

LEHTIKUVA
”Kreikan jätettävä euro pelastaakseen itsensä”
Taloustoimittaja Jeremy Wagner esittää Telegraph-lehdessä, miten euroalueen velkavuoret ovat kehittyneet epäsuotuisasti, ja miten riskialtis Kreikan tilanne on. Wagnerin mukaan Kreikan ja monen muun maan tulisi jättää euro yhteisesti sopimalla. Huonompi vaihtoehto on, jos eroaalto alkaa poliittisesta höyrykattilasta.
Wagnerin mukaan huonompi vaihtoehto tarjoaa rutkasti epävakautta. Sen myötä muutkin euromaat eroaisivat valuutasta. Euroopan keskuspankkikaan ei välttämättä voi estää euroalueen kaoottista hajoamista sen jälkeen, kun ensimmäinen euromaa jättää yhteisvaluutan ovet paukkuen.
Kreikalla on eurojäsenenä
vain huonoja vaihtoehtoja
Suurin uhka törmäyskurssille on se, että Kreikan ajautuessa ennenaikaisiin parlamenttivaaleihin, Syriza voittaa ja leikkauttaa Kreikan velkoja muille euromaille. Markkinoilla nimittäin uskotaan, että Kreikka ei enää samalla tavalla aiheuttaisi paniikkia muissa kriisimaissa kuin kriisin alkuvuosina.
Wagnerin käsityksen mukaan Syrizan vaatimus jäisi toteutumatta. Syrizalla ei olisi muuta vaihtoehtoa kuin perääntyä vaatimuksissaan tai jättää velat yksipuolisesti maksamatta.
Ensimmäinen vaihtoehto olisi Kreikan sisäpolitiikalle valtava takaisku. Tuoreimpien kannatuskyselyiden mukaan kolmanneksi suosituin puolue on Kultainen aamunkoitto. Muutosta hakevat kreikkalaiset voisivat kääntyä tämän puolueen kannattajiksi.
Jälkimmäinen vaihtoehto laukaisee puolestaan Wagnerin esittämän huonomman vaihtoehdon. Hän toteaa, että Kreikka ei kuitenkaan pysty maksamaan nykyistä velkaansa, joten jonkinlainen velkasaneeraus on joka tapauksessa edessä – Syrizasta riippumatta. Wagner kirjoittaa, että vain euromaiden pohjoiset maat eivät suostu hyväksymään tätä tosiasiaa.
Euroopan kehitys
kääntyi alas euron myötä
Wagner kirjoittaa Euroopan talousyhteisön havitelleen jaloja päämääriä, kuten demokratian suosimista ja rauhanomaista yhteenkuuluvuutta. Euro käänsi tämän kehityskulun. Epävakaus ja pirstaloituminen ovat syrjäyttäneet yhteistyön ja -ymmärryksen.
Euroopan päättäjien tulisi myöntää virheensä. Yhteisvaluutta ei ole Wagnerin mukaan Jumalan luomana symboli edistykselle. Päättäjien tulisi palauttaa tarpeelliset, kansalliset kelluvat valuutat takaisin.
Kaupan ja kilpailukyvyn epätasapaino korjaantuu Wagnerin mukaan parhaiten luonnollisten valuuttakurssijoustojen kautta. Samasta asiasta kirjoitti suomeksi palkittu toimittaja Jan Hurri otsikolla: ”Euro ei jousta, joten sinä joustat”.
HENRI MYLLYNIEMI
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikan vaaleissa pelataan kovan luokan pokeripeliä – jonkun on annettava periksi

Suomi maksumieheksi Kreikan taloussotkuissa? – Perussuomalaisilta välikysymys
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












