Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Strandman vaatii rajuja toimia afrikkalaista sikaruttoa vastaan: ”Villisikakantaa täytyy vähentää nopeasti”

31.08.2026 |11:35

Perussuomalaisten metsästävä kansanedustaja Jaana Strandman vaatii välittömiä ja poikkeuksellisia toimia afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviämisen estämiseksi. Metsästäjien on tehostettava villisikojen pyyntiä koko maassa erityisesti villisikojen tihentymäalueilla.

– Afrikkalainen sikarutto on vakava uhka suomalaiselle maa- ja metsätaloudelle sekä kotimaiselle sianlihantuotannolle. Tartuntavyöhyke on laajentunut, ja kuolleita villisikoja on löytynyt. Meidän on toimittava ennakoivasti ja napakasti, Jaana Strandman sanoo.

Luonnonvarakeskuksen arvion mukaan Suomessa on noin 2 700 villisikaa. Strandmanin mukaan riistakamerahavainnot ja metsästäjien käytännön kokemukset kuitenkin viittaavat siihen, että todellinen määrä voi olla huomattavasti suurempi.

– Villisikakantaa on pystyttävä vähentämään nopeasti siellä, missä kanta on tihein. Metsästäjät tekevät jo nyt äärimmäisen tärkeää työtä, suurelta osin talkoohengessä ja omalla ajallaan. Heidän osaamistaan ja paikallistuntemustaan tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan.

Metsästys mahdollistettava myös luonnonsuojelualueilla

Strandmanin mukaan poikkeustilanteessa villisian metsästys tulee mahdollistaa tarvittaessa myös luonnonsuojelualueilla.

– Luonnonsuojelualueilla on jo tähänkin asti voitu alueellisesti sallia vierasperäisten ja haitallisten eläinlajien pyynti. ASF:n torjunta on niin vakava asia, että myös luonnonsuojelualueiden villisikakantoihin on pystyttävä puuttumaan, jos se on taudin leviämisen ehkäisemiseksi välttämätöntä.

Strandman pitää tarpeellisena myös droonien käytön poikkeuksellista sallimista villisikojen paikantamisessa ja metsästyksen tehostamisessa.

– Villisika on haastava metsästettävä. Tiheässä kasvillisuudessa ja vaikeassa maastossa eläinten paikantaminen on hankalaa. Kaikki tehokkaat ja turvalliset keinot on otettava käyttöön poikkeustilanteessa.

Vakava uhka kotimaiselle ruoantuotannolle

Hallitus on jo aiemmin mahdollistanut villisian metsästyksessä pimeänäkölaitteiden ja keinovalon käytön. Päätös tehtiin toukokuussa 2024.

Afrikkalaisen sikaruton leviäminen on vakava isku suomalaisille maa- ja metsätalousyrittäjille, sikataloudelle ja koko kotimaiselle ruoantuotannolle.

– Suomalaista ruokaa, huoltovarmuutta ja kotimaista tuotantoa on puolustettava kaikin keinoin, Strandman painottaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ruokavirasto käynnisti laajat torjuntatoimet sikaruton leviämisen estämiseksi

07.08.2026 |10:30

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
6.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi