Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Koponen tyrmää vihreiden Elon villisikapuheet: ”Millä muulla kuin metsästyksellä afrikkalaista sikaruttoa torjutaan?”

03.09.2026 |11:27

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden kansanedustaja Tiina Elon villisikojen metsästystä koskevan kannanoton, jonka mukaan metsästys ei ole kestävä tapa torjua afrikkalaisen sikaruton leviämistä. Koponen huomauttaa, ettei Elon puheista löydy vastausta siihen, miten afrikkalaisen sikaruton leviämistä Suomessa käytännössä torjutaan.

Tiina Elo sanoo, ettei villisikojen metsästäminen ole kestävä ratkaisu. Mikä sitten on? Hän ei esitä yhtäkään konkreettista ja toimivaa keinoa sikaruton torjumiseksi. Metsästäjien paheksunnalla tautia ei pysäytetä, Ari Koponen sanoo.

Koponen hämmästelee, miten maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Elo ei ole kartalla afrikkalaisen sikaruton aiheuttamista ongelmista ja vastustaa ainoaa tehokasta toimea ongelman leviämisen estämiseksi.

Kyse on myös ruokaturvasta

Afrikkalainen sikarutto on vakava uhka suomalaiselle sianlihantuotannolle ja koko kotimaiselle ruoantuotannolle. Villisika toimii taudin levittäjänä, minkä vuoksi villisikakannan tehokas vähentäminen on Koposen mukaan välttämätöntä.

– Tässä on kyse myös suomalaisesta huoltovarmuudesta ja ruokaturvasta. Afrikkalaisen sikaruton leviäminen on estettävä, ja siksi Elon voimakkaasti kritisoimat hallituksen tehokkaat toimet taudin estämiseksi on välttämättömiä, Koponen kertoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää