

LEHTIKUVA
Juvonen: Vanhustenhoito valuu harmaalle alueelle – ”Vanhustenhoidon laatusuosituksesta tulikin keppihevonen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii hallitukselta pikaista vastausta vanhustenhuollon laatusuositusten uudistamisen jälkeen hoivakentällä tapahtuneisiin radikaaleihin ja jopa dramaattisiin muutoksiin.
– Koulutettua henkilöstöä on vähennetty kovalla kädellä ja vanhustenhoidon kehittämisen sijaan tilalle on tullut potilasturvallisuuden heikentäminen. Tiedot vanhustenhoidon tilanteesta ovat tulleet paitsi hoiva-alan työntekijöiltä myös hoiva-alan liittojen kautta, Juvonen kertoo.
”Olemme palanneet 80-luvulle”
Laatusuositus astui voimaan kesäkuussa 2017. Sen mukaan henkilöstömitoitukseen lasketaan myös muita alalla toimijoita, esimerkiksi virikeavustajat ja hoiva-avustajat. Myös muut pikakoulutetut ja kouluttamattomat ovat tulleet hoivakentälle.
– Olemme tehneet paluun 80-luvulle, jolloin hoivakentällä työskenteli jopa täysin kouluttamattomia ns. ”vippareita”. En vastusta hoiva-avustajien saapumista koulutettujen hoitajien rinnalle ja tueksi, mutta se, että henkilöstön enemmistö koostuu heistä ei ole oikein, Juvonen sanoo.
– Hoiva-ala tarvitsee tuekseen myös virikeohjaajia ja vanhusten ulkoiluttajia, sitäkään en kritisoi, mutta he eivät voi osallistua hoitotoimenpiteiden suorittamiseen. Ei vanhustenhoidon kärkihankkeen ja kehittämistyön tarkoitus tai lopputulema voi olla vain säästöt vanhusten turvallisuuden kustannuksella.
Laatusuosituksia tulkitaan väärin
Vanhustenhoito on nyt Juvosen mielestä valumassa harmaalle alueelle, sillä laatusuositusta tulkitaan väärin.
– Laatusuosituksen uudistamisesta tulikin keppihevonen, Juvonen sanoo.
– Hallituksen tulee määritellä selkeät luvut, joita hoivakentällä ja kotihoidossa noudatetaan hoitoalan koulutetun henkilöstön kohdalla. Hoitotyön koulutettujen henkilöiden määrä tulee olla hoivakentällä vakio ja avustava henkilöstö voi toimia avustavana henkilöstönä, ei esimerkiksi lääkkeistä vastaavana.
Kielitaidon puute tullut hoivakentälle
Juvonen vaatii, että sosiaali- ja terveysministeriö vastaa nyt siihen, miksi laatusuosituksen uudistaminen tulkitaan niin, että koulutettu henkilöstö joutuu väistymään.
– Myös kielitaidon puute on tullut hoivakentälle. Maahanmuuttajien ohjaaminen hoiva-alan opintoihin on väärin, mikäli opiskelija ei opi opintojen rinnalla suomen tai ruotsin kielen taitoa. Jokainen voi mielessään miettiä, mitä kielitaidottomuus tarkoittaa hoitotyössä, Juvonen muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Vanhusten kotihoito retuperällä – ”Henkilöstöä lisättävä ja sitoutettava”

Perussuomalaiset haluavat laajaa avoimuutta sote-alan yrityskauppoihin

Juvonen: Kikyn vaikutukset ja sen tuomat ongelmat avattava

Juvonen: Huudan ministeriä, oikeuskansleria, työnantajia, päättäjiä ja kolmikantaa ratkaisemaan hoitajien hätätilanteen Meilahden sairaalassa!
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.
















