Artikkeli kuva

SU

Jari Ronkainen: Onko Mykkäsen pisteytysjärjestelmä uusi väylä maahanmuutolle? – ”Entisissäkin väylissä olisi karsimisen varaa”

14.08.2018 |18:13

Kansanedustaja Jari Ronkainen (ps.) epäilee sisäministeri Kai Mykkäsen pisteytysjärjestelmän tarkoitusperiä. Hän kirjoittaa asiasta blogissaan.

Mykkänen väläyttää Australian ja Kanadankin käyttämää ulkomaalaisten pisteytysjärjestelmää, jotta Suomeen saataisiin enemmän osaavaa työperäistä maahanmuuttoa.

– Ehdotus on yllättävä ottaen huomioon, että meillä on vähintään 200 000 työtöntä aktiivimallin piirissä odottamassa työllistymistä. Lisäksi EU-alueen sisäistä työvoiman liikkumista ei estä mikään, Ronkainen kommentoi.

– Meillä on olemassa jo tarveharkinta, jonka puitteissa ulkomaalaisia voidaan ottaa sellaisiin töihin, joihin suomalaista työvoimaa ei löydy. Työperäistä tai muunlaistakaan maahanmuuttoa ei tarvita yhtään enempää ennen kuin maassa jo nyt olevat on työllistetty tai palautettu kotimaihinsa. Lisäksi entisissäkin maahanmuuton väylissä olisi karsimisen varaa. Varautuminen jopa 100 000 turvapaikanhakijan vastaanottamiseen viestittää kuitenkin jotain aivan muuta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
6.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää