

PS ARKISTO
Koposen kansalaisaloitteelle vihreää valoa asiantuntijoilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposen kansalaisaloite lasten ja nuorten syrjäytymiseen johtaviin ongelmiin puuttumisesta alakouluissa on ollut eduskunnan sivistysvaliokunnan käsittelyssä tällä viikolla.
Kyseessä on Ari Koposen itsensä tekemä aloite, jonka hän käynnisti aikana, jolloin hän ei ollut vielä edes ehdolla eduskuntaan.
– Kun lapsi voi hyvin, kenenkään ei tarvitse kiusata. Jopa aikuisten on vaikea välillä pyytää ja hakea apua, lapset ovat tässä vielä huonompia. Eikä vastuuta ei voida edes jättää lapsille. Aikuisten täytyy toimia esimerkkinä ja kysyä lapselta kuinka tämä voi, selosti valiokunnan julkisessa kuulemisessa 19.2. toinen kansalaisaloitteen alullepanijoista, opettaja ja ratkaisukeskeinen terapeutti Katja Kykkänen.
Tämän viikon valiokunnan kokouksissa on ollut useita asiantuntijatahoja kertomassa näkemyksiään Koposen kansalaisaloitteesta, kuten Opetushallituksesta, Kuntaliitosta, Suomen rehtorit RY:stä ja Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:sta.
Pilotista halutaan laajempi kokeilu
Kykkäsen ja Koposen tavoitteena on saattaa Keravalla 2018 kokeilussa ollut pilotti laajempaan kokeiluun mikäli hankkeelle löytyy rahoitus. Monet asiantuntijat näyttivät kansalaisaloitteelle vihreää valoa, kuten Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö Iltan toimitusjohtaja Petri Virtanen. Virtasen mielestä uuden tyyppisiä näkökulmia tulisi todella kannustaa ja saattaa kokeiluun.
Kansalaisaloitteen kaltaisia kokeiluhankkeita on tarkoituksenmukaista tukea. Käytännössä tämä voi tarkoittaa sitä, että Keravalla kokeiltua pilottia laajennetaan ja sen kaltaista toimintaa testataan edelleen joillakin muilla paikkakunnilla esimerkiksi kahden vuoden ajan, ehdotti Virtanen.
Myös valiokunnan jäsenet yhtyivät vakavaan huoleen koulukiusaamisesta ja nuorten syrjäytymisestä.
– Aloite tuo meidät Suomen tärkeimmän asian äärelle, on hyvä miettiä miten muutamme toimintatapoja, kommentoi valiokunnan puheenjohtaja Sari Sarkomaa (kok.).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen koulumaailman ongelmista: ”Puheet riittää, nyt tarvitaan tekoja”

Ritva Elomaa koulukiusaamisesta: ”Lapset ja nuoret on opetettava huomioimaan toiset ja ymmärtämään tekojensa seurauksia”

Elomaa: Koulukiusaaminen ei ole loppunut tänäkään syksynä

Peltokangas: ”Kivakoulu” ei estä kiusaamista
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa
















