Artikkeli kuva

Markku Ulander. Arkistokuvaa.

”Kehysriihipäätöksillä vaikutuksia väestörakenteen tulevaisuuteen”

26.03.2014 |18:15

Vesa-Matti Saarakkalan (ps.) mukaan kehysriihipäätökset ovat lapsiperheiden kannalta taloudellisesti negatiivisia, ja niillä on myös kielteisiä väestörakenteeseen liittyviä välillisiä vaikutuksia. Valtiovallan viesti on hänen mukaansa omiaan lisäämään epävarmuutta harkittaessa perhekoon kasvattamista.

– On pelättävissä, että yhä useampi nuori kokee, ettei yhteiskunnan mielestä perheen perustaminen ja sen koon kasvattaminen ole valtiovallan näkökulmasta tärkeimpien asioiden joukossa. Perheen taloudellinen tukeminen konkreettisesti vähenee mm. lapsilisäleikkausten seurauksena. Takaraivoon iskostuu ajatus, että lapset ovat taloudellinen riski ja kustannuserä, Saarakkala kertoo.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
5.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää