

Trumpin kannattajia vaalivalvojaisissa Arizonassa. / LEHTIKUVA
Kansanedustaja Elo: Hiljainen enemmistö valitsi Trumpin presidentiksi
KOLUMNI | Perussuomalaisten kansanedustaja Simon Elo kirjoittaa arvionsa Yhdysvaltain vaaleista.
Ennustin puoli kuuden aikaan aamuyöstä, että Donald Trump on Yhdysvaltain seuraava presidentti. Olin oikeassa. Republikaaneille tulee enemmistö sekä edustajainhuoneeseen että senaattiin. Näin ollen presidentti Trump saa vahvan mandaatin toteuttaa hallintonsa politiikkaa. Yhdysvaltain hiljainen enemmistö on puhunut. Käsitettä ”hiljaisesta enemmistöstä” käytti presidentti Richard Nixon puheessaan 3. marraskuuta 1969. Tänään hiljainen enemmistö huutaa ”Make America great again”.
”Trump ei voittanut vallitsevan eliitin tuella, vaan nimenomaan sen ansiosta, että hänellä ei ollut vallitsevan eliitin tukea.”
Ensin perussuomalaiset voitti kannatuskyselyt jatkojytkyllään keväällä 2015. EU-eroa kannattaneet britit voittivat kannatuskyselyt brexitillään tänä kesänä. Ja nyt republikaanien Donald Trump voitti kannatuskyselyt trumpismilla. Trump teki republikaaneista työväenpuolueen ilman sosialismia.
Trumpin voitto asettaa kannatuskyselyt kyseenalaisiksi ja valtamedian asiantuntijoiden ennusteet naurunalaisiksi. Varsinkin suomalaisten. Trumpin menestys on hyvä opetus siitä että pitää kertoa siitä mikä on tilanne kentällä eikä siitä minkä haluaa tilanteen olevan. Sosiaalisessa mediassa samat ihmiset olivat pihalla tilanteesta ja järkyttyneitä lopputuloksesta kuin perussuomalaisten vaalivoiton ja brexitinkin kohdalla.
Kuukausien ajan puhuttiin siitä kuinka republikaanipuolue hajoaa. Siltä kieltämättä näyttikin ja loppujen lopuksi entinen presidentti George W. Bush ilmoitti äänestäneensä tyhjää. Sillä ei kuitenkaan ollut merkitystä, sillä Trump ei voittanut vallitsevan eliitin tuella, vaan nimenomaan sen ansiosta, että hänellä ei ollut vallitsevan eliitin tukea. Riippumattomuus teki Trumpista uskottavan muutoksen tuojan sekä republikaanien esivaaleissa että varsinaisissa presidentinvaaleissa. Amerikkalaiset myös arvostavat liikemiehet korkealle, mitä useiden suomalaisten on vaikea ymmärtää. Nähdäkseni Donald Trump teki historiaa tulemalla valituksi ensimmäiseksi modernin ajan Yhdysvaltain presidentiksi suurpuolueiden eliitin ulkopuolelta.
Trumpin voitto on järisyttävä. Barack Obama voitti Ohion vaa’ankieliosavaltiossa kolmella prosentilla neljä vuotta sitten, mutta nyt Trump voitti yli 9 prosentilla. Trump voitti elintärkeän Floridan osavaltion selvin luvuin. Lisäksi suosikkisenaattorini ja todennäköisesti Trumpin jälkeen seuraava republikaanipresidentti Marco Rubio valittiin jatkamaan Floridan senaattorina. Trump voitti myös selvään presidentinvaalivoittoon vaadittavat Pennsylvanian, Pohjois-Carolinan, Iowan, Wisconsinin ja Michiganin.
Demokraattipuolueessa alkaa rankka jälkipyykki. Hillary Clinton hävisi vaikka hänellä oli yli miljardin dollarin vaalikassa, puolueensa täysi kannatus, useiden julkkisten tuki, suuren osan valtamedian suosio ja jopa useiden merkittävien republikaanien suositus. Miten häviö oli mahdollinen vaikka kaikki osoitti voittoa? Suurin syy lienee amerikkalaisten tuntema inho ja epäluottamus Clintonin dynastiaa kohtaan. Sitä ei ole koskaan ymmärretty Suomessa. Odotan mielenkiinnolla tutkimuksia ja analyysejä siitä, mikä meni Clintonilla ja demokraateilla vikaan.
”Katson, että Yhdysvaltain politiikassa dynastioiden aika on ohi. Seuraava demokraattien presidenttiehdokas on Trumpin vasemmistolainen versio.”
Hillary Clinton jää poliitikkona historiaan kaksinkertaisena presidentinvaalien häviäjänä kisoissa, jotka hänen olisi ennusteiden mukaan pitänyt voittaa: Barack Obamaa vastaan vuonna 2008 ja Donald Trumpia vastaan vuonna 2016. Katson, että Yhdysvaltain politiikassa dynastioiden aika on ohi. Seuraava demokraattien presidenttiehdokas on Trumpin vasemmistolainen versio. Tuskin iäkäs Bernie Sanders, vaan nuorempi ja energinen musta hevonen. Paljon on ollut puhetta siitä, että hyväksyykö republikaanit vaalien lopputuloksen, jos Clinton voittaa. Nyt testataan, että hyväksyvätkö demokraatit vaalien lopputuloksen, kun Trump voitti. Republikaanit vievät kaiken vallan demokraattien nenän edestä.
Vierailin maaliskuussa konservatiivien konferenssissa CPAC:ssa Washington DC:ssä, Yhdysvalloissa. Kuulin kaikkia republikaanien esivaaliehdokkaita ja myönnän, että suosikkini oli Marco Rubio. Kun Trumpin voittokulku eteni ymmärsin että minun on syytä tutkia, mistä hänen kannatuksensa kumpuaa. Luin viime kesänä Ronald Reaganin hallinnossa toimineen Jeffrey Lordin kirjan Case for Trump: What America Needs. Kirjassaan Lord antaa akateemisen vastauksen siihen, miksi Trump on hyvä presidentti Yhdysvalloille. Luulenpa että Lordin teos on seuraava ”bestseller”. Usealle ihmiselle tulee kiire tutustua siihen, että mitä presidentti Trump oikeastaan tarkoittaa.
Yhdysvaltain läsnäolo Euroopassa säilyy vakaana. Yhdysvaltain ja Suomen suhteet säilyvät hyvinä ja kehittyvät entistäkin paremmiksi, mikäli se on minusta kiinni. Perussuomalaisilla on viralliset suhteet republikaanipuolueeseen. Perussuomalaisilla on ulkoministeri ja republikaaneilla presidentti sekä enemmistö edustajainhuoneessa ja senaatissa. Suomella on erinomaiset mahdollisuudet edistää suhteita Yhdysvaltoihin. Tartutaan tilaisuuteen, sillä hyvät suhteet Yhdysvaltoihin ovat Suomen kansallinen etu.
SIMON ELO
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hillary Clintonilla ei enää mahdollisuuksia

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio on tyytyväinen Trumpin voittoon

Meri: ”Äänestikö kansa taas väärin?”

Packalén: Trumpin valinta voi jopa parantaa kansainvälistä tilannetta

Dosentti Ruotsila: Sydänmaiden kapina nosti Trumpin voittoon
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi

Teemu Keskisarja nousee ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi

Harri Vuorenpää jatkokaudelle puoluesihteeriksi

Riikka Purra valittu jatkamaan puheenjohtajana
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää