
Kokkolan koululaisille suvaitsevaisuusoppia vähintäänkin erikoisella tavalla, poisjäänti tarkoitti sakkomaksua – rehtori: ”Ovat nähneet rankempaakin”
Kokkolassa on syntynyt kohu kaupungin lukiolaisille näytetystä elokuvasta. Rainan oli tarkoitus johdatella nuoria suvaitsevaisuuteen, mutta tuloksena oli jotakin ihan muuta. ”Huonoin elokuva, jonka koskaan olen nähnyt”, ”vaikutti pornoelokuvalta”, ”liikaa seksiä koululaiselle”, ”pedofilian rajamailla”, ”kummallinen ja epämiellyttävä”, nuoret kommentoivat Svenska Ylellä. Lukiolaisten oli katsottava opetuksellinen elokuva – poisjäänti tarkoitti 10 euron sakkomaksua. Sakolta välttyi kirjoitettamalla koulussa esseen suvaitsevaisuudesta.
Call me by our name -elokuva käsittelee 17-vuotiaan Elion ja 24-vuotiaan Oliverin homoeroottista suhdetta.
Elokuvan nähneet kokkolaiset oppilaat ovat 16-18 vuotiaita. Elokuva herätti se herätti paljon kummastusta ja närää nuorissa. Toki positiivisiakin lausuntoja kuultiin kuten ”ehkä elokuva oli liiankin aito”. Mielipiteiden kirjo oli laaja. Mutta edistikö lopputulos suvaitsevaisuutta?
Elokuva oli osa pakollista opetusta
Oppilaat saivat koulustaan sähköpostin ennen elokuvissa käyntiä ja siinä kerrottiin, että heidän on oltava mukana tässä opetuksellisessa tilaisuudessa. Muuten kyseessä on luvaton poissaolo. Oppilaiden pitäisi myös maksaa 10 euron sakko, jos he jäävät pois esityksestä.
– Lähetimme viestin estääksemme lintsaamista. Kaupunki on satsannut rahaa voidakseen esittää elokuvan, eikä opetuksesta voi olla pois ilman lupaa, sanoo Kokkolan ruotsinkielisen lukion rehtori Cecilia Hägglund-Nygård Svenska YLE:n uutisissa.
Elokuvaesityksen taustalla on Kokkolan kaupungin tasa-arvotyöryhmä. Ryhmän ajatus oli suunnata elokuvanautinto juuri lukiolaisille. Cecilia Hägglund-Nygård painottaa, että elokuvan oli tarkoitus lisätä suvaitsevaisuutta erilaisia ihmisiä sekä seksuaalisia vähemmistöjä kohtaan.
Rankempaakin on nähty
– Toki elokuvassa oli kahden miehen välisiä eroottisia kohtauksia mutta mikään pornoelokuva se ei ole, Hägglund-Nygård toteaa.
– Eivätkä elokuvan katsojat olleet mitään pikkulapsia, he ovat ehkä nähneet rankempaakin vapaa-ajallaan, rehtori perustelee.
Kymmenkunta Kokkolan ruotsinkielisen lukion oppilasta jäi pois elokuvan esityksestä vedoten maailmankatsomuksellisiin sekä uskonnollisiin syihin. Oppilaat, jotka eivät elokuviin halunneet, saivat sen sijaan kirjoittaa esseen suvaitsevaisuudesta. Heitä ei sakotettu lintsauksesta.
– Tasa-arvo on mielestäni kaksisuuntaista eli me kristityt voimme kieltäytyä sellaisesta, joka sotii arvojamme vastaan. Aivan samoin kuin he, jotka eivät tule mukaan kirkkoon, perustelee eräs esseen valinneista lukiolaisista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Niikko: Suvaitsevaisuudesta puhuttaessa tulisi kunnioittaa myös muiden vakaumuksia
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











