

Kirkkoja poltetaan nyt ympäri Eurooppaa. / LEHTIKUVA
Kirkot tulipalojen ja tuhotöiden kohteena Ranskassa – Euroopassa nousee huoli hengellisten kokoontumispaikkojen turvallisuudesta
Ranskassa on viime aikoina tuhoutunut tulipaloissa sekä muuten vaurioitunut useita historiallisia kirkkorakennuksia. Kirkkoihin kohdistuva ilkivalta ja tuhotyöt ovat samalla yleistyneet. Ranskassa - ja laajemmin Euroopassa - onkin alkanut kasvaa huolestuneisuus hengellisten kokoontumispaikkojen turvallisuudesta.
Viimeisimpänä Immaculate Conception -kirkko Saint-Omerin kunnassa Pohjois-Ranskassa syttyi tuleen syyskuun alussa. Saint-Omerilla on Ranskassa pitkät perinteet hengellisenä paikkakuntana.
Paikallisten viranomaisten mukaan palo sai alkunsa maanantaina 2. syyskuuta noin neljältä aamuyöllä. Nopeasti roihahtanut palo levisi ensin kirkon sivu- ja keskikäytäviin, sitten katolle ja lopulta korkealle kellotorniin aiheuttaen tornin romahduksen maan tasalle.
FRANCE
— Catholic Arena (@CatholicArena) September 2, 2024
Immaculate Conception Church in Saint Omer is the latest church to go up in flames
The bell tower collapsed in the fire pic.twitter.com/VRkbiF3O42
Ammattitaitoisen palokunnan ponnistelujen ansiosta palo saatiin sittemmin tukahdutettua maanantaiaamuna kello seitsemän jälkeen. Vaikka henkilövahinkoja ei tiettävästi sattunut, noin 60 rakennuksen lähellä asuvaa paikallista asukasta evakuoitiin varotoimenpiteenä.
Kyseessä oli tahallinen teko. Teosta epäilty henkilö saatiin kiinni muutamien tuntien kuluttua palon sammuttamisesta. Epäilty on Ranskan poliisin vanha tuttu, ja hän on usein aiemminkin yrittänyt sytyttää tuleen rakennuksia.
Tulipalossa vaurioitui pahoin kirkon tornin metallirunko, vaikkakaan vaurioiden tarkkaa laajuutta ei ole täysin määritetty. Kirkosta onnistuttiin kuitenkin pelastamaan kirkon välineistöä ja muita uskonnollisia esineitä.
Jo toinen kirkkopalo lyhyen ajan sisällä
Kyseessä oli jo toinen huomattava kirkkopalo Ranskassa lyhyen ajan sisällä. Tuiki tavallisena torstai-iltapäivänä, 11. heinäkuuta Ranskan Rouenin kaupungin katedraalin torni syttyi tuleen.
Goottilaistyylinen kirkko on taiteenharrastajille tuttu muun muassa ranskalaisen impressionistin Claude Monet’n 1800-luvun maalauksista. Rouenin katedraalin tornit nousevat 150 metrin korkeuteen ja ne ovat Ranskan korkeimpien kirkkorakennelmien joukossa.
Tulipalopäivänä kuuluisia torneja oltiin parhaillaan kunnostamassa, ja palo syttyi, kun osa tornin korjaustöitä suojaavasta pressusta syttyi tuleen katedraalin tornin metallisessa kärjessä.
Tulipalo saatiin kuitenkin sammutettua saman päivän aikana, eikä tuli ehtinyt aiheuttaa merkittäviä vahinkoja.
Ranskan kulttuuriministeri Rachida Datin mukaan katedraalin sisäosa, ja siellä säilytetyt taide-esineet säilyivät lähes vahingoittumattomana.
Iskut kohosivat Notre Damen palon jälkeen
Kirkkoihin kohdistuva ilkivalta ja tuhotyöt ovat yleistyneet Ranskassa viime vuosina. Ranskassa – ja laajemmin Euroopassa – onkin alkanut kasvaa huoli hengellisten kokoontumispaikkojen turvallisuudesta.
Kirkkoihin kohdistuvat iskut alkoivat yleistyä Pariisin maamerkin, Notre Damen katedraalin tuhouduttua pahoin tulipalossa keväällä 2019.
Tuolloin lähes 850-vuotias Notre Dame vaurioitui pahoin hurjassa palossa, jonka seurauksena katedraalin keskitorni ja katto romahtivat. Tulipalon syttymisen taustalla ei tosin ole epäilty olevan rikosta, vaan palon arvellaan syttyneen huolimattomuudesta, kuten palavasta savukkeesta tai sähkölaiteviasta.
Ranskan presidentti Emmanuel Macron lupasi jo 2019, että Notre Dame korjataan ja kunnostetaan alkuperäiseen loistoonsa rahasta välittämättä. Kunnostustöiden on arvioitu maksavan jopa lähes 700 miljoonaa euroa.
Notre Damen korjaukset eivät ehtineet valmiiksi Pariisin olympialaisten avajaisiin mennessä. Nyt valmista on uutisoitu olevan joulukuussa.
Kirkollisia patsaita ja symboleja tuhottu
Newsweek uutisoi jo muutama vuosi sitten että Ranskassa on alkanut tapahtua yhä enemmän kirkkorakennuksiin kohdistuvaa ilkivaltaa tai kirkkoihin kohdistuvaa häpäisyä. Esimerkiksi patsaita ja muita kirkollisia symboleja on tuhottu useissa kohteissa.
Notre Dame oli jo ennen tulipaloa tuhoyrityksen kohteena vuonna 2016, mutta poliisit saivat estettyä katedraalin räjäytyksen autopommilla. Teon yrityksellä oli kytkentä islamilaiseen jihadismiin. Ranskalainen tuomioistuin tuomitsi sittemmin viisi naispuolisen jihadistisolun jäsentä 5-30 vuodeksi vankeuteen.
Maaliskuussa 2019 myös historiallinen St.Sulpicen kirkko Pariisissa sytytettiin tuleen sunnuntaisen keskipäivän messun jälkeen. Vaikka kukaan ei loukkaantunut palossa, sen epäiltiin syttyneen tuhopoltosta.
Katolisten kirkkojen tärvely yleistynyt
Muista ranskassa viime aikoina palaneista kirkoista mainittakoon Eglise Saint-Georges -kirkon tuho. Kesäkuussa 2023 epäillystä salamaniskusta aiheutunut tuli sai aikaan suuren tulipalon Eglise Saint-Georges -kirkossa Descartesissa.
1100-luvulla rakennettu, sittemmin kahdesti vuosisatojen vaihtuessa remontoitu kirkko oli paikallisten asukkaiden suuresti arvostama, ja alueellisesti kirkkoa pidettiin historiallisena muistomerkkinä. Onnettomuudessa kirkon kattorunko romahti, mutta rakennuksen sisäpuoli säilyi suhteellisen vahingoittumattomana, ja holvi säilyi.
Myös aivan viime aikoina kirkollisten rakennusten, etenkin katolisten kirkkojen, tuhoaminen tai häpäiseminen on jatkunut Ranskassa.
Heinäkuussa Notre Dame de Travail -kirkko joutui ilkivallan kohteeksi. Tuolloin kirkkoon tunkeuduttiin heinäkuun 14. ja 15. päivän välisenä yönä, ja teossa muun muassa kirkon seiniä töhrittiin uskontoa solvaavilla kirjoituksilla. Paikallisten mediatietojen mukaan myös Neitsyt Mariaa esittävän puupatsaan kurkkuun oli isketty veitsi.
Tekijöillä oli hyvä tilaisuus toimia, koska kirkossa ei ole valvontakameroita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajien juutalaisviha vyöryy Saksassa yli äyräiden, Bild-lehdeltä hätkähdyttävä ääri-islamia torjuva viidenkymmenen kohdan manifesti

Seppänen huolissaan ääri-islamilaisen uskonnon tunnustuksellisesta opetuksesta kouluissa: ”Ääri-islamistinen opetus kouluissa heikentää Suomen turvallisuutta”

Vasemmisto marssi vappuna punalippujen alla vaatien vallankumousta – kulkueesta kuului juutalaisvastaista huutoa ja vaatimuksia Israelin valtion hävittämisestä

Kohuimaami herättelee uskovaisia: Homous on syntiä, popmusiikki saatanasta ja lapsilta kaivataan nöyryyttä

Jarkko Tontin Hamasin hyödylliset idiootit -kirjoitus todentaa neutraaliksi naamioidun journalismin seuraukset
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Ruotsila ja Huhtasaari: Duunareiden vastaisku ja Trumpin USA
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää