Junnila täysistunnossa: Keskusta vihreiden eikä alkiolaisten asialla turvetuotannon alasajossa?

10.10.2019 |16:25

Eduskunnan talousarviokeskustelussa käsiteltäessä maa- ja metsätalousministeriön hallinnonalaa nousi esiin poltettavan turpeen verotuen poistaminen.

Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila ihmetteli, miten on mahdollista, että turvatuotantoa ollaan ajamassa alas hallituspuolue keskustan aiemmista puheista huolimatta.

Edellisen hallituksen aikana silloinen ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) halusi lisätä turpeen energiakäyttöä ja mainosti, että Suomesta löytyy miljoona hehtaaria metsätalouteen sopimatonta ojitettua turvesuota. Tarkoituksena oli käyttää turvetta osana polttonesteitä ulkomailta tuodun öljyn sijaan.

– Tililikainen on nyt keskustan ministeriryhmän valtiosihteeri ja te, ministeri Leppä olette nyt maaseudun asioiden päällä, niin miksi juuri nyt turvetuotantoa ajetaan alas? Junnila kysyi.

”Pudasjärvi ei unohda!”

Junnila muistutti, että aiemmin puheenvuoron pitänyt hallituspuolue keskustan edustaja Antti Rantakangas oli kertonut Pudasjärvellä äänestäjilleen, että kokoomuksen ja vihreiden turvekanta näivettää maaseudun, vaihtotase heikentyy sekä velkaantuminen ulkomaille kasvaa.

– Pudasjärvi ei unohda! kuuluikin perussuomalaisten Jenna Simulan välihuuto.

Junnila jatkoi toteamalla, että nyt kun maa- ja metsätalousministeriö on keskustalla, vahvistettuna ex-ministeri Tiilikaisen osaamisella ja valtiovarainministerinäkin keskustalainen Mika Lintilä, niin miten on mahdollista, että turvetuotantoa voidaan siitä huolimatta heikentää.

– Onko niin, ettei edustaja Rautakangas ollutkaan alkiolaisten vaan vihreiden asialla? kysyi Junnila puheenvuoronsa päätteeksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
7.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi