

Kansanedustajan poistaminen Provinssirockista siirtyy rikostutkintaan – ”syytä epäillä syrjintää”
Suomen Uutiset kertoi aiemmin perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää poistamisesta Provinssi-festivaaleilta hänen Ilkka-Pohjalainen-lehteen kirjoittamansa kolumnin vuoksi. Mäenpää kertoi tuolloin tekevänsä asiassa rikosilmoituksen. Tapaus on nyt edennyt. Mäenpäähän kohdistunut syrjintä on siirtynyt rikostutkintaan.
Pohjanmaan poliisilaitoksen mukaan Juha Mäenpään asiassa on syytä epäillä kansanedustajaan kohdistunutta rikoslain 11 luvun 11 §:n mukaista syrjintää, ja asia on siirtynyt tutkintaan.
Provinssirock myönsi itse aikaisemmin selkeäsanaisesti poistaneensa Mäenpään konserttialueelta nimenomaan mielipiteen vuoksi.
Mäenpää kuvasi tapahtumia aiemmin näin:
– Osallistuimme vaimoni kanssa festivaalitapahtumaan jo perjantaina 30.6. Lauantaina 1.7. osallistuimme tapahtumaan samoin hyväksytyin arvoin ja samoilla lipuilla. Kun olimme oleskelleet festivaalialueella noin 1,5 tunnin ajan, luoksemme saapui yllättäen järjestysmiehiä kertomaan, että kutsumme on peruttu. Tilanteesta hämmentyneenä pyysin kuulla perusteita kutsumme peruuttamiselle. Sain pyyntööni vastaukseksi ainoastaan, että ”kutsumme on peruttu”.
Tilanteeseen kutsuttiin paikalle tapahtuman esimiehiä, järjestäjän edustaja ja turvallisuusjohto Mäenpään pyynnöstä.
– Poistoamme alueelta perusteltiin meille Ilkka-Pohjalaisessa saman päivän lauantaina julkaistulla kolumnillani, jonka olin kirjoittanut kansanedustajan roolissa lehden ”Eduskunnasta”-palstalle.
– Tapahtuman järjestäjätahon mukaan kolumnini ei ollut Provinssin arvojen mukainen. Pyysin järjestäjätahoa perustelemaan minulle, mikä kirjoituksessani rikkoi Provinssin arvoja. Järjestäjätahon mukaan kirjoitukseni ei ollut samassa linjassa festivaalin arvojen kanssa esimerkiksi sukupuolineutraliteetin osalta. Myöhemmin Provinssin toimitusjohtaja kertoi julkisuuteen saman perusteen poistamisellemme festivaalialueelta, Mäenpää kertaa.
Mäenpää ja hänen vaimonsa poistuivat alueelta toimitusjohtajan ja turvallisuuspäällikön saattelemina.
Noin viikko sitten uutisoitiin, ettei JSN ota käsiteltäväkseen kansanedustaja Mäenpään mielipidekirjoituksesta tehtyä kantelua.
Oikeustieteen tohtori Kari Uoti pohtii Mäenpään tapauksen juridiikkaa heinäkuussa kuvatussa Puheenaihe-ohjelman jaksossa:
Rikostutkinta-asiasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti.
Korjaus 27.9.2023: Poistettu JSN:n sivuille osoittava virheellinen linkki. Lisäksi täsmennetty JSN-kantelua koskevaa asiaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Melko erikoista – Provinssirock myöntää avoimesti poistaneensa Juha Mäenpään festarialueelta mielipiteen vuoksi

Tynkkynen ihmettelee Juha Mäenpään mielipideporttaria – ”Provinssin koneisto toimi tiukemmin kuin Kiinan poliisi”

Mäenpää: Jätän tutkintapyynnön Provinssin johdon toiminnasta
Viikon suosituimmat

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










