Artikkeli kuva

Kimmo Kivelä perussuomalaisten varapuheenjohtajakisaan

27.03.2017 |13:28

Kansanedustaja Kimmo Kivelä (55) ilmoitti tänään Radio Sandelsin haastattelussa tavoittelevansa perussuomalaisten varapuheenjohtajuutta kesäkuussa Jyväskylässä pidettävässä puoluekokouksessa.

Kivelä on toisen kauden kansanedustaja Kuopiosta. Hän on sivistys- ja perustuslakivaliokuntien jäsen sekä Yleisradion hallintoneuvoston puheenjohtaja. Koulutukseltaan hän on teologian maisteri ja hän on toiminut Vehmersalmen seurakunnan kirkkoherrana lähes 20 vuoden ajan sekä tuomiokapitulin asessorina vuosina 2003-09.

Nuoruudessaan Kivelä osallistui SMP:n toimintaan toimien nuorisojärjestön toimitsijana vuosina 1981-84. Kivelä pitää tärkeänä puolueen aatteellisen perustan vahvistamista sekä järjestötyön terävöittämistä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
3.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
7.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää