Artikkeli kuva

Martti Kainulainen

Suomi maksumieheksi Kreikan taloussotkuissa? – Perussuomalaisilta välikysymys

15.01.2015 |16:23

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä päätti jättää tänään hallitukselle välikysymyksen eurokriisin hoidosta, Suomen vastuista ja Kreikan tilanteesta. Ryhmä haluaa nostaa asian kunnolliseen ja perinpohjaiseen keskusteluun.

Ryhmä muistuttaa tiedotteessaan, että useat talousasiantuntijat ovat todenneet ettei Kreikka ei mitenkään tule selviämään veloistaan. Samaan aikaan Suomen valtiovarainministeri Antti Rinne (sd.) on varma, että suomalaiset eivät menetä saatavistaan euroakaan.

– Kreikan vaalien alla puheet Kreikan velkojen leikkaamisesta ja jopa maan eroamisesta euroalueesta ovat lisääntyneet merkittävästi. Kansalaisilla on oikeus tietää, millaiset riskit Suomella on, ryhmänjohtaja Jari Lindström toteaa.

Välikysymys jätetään tiistaina 20.1.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
9.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää