

LEHTIKUVA
Korona luo epävarmuutta – diktaattoreiden pallit huojuvat ja alamaailmassa otteet kovenevat
Pandemia on tukalaa aikaa totalitäärisille valtioille ja ryhmittymille. Se nimittäin osoittaa, että omaa totuutta ei ole olemassa, korona koskee kaikkia. Turkki reagoi kiirehtimällä EU-jäsenyysneuvotteluja, Pohjois-Korean johtaja hakee tukea pikkusiskosta ja rikollisjengien johtajat halaavat yhä tiukemmin aseitaan.
Vielä viime viikon lopulla Turkin terveysministeri kehotti jokaista turkkilaista julistamaan ”oman hätätilan” koronan takia ja testituloksista oli erimielisyyttä. Lisäksi valtionjohto joutui torjumaan nousevaa paniikkia ja huhuja siitä, että Turkki vetäisi joukkonsa Syyrian Idlibistä. Maanantai-iltaan mennessä pandemia oli vaatinut Turkissa 37 uhria ja sairastuneita oli virallisen tiedon mukaan 1 529.
Turkki käänsi kelkkansa
Turkin ulkoministeri Mevlüt Çavuşoğlu sai lopulta kynänsä kuuluviin Financial Timesin mielipidesivuilla. Kun kohteliaisuudet on vaihdettu, ulkoministeri vertaa Hurriyet-verkkopalvelun mukaan Syyrian pakolaisten tilannetta palestiinalaisten asemaan Gazan alueella ja sanoo Syyrian sodan maksaneen Turkille tähän mennessä 40 miljardia dollaria.
Kirjoituksen lopussa seisoo yllätys: Turkin, Britannian ja EU:n on löydettävä yhdessä keinot Syyrian tilanteen vakauttamiseksi ja samalla EU:n on nopeutettava Turkin jäsenyysprosessia.
Pikkusiskoon voi aina luottaa
Pohjois-Koreassa ei kuulemma ole tavattu koronaa ja vielä viikonloppuna valtion sotilasjohto tarkkaili ampumiaan ohjuksia toinen toisensa kyljessä, vailla minkäänlaista suojanhaituvaa. Johtajan henkivartijoilla hengityssuojat tosin on jo nähty. Pohjois-Korea on tiukasti liitoksissa Kiinaan, joten nolla koronatartuntaa on tilastollinen mahdottomuus.
Diktaattoreilla on henkiriepunsa takeena tarkka poliittinen vainu tai ainakin vainoharhaisuus. Al Jazeeran julkaisemien tietojen mukaan Pohjois-Koreaan on julistettu hätätila koronan takia, ensimmäinen tapaus havaittiin jo 27. tammikuuta.
– Maan johto on huolissaan väestön panikoinnista ja sosiaalisesta rauhattomuudesta mahdollisessa tilanteessa, jossa koronavirus tappaisi maassa satojatuhansia ihmisiä, sanoo tutkija Peter Ward Al Jazeeran verkkopalvelussa.
Niinpä yksinvaltias Kim Jong-un on kansannousun ja palatsivallankumouksen pelossa kiirehtinyt jakamaan valtaansa luotetuilleen ja lähin heistä on pikkusisko Kim Yo-jong. Sisko näyttää ottaneen maan ulkopoliittiset ohjakset sillä aikaa, kun veljen katse porautuu mahdollisiin pettureihin, jotka voisivat syöstä diktatuurin historian roskatynnyriin.
Tehostettua perintää ja uusia tulonlähteitä
Rikollisjengien johtajilla on samat olemisen ongelmat kuin muillakin väkivaltaan nojaavilla yksinvaltiailla. Kehenkään ei voi luottaa ja lähtö on aina lähellä. Koronan ja rajoitusten myötä juhlivan yläluokan kokaiininkysyntä on romahtanut ja se johtaa kovempiin otteisiin kentällä.
– Kun myytävä loppuu täytyy keksiä uusia tulonlähteitä ja se lisää kilpailua jengien välillä. Toimet kovenevat, sanoo poliisin analyytikko Sven Granath SVT:n uutisissa.
Rikollisten toimeliaisuus lisääntyy poliisin suunnatessa resurssinsa koronan takia muualle.
– Seurauksena ampumiset lisääntyvät. Rikolliset lukevat uutisia siinä kuin muutkin ja he tietävät, että poliisi on tällä hetkellä erityisen haavoittuvainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kim Yo-jong Peter Ward Mevlüt Çavuşoğlu Idlib koronavirus Kim Jong-un Euroopan unioni Jengirikollisuus Pohjois-Korea Turkki Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yskästä on tullut rikollisten ase ja pilavideon aihe – ruotsalaisia ei naurata

Rikolliset ostelevat koronan kurimuksessa kituvia ravintoloita Tukholmassa – motiivina rahanpesu
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.