Musiikkitaivaan kestotähti Morrissey on julkisesti ihmetellyt, miksi Iso-Britannian verorahoitteiset radiokanavat eivät soita hänen uutta kappalettaan Notre-Dame, vaikka single oli heinäkuussa kymmenen myydyimmän listalla. Herää epäilys, että asialla on jotakin tekemistä kappaleen sanoman kanssa.
Laulu kertoo Ranskan kuuluisimman kirkon tulipalosta vuonna 2019. Kappaleessa Morrissey vihjaa, että katedraalin tulipalossa on jotakin salailtavaa: ”Ennen tutkimuksia / he sanoivat: ’Täällä ei ole mitään nähtävää’.” Esittäessään kappaletta yleisön edessä Morrissey on laulanut kyseisessä kohdassa: ”Ennen tutkimuksia / he sanoivat: ’Ei se ole terrorismia’.”
Morrisseyn maailmanhistoria
Morrisseyn uusien kappaleiden radioboikotti on sikäli erikoinen, että Morrissey on yksi kaikkien aikojen merkittävimmistä brittiläisistä pop-tähdistä. Vuonna 2006 järjestetyssä äänestyksessä Iso-Britannian suurimmista kulttuuri-ikoneista Morrissey peittosi muun muassa Paul McCartneyn.
Morrissey nousi maailmanmaineeseen perustamansa The Smiths -yhtyeen laulajana 80-luvulla. Bändi ehti levyttää vain neljä albumia ennen hajoamistaan riitoihin. Paikka popin kaanonissa oli kuitenkin varmistettu. Alkuviikosta Iso-Britannian pääministeri Andy Burnham tapaili The Smithsien kappaletta kitaralla vieraillessaan Ukrainassa.
The Smithsien hajottua Morrissey lähti menestyksekkäälle soolouralle, joka jatkuu yhä. Morrisseylla on faneja ympäri maailman, ja ihailijakunta tunnetaan poikkeuksellisesta uskollisuudestaan.
Osa ihailijoiden fanaattisuudesta kumpuaa varmasti Morrisseyn julkisuuskuvasta. Hänet on nähty syrjäytyneiden, ujojen ja outojen – kaikkien hiljaisten ja ”särkynytsydämisten” äänenä. Rohkean ulkopuolisen imagoa rakensi sekin, että Morrissey hyödynsi homoseksuaalista kuvastoa kauan ennen nykyistä Pride-hehkutusta ja Tom of Finland -lakanoita.
Laulu kuolleista nuorista
Sensuurin hampaisiin joutuminen sopii siis ikuisen ulkopuolisen imagoon. Eikä tämä ole ensimmäinen kerta. Bonfire of Teenagers -levy julkistettiin jo vuonna 2021, mutta albumia ei ole vieläkään julkaistu. Morrissey on kertonut kaikkien levy-yhtiöiden kieltäytyneen levystä ja epäillyt sen olevan tahallista.
Morrissey on kyllä esittänyt albumin nimikappaletta Bonfire of Teenagers (suomeksi Teinirovio) keikoillaan, vaikka virallista julkaisua ei olekaan. Laulu kertoo riipaisevasti Manchesterin pommi-iskusta.
Vuonna 2017 Salman Abedi räjäytti Ariana Granden konsertissa kotitekoisen pommin tappaen 22 ihmistä, joista nuorin oli 8-vuotias. Morrisseyn kappale havahduttaa aihetta ympäröivään hiljaisuuteen. Terrorismin uhreja ei ole soveliasta muistella.
Tuoreeltaan terrori-iskun jälkeen Morrissey kritisoi poliitikkojen reaktioita. Kun silloinen pääministeri Theresa May julisti, että hyökkäykset ”eivät tule murtamaan meitä”, Morrissey huomautti, ettei Mayn tarvitsekaan tunnistaa omaisiaan ruumishuoneella.
– Poliitikot kertovat meille, etteivät he pelkää, mutta he eivät koskaan ole uhreja. Kuinka helppoa on olla rohkea, kun on itse turvassa, Morrissey kirjoitti.
Vääränlainen kapinallinen
Morrissey ei ole koskaan arastellut kannanottojensa kanssa. Hän on julkisesti kannattanut väkivaltaa konservatiivipoliitikkoja vastaan ja eläinoikeuksien puolesta. Morrissey on myös roiminut johdonmukaisesti Iso-Britannian monarkiaa. Tällaiset ulostulot eivät ole tietenkään haitanneet vasemmistolaisia musiikkipiirejä.
Ongelmat alkoivat, kun Morrissey ryhtyi moittimaan massamaahanmuuttoa ja pakotettua monikulttuurisuutta. Vuonna 2019 tuore California Son -levy vedettiin joissain liikkeissä myynnistä, koska Morrissey esiintyi islam-kriittisen For Britain -puolueen pinssi takinliepeessään.
Kohua ja porua tosin herätti jo vuoden 1992 kappale The National Front Disco, jonka nimi viittaa brittiläiseen uusfasistiseen puolueeseen. Morrissey väitti kappaleen arvostelevan puoluetta, mutta hän esiintyi samoihin aikoihin Iso-Britannian lippua heiluttaen. Eleen merkitys jäi tulkinnanvaraiseksi: isänmaallisuutta vai ironiaa?
”Moninaisuus on kammottava sana”
Morrissey puhuu alati harvemmin tiedotusvälineille. Vuonna 2022 hän kuitenkin keskusteli musiikista ja vallitsevasta mielipideilmastosta kameran edessä.
Haastattelussa Morrissey muistuttaa varoittaneensa kulttuurin tyhmentämisestä jo 1990-luvulla ja kokevansa kyseisen kehityksen nyt saavuttaneen jonkinlaisen lakipisteen. Kaikki on pinnallista ja ”suunnattu typeryksille”. Vallitseva woke-kulttuuri on osa samaa idiotismia.
– Moninaisuus on vain toinen sana yhdenmukaisuudelle, Morrissey lataa.
Nykypäivän Euroopassa ”moninaisuus” vaikuttaakin tarkoittavan paikallisten kansallisten identiteettien hävittämistä ja tukahduttamista, mitä Morrissey on surrut toistuvasti. Englannin hän on julistanut kuolleeksi jo vuosia sitten.
Loukkaantuminen ei ole älykkyyden merkki
Wokettajat toitottavat loukattuja tunteitaan, jotta kaikki huomaisivat, kuinka tiedostavia he ovat, mutta Morrissey ei ole vakuuttunut.
– Ikään kuin loukkaantuminen tarkoittaisi, että olet älykäs. Se tarkoittaa ainoastaan, että olet idiootti.
Morrissey tarjoaakin käytännönläheisen ohjeen tilanteisiin, joissa kohdataan jotain loukkavaa.
– Kävele vain toiseen suuntaan. Älä katso. Vaihda kanavaa. Kuuntele jotain muuta. Leivo kakku.
Ylimielinen kansansuosikki
Morrissey on siis kiivas kasvissyöjä, joka vihaa kuninkaallisia, konservatiivipoliitikkoja, woke-kulttuuria ja massamaahanmuuttoa. Erikoinen yhdistelmä, toki – mutta Morrisseyn julkikuva onkin aina rakentunut jännitteille.
Hän on yhtä aikaa kovin outo ja silti peribrittiläinen, ujo ja itsekeskeinen, kiltti ja vihainen, rosoinen kirjatoukka, hurmaava nörtti, rock ja pop… Morrissey ei sovi yhteenkään lokeroon ja juuri siinä lienee hänen viehätyksensä – sekä hirvittävyytensä niille vähämielisille, jotka tahtoisivat sulloa kaiken valmiisiin muotteihin.
Morrissey on itse arvellut arkailemattoman asenteensa olevan hänen jatkuvan suosionsa taustalla. Ihailijat tietävät hänen olevan aito.
– Musikkiteollisuus ei ole luonut minua. Kansa on luonut minut. Siinä on valtava ero.