

Matti Matikainen
Kaksikymmentäviisi ennakkoilmoittautunut PS-puoluekokouksen henkilövaaleihin
Perussuomalaisten elokuun puoluekokoukseen henkilövaaleihin on ennakkoilmoittautunut yhteensä 25 puolueen täysivaltaista jäsentä. Eniten kiinnostusta on puoluesihteerin paikalle, paikkaa tavoittelee yhdeksän ehdokasta. Puheenjohtajakisaan on ilmoittautunut kuusi ehdokasta, josta kaksi on kansanedustajia. Viisi muuta kansanedustajaa on ehdolla varapuheenjohtajistoon.
Puheenjohtajaksi hakevat kansanedustajista Riikka Purra ja Sakari Puisto. Heidän kanssaan kisaavat Zara Villikka Kotkasta, Ossi Tiihonen Lohjalta, Kristiina Ilmarinen Salosta ja Urpo Vähäranta Kirkkonummelta.
Puoluesihteeri Simo Grönroos tavoitellee jatkokautta. Hänen paikkaansa ovat havittelemassa Venni Härkönen Ylivieskasta, Ely Rositawati Michiko Helena Tanaka Espoosta, Maiju Tapiolinna Nurmijärveltä, Arto Luukkanen Järvenpäästä, Jarno Manni Sastamalasta, Henna Kajava Espoosta, Markku Palomäki Porista ja Jyrki Lohi Rovaniemeltä.
Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi on pyrkimässä kaksi kansanedustajaa eli Leena Meri ja Jari Ronkainen.
Toisen varapuheenjohtajan pestiä hakee myös kaksi kansanedustajaa Arja Juvonen ja Mauri Peltokangas. Heidän lisäkseen paikkaa hakevat Eliisa Panttila Teuvalta ja Kristiina Ilmarinen Salosta.
Kolmannen varapuheenjohtajan kisaan ovat ilmoittautuneet kansanedustaja Veikko Vallin, Mira Nieminen Lahdesta, Jeppe Isberg Vantaalta ja Ville-Veikko Elomaa Lahdesta.
Arja Juvonen on istuva 2.varapuheenjohtaja. Istuva 3. varapuheenjohtaja Juho Eerola harkitsee vielä osallistumistaan.
Ehdokkaiden omat esittelysivut aukeavat perussuomalaisten sivustolla myöhemmin tänään.
Perussuomalaiset järjestää puheenjohtajaehdokkaille paneelin viikolla 31.
Seinäjoen puoluekokoukseen on tähän mennessä ilmoittautunut hieman yli 2 100 henkilöä. Perinteisesti kokouspaikalla ilmoittautuu noin 100 henkilöä lisää. PS arvioi kokousedustajien määräksi suunnilleen saman määrä kuin Tampereen ja Jyväskylän kokouksissa – eli noin 2 200.
Puoluekokous järjestetään Seinäjoella 14.–15.8.2021.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Kun eliitti rikastuu enemmistön kustannuksella – yhteismaan ongelma selittää nykyaikaa
Massamaahanmuutto, tuulimyllypuistot ja Lapin turistiralli ovat kaikki ilmiöitä, joilla varakas vähemmistö lyö rahoiksi. Tavallisen veronmaksajan tehtäväksi jää seurausten sietäminen.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.

Purra näpäytti Tytti Tuppuraista epäjohdonmukaisuudesta – SDP:n leikkausvaatimus kesti vain muutaman tunnin
Valtiovarainministeri Riikka Purra esitti kyselytunnilla demareille kritiikkiä siitä, että SDP vaati aiemmin samana päivänä ja julkisessa keskustelussa hallitukselta tiukempaa otetta velkaantumisen taittamiseksi, mutta vastusti kyselytunnilla hallituksen esittämiä konkreettisia säästötoimia ja veronkevennyksiä.














