehdottaa Kainuun uraaniesiintymien hyödyntämistä – ”Edullinen sähköenergiamme voisi tarjota paljon mahdollisuuksia uudelle teollisuudelle”
Hallitus tekee merkittäviä panostuksia Suomen talouden ja kilpailukyvyn parantamiseksi kovenevassa globaalissa kilpailussa. Valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuuden kolumnissaan, että esimerkiksi Savukoskella sijaitsevasta Soklin esiintymästä löytyy ydinreaktorien polttoainesauvoissa tarvittavaa niobi-alkuainetta ja Kainuusta uraaniesiintymiä, joita hyödyntämällä Suomesta saattaisi tulla jopa ydinenergiateollisuuden uusi johtotähti.

Bergbom: Veronmaksajaa ei saa kurittaa liikaa ilmastotoimilla – ”Tavallinen suomalainen ei pysy vihreän ilmastokiihkon tahdissa mukana”
Sanna Marinin hallituksen aikana päätetty tavoite hiilineutraaliudesta vuoteen 2035 mennessä tuskin toteutuu, perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sanoo. Kansanedustajan mukaan tavoitteen saavuttaminen edellyttäisi käytännössä sitä, että Suomesta samalla lähtee metsäyhtiöitä, eli paperikoneita suljetaan lisää. - Tavallisen suomalaisen energiakustannukset - lähtien autosta ja lämmityksestä - tulisivat tällöin kasvamaan.

Talousvaliokunnan perussuomalaiset: Suomalainen teknologia ja tehtaanpiippu ovat mitä parhainta ilmastopolitiikkaa
Talousvaliokunta sai valmiiksi mietintönsä teollisuuspoliittisesta selonteosta. Valiokunta pitää selontekoa kattavana. Mietinnössä on tuotu esiin myös selkeitä kehittämistarpeita Suomen talouskasvun vauhdittamiseksi. Perussuomalaiset valiokunnan jäsenet korostavat talouskasvun välttämättömyyttä Suomen kehityksen kääntämiseksi kohti parempaa.

Ministeri Lulu Ranne lupaa: Autoilijaa ei rangaista erilaisten ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne sanoo, että ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi hallitus ei ole kohdistamassa autoiluun uusia toimia. Sen sijaan hallitus jatkaa vahvaa liikennepolitiikkaa tekemällä tänäkin kesänä merkittäviä parannuksia ja korjauksia maamme tiestön turvallisuuteen.
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.